romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový člen "romské rady" Vladimír Čermák: Rada nekomunikuje s romskou veřejností, chci se kromě jiného zaměřit na zaměstnanost a konkurenceschopnost romských firem

15.10.2020 13:02
Vladimír Čermák
Vladimír Čermák

Čerstvý inženýr ekonomie Vladimír Čermák, který se stal v září novým členem Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, se chce zaměřit především na zaměstnanost a konkurenceschopnost romských firem na trhu práce. Chtěl by se také analyticky věnovat kontrole finančních toků z EU a hodnocení dopadů projektů, krajských koordinátorů a dalších osob podílejících se na integraci Romů financovaných z veřejných rozpočtů. Vláda čtyři nové členy jmenovala 21. září 2020.

Co očekáváte od členství v "romské radě"? 

Do Rady jsem samozřejmě vstoupil s cílem se aktivně podílet na její činnosti. Avšak nejsem naivní a neočekávám, že v nejbližších měsících změním směr, jakým se rada udává. Je zapotřebí brát v potaz, že samotná rada je poradním orgánem a bez vůle a spolupráce Úřadu vlády se žádané změny nedostaví.

Každopádně členství v Radě z pozice mladého Roma vnímám jako závazek k našemu národu a budu aktivně přispívat svými postoji, zkušenostmi, a především každodenní pílí a prací na budování lepší budoucnosti pro naše děti. Jsem si vědom, že je před námi ještě velký kus práce, a proto jsem do rady vstoupil. S očekáváním, že nebudu příliš kecat, ale makat.

Na jakou oblast se chcete zaměřit?

Mou vizí je zejména přiblížit Radu mladým Romům a vnést do ní myšlení mladé nastupující generace. Jsem čerstvým inženýrem ekonomie, tudíž je přirozené, že se zaměřím především na zaměstnanost a konkurenceschopnost romských firem na trhu práce. Věnuji se podnikání a managementu, a právě tyto dovednosti a dosavadní zkušenosti bych chtěl v radě využít pro tvorbu dílčích kroků ke zlepšení pozice Romů na trhu práce, statků a služeb. 

Jak hodnotíte dosavadní činnost rady, co by se mělo změnit?

Dosavadní činnost rady jsem pozoroval pouze zvenčí, tudíž nemohu objektivně vytvářet úsudky. A to i z důvodu, že rada dle mého názoru příliš nekomunikuje s veřejností. Aktuálně rada vytváří strategický dokument na následujících 10 let, ale široká romská veřejnost, které se to jistě týká, touto informací nedisponuje. I proto bych chtěl činnost rady, na které se já osobně budu podílet, přiblížit lidem, aby se jednalo o nás s námi.

Největší potřebu změny cítím ve změně statutu samotné rady. Je zapotřebí klást větší důraz na aktivní přístup členů, který bude doplněn o větší pravomoc nad kontrolou a hodnocením kroků subjektů zapojených do emancipace a integrace Romů. Vidím smysl ve zřízení Výboru pro kontrolu a hodnocení naplňování Strategie romské integrace a Výboru pro zajištění rovných příležitostí Romů na trhu práce. Dále bych tíhnul k analytickému přístupu kontroly finančních toků z EU a hodnocení dopadů projektů, krajských koordinátorů a dalších osob podílejících se na integraci Romů financovaných z veřejných rozpočtů.

Přečteno: 2597x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Zaměstnanost, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo