Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Roland Horváth: Nepohrdl jsem žádnou prací

04. listopadu 2014
Čtení na 2 minuty

Roland Horváth (27 let) zažil při hledání práce své. Odešel za prací několik set kilometrů od domova, pocítil nejenom odmítnutí, byť nepřímo, kvůli jeho romskému původu, ale i jazykové znevýhodnění pro své slovenské kořeny. Nechybí mu však zdravé sebevědomí a vůle. Zapojil se do projektu Zaměstnávání Romů v Praze. který provádějí organizace Slovo 21 a ROMEA, a získal práci, která ho baví. Rád by však ve svých pracovních cílech šel ještě dál.

Roland Horváth, rodák z východoslovenské vesničky Čečejovce, získal před pěti lety bakalářský titul z managmentu na Prešovské univerzitě. V tu dobu se také rozhodl odcestovat do Čech a zkusit štěstí v Praze, kde očekával více pracovních příležitostí. Nejdříve pracoval v call centru jako telefonní operátor, pak jako administrativní pracovník. „Nepohrdl jsem žádnou prací, ale vždy mi chyběla skutečná práce s lidmi,“ říká o svých začátcích.

Po několika měsících začal pracovat u České pošty jako poštovní doručovatel. Ani tam se však dlouho neohřál a po změnách v pracovním obvodu pro doručování byl donucen svoje místo opustit. Skončil na úřadu práce.

Celkem pět měsíců si intenzivně hledal zaměstnání – psal e­-maily, telefonoval, chodil na pracovní pohovory, ale všechno bylo marné. Někde ho nechtěli kvůli „slovenské“ češtině, někde bylo zřejmé, že nechtějí Roma. „Dělali se například hromadné pohovory, kde nás bylo deset i více. S každým mluvili asi půlhodiny, se mnou strávili ani ne pět minut času,“ popisuje Roland Horváth.

Na internetu nakonec objevil možnost získat rekvalifikační kurz a následné zapojení do asistovaného zaměstnávání. Rozhodl se tedy absolvovat kurz sociálního pracovníka. „I přes moje studijní zaměření jsem vždycky chtěl více pracovat s lidmi, pomáhat jim,“ řekl a optimisticky dodal, „sociální práce by pro mě představovala ideální zaměstnání.“

Nutnou součástí kurzu byla i pětidenní praxe ve vybraném zařízení. Již první den, kdy Horváth nastoupil na praxi v Domově seniorů v Malešicích, mu bylo nabídnuto pracovní místo. Po absolvování praktické části rekvalifikace sem nastoupil jako sociální pracovník, na oddělení s vyšším stupněm péče.

„První měsíc byl nejtěžší. Hned jsem v práci nastoupil na dvanáctihodinové směny a současně jsem ještě pořád absolvoval rekvalifikační kurz. Za práci jsem však byl a pořád jsem, velice vděčný,“ shrnuje své zkušenosti z nové práce.

Roland Horváth je zaměstnaný téměř pátý měsíc. I přes počáteční potíže si díky vlastní píli a projektu společnosti ROMEA a spolku Slovo 21 našel zaměstnání. Rád by si kvalifikaci v budoucnu zvýšil i studiem sociální práce na vysoké škole.

oppa_logo_1.jpg
PROJEKT JE FINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM.

PRAHA & EU: INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI.
Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon