romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté demonstrovali ve Varšavě, napadli i ruské velvyslanectví

Varšava, Moskva, 12.11.2013 12:43, (ROMEA)
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz

Oslavy polského svátku nezávislosti provázely v pondělí 11.listopadu v centru Varšavy potyčky neonacistů s policejními těžkooděnci. Demonstranti házeli po policistech petardy a kameny a zapalovali auta, zatímco policisté odpovídali slzným plynem, vodními děly i gumovými projektily. Až po několika hodinách policie scénu ovládla, podle polské televize za cenu sedmi zraněných a tří desítek zatčených.

Terčem útoku se podle polských médií stalo mimo jiné ruské velvyslanectví, na které letěly kameny, dlažební kostky a lahve; brána ambasády se nakonec ocitla v plamenech. Nicméně samotné velvyslanectví podle ruské tiskové agentury RIA Novosti nebylo nijak dotčeno. Pro mnoho polských nacionalistů ztělesňuje Rusko někdejšího utlačovatele.

Útok už odsoudilo polské ministerstvo zahraničí. "Pro chuligány není omluvy," prohlásil mluvčí diplomacie.

Server newsru.com připomněl, že nejde o první výtržnost svého druhu. V srpnu 2005 polští nacionalisté zmlátili ve Varšavě tři děti ruských diplomatů - a o pár dnů později následovala "odveta" v podobě přepadení a zmlácení dvou polských diplomatů v Moskvě. To ale bylo v době, kdy vztahy Moskvy a Varšavy byly na bodě mrazu.

Varšavská radnice podle televize TVN 24 nakonec na žádost policie dnešní pochod rozpustila, protože "ztratil pokojný charakter". Demonstranti však ve své akci pokračovali.

"Pochod desítek tisíc lidí nemůže zastavit hvizd z radnice," řekl televizi jeden z pořadatelů. Podle jeho slov jsou výtržnosti jen "vedlejším efektem" a prý i důsledkem toho, že policisté neochránili pochod před útoky "levičáků", kteří údajně na demonstranty házeli lahve.

Ale demonstranti spálili i oblouk z umělých květů, tyčící se nad jedním "bohémským" náměstím, které mají v oblibě studenti a umělci. Ze symbolu "tolerance a různorodosti" - či "nákazy a levičáctví" - tak zbyla jen zčernalá kovová kostra.

"Máme co do činění se skupinami, jejichž cílem je pouze rozpoutat potyčky a porvat se s odpůrci či s policií," prohlásil podle listu Gazeta Wyborcza policejní mluvčí Mariusz Mrozek.

Agentura Reuters odhadla počet pravičáků zapojených do pochodu na několik tisíc lidí; organizátoři nahlásili 10.000 účastníků. Průvod začal pokojně, pod dohledem pořadatelů z řad organizátorů i kroužícího policejního vrtulníku. Dav skandoval tradiční heslo "Bůh, čest, vlast!" a mával červenobílými národními vlajkami.

Násilnosti propukly poté, co několik desítek mladých demonstrantů zamaskovaných fotbalovými šálami vyběhlo do postranní uličky a začalo útočit na dům, který obsadili jako squat levicoví radikálové. Než policie výtržníky rozehnala, planulo několik aut.

"Poštvali na nás fašistické psy," postěžoval si jeden z obyvatel zdevastovaného squatu.

Potyčky ve varšavských ulicích zdůrazňují dělící čáry v polské společnosti. Hodně Poláků v posledních letech zbohatlo, ale část společnosti se cítí odcizena a stoupenci tradičních hodnot se cítí být vytlačováni na okraj společnosti. "Myslím si, že Polsko je v ohrožení. Vláda je neschopná a ohrožuje naši vlast," citovala agentura Reuters jednoho z demonstrantů, třicetiletého Grzegorze.

Premiér Donald Tusk se omluvil Varšavanům, že dnešní den nezůstal svátkem až do konce. "To, co se stalo, je nepřijatelné," prohlásil a poděkoval policistům, že dokázali agresivní demonstranty zkrotit a nepřipustili dramatičtější události.

Moskva protestovala proti napadení ruské ambasády

Ruské ministerstvo zahraničí v úterý 12.listopadu mimořádně důrazně protestovalo proti pondělnímu napadení ruské ambasády při demonstraci ve Varšavě.

"V souvislosti s včerejšími nepokoji v okolí ruského velvyslanectví ve Varšavě byl polský velvyslanec Wojciech Zajaczkowski povolán na ruské ministerstvo zahraničí," uvádí se v prohlášení, jež ministerstvo zveřejnilo na svých webových stránkách.

Ruská strana velvyslanci sdělila, že žádá oficiální omluvu polských úřadů. Ruský majetek uvnitř areálu velvyslanectví byl prý poškozen a fungování ambasády bylo na několik hodin blokováno. "Jde o mimořádně závažné porušení vídeňské konvence o diplomatických stycích," uvádí se v protestní nótě, z níž citovala agentura ITAR-TASS.

Kromě potrestání viníků a náhrady způsobených škod Rusko žádá od Varšavy i záruky, že se podobné incidenty v budoucnu nebudou opakovat.

Podle ruských diplomatů nepřežila útok polských extremistů vstupní brána do areálu ambasády, dřevěný přístřešek pro ostrahu a tři automobily. Celý prostor je zasypán odpadky, lahvemi a úlomky petard a dělobuchů. Poškozena je prý budova obchodního zastupitelství a kulturního centra. Personál velvyslanectví budovu včas opustil, řekla novinářům mluvčí ambasády Valerija Peržinská.

Podle polské agentury PAP vyjádřilo polské ministerstvo zahraničí nad incidentem politování. "Takové chování vůči (ruské) diplomatické misi zaslouží důrazné odsouzení a odporuje důstojným oslavám Dne nezávislosti," píše se v polském prohlášení.

Přečteno: 1009x
 

Kam dál:

Štítky:  

Napadení, Demonstrace, Varšava, Moskva, velvyslanectví, radikálové, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo