romea - logo
1. prosince 2020 (úterý)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový člen "romské rady" Vladimír Čermák: Rada nekomunikuje s romskou veřejností, chci se kromě jiného zaměřit na zaměstnanost a konkurenceschopnost romských firem

15.10.2020 13:02
Vladimír Čermák
Vladimír Čermák

Čerstvý inženýr ekonomie Vladimír Čermák, který se stal v září novým členem Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, se chce zaměřit především na zaměstnanost a konkurenceschopnost romských firem na trhu práce. Chtěl by se také analyticky věnovat kontrole finančních toků z EU a hodnocení dopadů projektů, krajských koordinátorů a dalších osob podílejících se na integraci Romů financovaných z veřejných rozpočtů. Vláda čtyři nové členy jmenovala 21. září 2020.

Co očekáváte od členství v "romské radě"? 

Do Rady jsem samozřejmě vstoupil s cílem se aktivně podílet na její činnosti. Avšak nejsem naivní a neočekávám, že v nejbližších měsících změním směr, jakým se rada udává. Je zapotřebí brát v potaz, že samotná rada je poradním orgánem a bez vůle a spolupráce Úřadu vlády se žádané změny nedostaví.

Každopádně členství v Radě z pozice mladého Roma vnímám jako závazek k našemu národu a budu aktivně přispívat svými postoji, zkušenostmi, a především každodenní pílí a prací na budování lepší budoucnosti pro naše děti. Jsem si vědom, že je před námi ještě velký kus práce, a proto jsem do rady vstoupil. S očekáváním, že nebudu příliš kecat, ale makat.

Na jakou oblast se chcete zaměřit?

Mou vizí je zejména přiblížit Radu mladým Romům a vnést do ní myšlení mladé nastupující generace. Jsem čerstvým inženýrem ekonomie, tudíž je přirozené, že se zaměřím především na zaměstnanost a konkurenceschopnost romských firem na trhu práce. Věnuji se podnikání a managementu, a právě tyto dovednosti a dosavadní zkušenosti bych chtěl v radě využít pro tvorbu dílčích kroků ke zlepšení pozice Romů na trhu práce, statků a služeb. 

Jak hodnotíte dosavadní činnost rady, co by se mělo změnit?

Dosavadní činnost rady jsem pozoroval pouze zvenčí, tudíž nemohu objektivně vytvářet úsudky. A to i z důvodu, že rada dle mého názoru příliš nekomunikuje s veřejností. Aktuálně rada vytváří strategický dokument na následujících 10 let, ale široká romská veřejnost, které se to jistě týká, touto informací nedisponuje. I proto bych chtěl činnost rady, na které se já osobně budu podílet, přiblížit lidem, aby se jednalo o nás s námi.

Největší potřebu změny cítím ve změně statutu samotné rady. Je zapotřebí klást větší důraz na aktivní přístup členů, který bude doplněn o větší pravomoc nad kontrolou a hodnocením kroků subjektů zapojených do emancipace a integrace Romů. Vidím smysl ve zřízení Výboru pro kontrolu a hodnocení naplňování Strategie romské integrace a Výboru pro zajištění rovných příležitostí Romů na trhu práce. Dále bych tíhnul k analytickému přístupu kontroly finančních toků z EU a hodnocení dopadů projektů, krajských koordinátorů a dalších osob podílejících se na integraci Romů financovaných z veřejných rozpočtů.

Přečteno: 2677x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Zaměstnanost, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo