romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Norsko si připomíná útoky, premiér vyzval k boji proti extremismu

Oslo, 22.7.2013 16:28, (ROMEA)
Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik

Norský premiér Jens Stoltenberg dnes v připomínce druhého výročí útoků Anderse Behringa Breivika vyzval občany, aby pokračovali v boji proti všem formám extremismu. Premiér položil věnec ve vládní čtvrti, kde Breivik 22. července odpálil nálož, jež připravila o život osm lidí. O dvě hodiny později tento norský pravicový radikál postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya.

Stoltenberg ve svém dnešním projevu reagoval na kritiku, že se Norsko příliš zaměřilo na údajně špatnou reakci policie a armády na útoky, a méně se již věnuje diskusi o Breivikově ideologii namířené proti muslimům a přistěhovalcům obecně.

"Potřebujeme obojí. Potřebujeme bezpečnost, ale také otevřenou společnost, která se nestane živnou půdou extremismu," řekl premiér. Dodal přitom, že bedlivě sleduje rozmach krajně pravicových populistických hnutí v Evropě, který je podle něj poháněn "zoufalstvím" ve stávajícím finančním ovzduší.

Stoltenberg se také vyjádřil k zadržení norského neonacisty ve Francii minulý týden. Hudebník Kristian Vikernes, který byl v mládí odsouzen k 21 letům vězení za zavraždění jednoho z členů své kapely, se netají svým obdivem k Breivikovi a na internetu zveřejňuje xenofobní, hlavně protižidovské texty.

"Musíme se distancovat od extremismu. Měli bychom respektovat různé názory, ale nikdy nemůžeme přijmout, když se nějaký člověk povyšuje nad zákony a když si osobuje právo na život druhých ve jménu svého boha a svých hodnot," uvedl Stoltenberg.

Součástí dnešních vzpomínkových akcí, jichž se premiér rovněž účastní, je také bohoslužba na památku zemřelých v katedrále v Oslu a uctění obětí na ostrově Utöya.

Přečteno: 498x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Breivik, Útok, výročí, Jens Stoltenberg, NorskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo