romea - logo
25. února 2021 (čtvrtek)
svátek má Liliana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový člen "romské rady" Vladimír Čermák: Rada nekomunikuje s romskou veřejností, chci se kromě jiného zaměřit na zaměstnanost a konkurenceschopnost romských firem

15.10.2020 13:02
Vladimír Čermák
Vladimír Čermák

Čerstvý inženýr ekonomie Vladimír Čermák, který se stal v září novým členem Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, se chce zaměřit především na zaměstnanost a konkurenceschopnost romských firem na trhu práce. Chtěl by se také analyticky věnovat kontrole finančních toků z EU a hodnocení dopadů projektů, krajských koordinátorů a dalších osob podílejících se na integraci Romů financovaných z veřejných rozpočtů. Vláda čtyři nové členy jmenovala 21. září 2020.

Co očekáváte od členství v "romské radě"? 

Do Rady jsem samozřejmě vstoupil s cílem se aktivně podílet na její činnosti. Avšak nejsem naivní a neočekávám, že v nejbližších měsících změním směr, jakým se rada udává. Je zapotřebí brát v potaz, že samotná rada je poradním orgánem a bez vůle a spolupráce Úřadu vlády se žádané změny nedostaví.

Každopádně členství v Radě z pozice mladého Roma vnímám jako závazek k našemu národu a budu aktivně přispívat svými postoji, zkušenostmi, a především každodenní pílí a prací na budování lepší budoucnosti pro naše děti. Jsem si vědom, že je před námi ještě velký kus práce, a proto jsem do rady vstoupil. S očekáváním, že nebudu příliš kecat, ale makat.

Na jakou oblast se chcete zaměřit?

Mou vizí je zejména přiblížit Radu mladým Romům a vnést do ní myšlení mladé nastupující generace. Jsem čerstvým inženýrem ekonomie, tudíž je přirozené, že se zaměřím především na zaměstnanost a konkurenceschopnost romských firem na trhu práce. Věnuji se podnikání a managementu, a právě tyto dovednosti a dosavadní zkušenosti bych chtěl v radě využít pro tvorbu dílčích kroků ke zlepšení pozice Romů na trhu práce, statků a služeb. 

Jak hodnotíte dosavadní činnost rady, co by se mělo změnit?

Dosavadní činnost rady jsem pozoroval pouze zvenčí, tudíž nemohu objektivně vytvářet úsudky. A to i z důvodu, že rada dle mého názoru příliš nekomunikuje s veřejností. Aktuálně rada vytváří strategický dokument na následujících 10 let, ale široká romská veřejnost, které se to jistě týká, touto informací nedisponuje. I proto bych chtěl činnost rady, na které se já osobně budu podílet, přiblížit lidem, aby se jednalo o nás s námi.

Největší potřebu změny cítím ve změně statutu samotné rady. Je zapotřebí klást větší důraz na aktivní přístup členů, který bude doplněn o větší pravomoc nad kontrolou a hodnocením kroků subjektů zapojených do emancipace a integrace Romů. Vidím smysl ve zřízení Výboru pro kontrolu a hodnocení naplňování Strategie romské integrace a Výboru pro zajištění rovných příležitostí Romů na trhu práce. Dále bych tíhnul k analytickému přístupu kontroly finančních toků z EU a hodnocení dopadů projektů, krajských koordinátorů a dalších osob podílejících se na integraci Romů financovaných z veřejných rozpočtů.

Přečteno: 2768x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Zaměstnanost, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo