romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

O křeslo francouzského prezidenta se v 2. kole utká Macron s Le Penovou

24.4.2017 14:01
Vítěz prvního kola prezidentských voleb ve Francii Emmanuel Macron. Foto: Flickr.com.
Vítěz prvního kola prezidentských voleb ve Francii Emmanuel Macron. Foto: Flickr.com.

V nedělním prvním kole prezidentských voleb ve Francii zvítězil centrista Emmanuel Macron s 23,75 procenta hlasů. Do druhého kola, které se koná 7. května, s ním postupuje kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Pro ni hlasovalo 21,53 procenta zúčastněných voličů. Konečné výsledky zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra, informoval o nich deník Le Figaro.

Poprvé za šedesát let nyní nepostoupil do druhého kola kandidát ani jedné ze dvou hlavních francouzských politických stran, tedy konzervativní pravice a socialistů. Kandidát republikánů François Fillon získal v nedělním prvním kole 19,91 procenta hlasů. Pro socialistu Benoita Hamona hlasovalo dokonce jen 6,35 procenta zúčastněných voličů, což je nejhorší výsledek socialistů v prezidentských volbách za několik desítek let.

Jednu příčku před Hamonem a jen těsně za Fillonem se umístil levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, pro něhož hlasovalo 19,64 procenta zúčastněných voličů.

Celkem se o prezidentské křeslo v prvním kole ucházelo 11 kandidátů, volební účast činila 78,69 procenta. To je o něco méně než v předchozích prezidentských volbách v roce 2012, kdy v prvním kole přišlo hlasovat 80,42 procenta voličů.

Stejně jako na celofrancouzské úrovni se i ve francouzské metropoli nejvíce voličů vyslovilo pro Macrona, když mu dalo hlas 34,8 procent voličů. Druhý skončil v Paříži Fillon (26,4 procenta) a třetí Mélenchon (19,6 procenta). Le Penová dostala v hlavním městě jen pět procent hlasů.

Ve vítězném tandemu se sešli zcela protichůdní kandidáti. Exministr hospodářství (2014-2016) Macron chce přijít s liberálními recepty pro sešněrované ekonomické prostředí. V zahraničí politice se pak hlásí k tradičnímu spojenectví se Západem a dalšímu budování EU. Naopak osmačtyřicetiletá Le Penová chce zavádět ochranářská opatření, uzavřít hranice, tvrdě omezit imigraci a opustit eurozónou, či celou EU.

Pokud se ve druhém kole potvrdí dosavadní předvolební průzkumy, měl by Macron posbírat výrazně více voličů. Pokud zvítězí, stane se ve 39 letech nejmladším prezidentem Francie.

K podpoře Macrona ve druhém kole už vyzvali Fillon a Hamon, naopak Mélenchon nepodpoří žádného z kandidátů, protože podle něj v zásadě není jeden lepší než druhý.

Jednoznačnou podporu získal Macron také z Bruselu, mimo jiné od předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera či šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel věří, že Macron ve druhém kole "ukáže pravicovému extremismu, populismu a euroskepticismu, kde je jejich místo". Předseda opoziční Sociálnědemokratické strany Martin Schulz doufá, že Macron přesvědčivým rozdílem porazí "protievropskou a otevřeně rasistickou Marine Le Penovou".

Po oznámení prvních výsledků vypukla na pařížském náměstí Bastilly násilná demonstrace, při níž se asi tři stovky zjevně krajně pravicových mladých demonstrantů střetly s policií. Ta proti nim použila slzný plyn. Podle agentur byli dva lidé zraněni a tři osoby byly zadrženy.

Druhé kolo voleb ve Francii bude hlasováním o EU

Druhé kolo prezidentských voleb ve Francii, do kterého postoupil centrista Emmanuel Macron a předsedkyně krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová, bude především hlasováním o Evropské unii, shodují se v dnešních komentářích evropské listy. Nedělní první kolo bylo podle nich především porážkou tradičních politických stran.

"Prezidentské volby ve Francii se stanou plebiscitem o Evropské unii," napsal švýcarský list Neue Zürcher Zeitung (NZZ). Ve druhém kole se podle něj utkají "vzteklá" odpůrkyně EU Le Penová a "euforický" zastánce evropské integrace Macron. Téma Evropské unie podle NZZ kampani dominovalo. "Imigrace pracovních sil a přesun pracovních míst do zahraničí v rámci evropského vnitřního trhu i globalizace jsou pro řadu Francouzů - nejen pro ty nezaměstnané - žhavým tématem," napsal list.

Vítězství Le Penové ve druhém kole je podle švýcarského deníku stále možné, pokud se najde dostatek "zklamaných voličů" pravice i levice. "Aby dokázal Macron Le Penovou přesvědčivě porazit, bude muset vytříbit svůj profil. Nestačí, že bude působit mile," napsal NZZ.

Za duel "o budoucnost Evropy" označil nadcházející druhé kolo voleb také rakouský list Die Presse. Pokud by Le Penová zvítězila, hrozil by podle něj "frexit", tedy odchod Francie z EU. "EU, jak ji známe, by skončila," stojí v komentáři.

Pátá republika založená v roce 1958 Charlesem de Gaullem se otřásá v základech, napsal rakouský deník Der Standard. Fakt, že v prvním kole neuspěl ani jeden z kandidátů tradičních stran, je podle něj důvodem k zamyšlení, a to nejen pro Francii, ale pro celou Evropu. Ve druhém kole voleb se podle něj utkají "proevropský kandidát pařížské elity se spíše vágním programem" a žena, která "se staví do pozice outsidera systému", narazí na sebe "měkký centrista" a "tvrdá extremistka".

"Francouzští voliči se rozhodli pro dobrodružství," komentuje výsledky prvního kola voleb nizozemský De Tijd. Ve druhém kole se utká "nekonvenční kandidát, který se do vedení dostal z nuly" a "rafinovaná politička, která pět let pracovala na svém image, aby se dostala do druhého kola". Le Penová podle nizozemského listu není předem poražená, nespokojenost Francouzů je totiž velká. "Populismus - zprava i zleva - zakořenil ve francouzské politice," shrnuje De Tijd.

Polská Gazeta Wyborcza vítězství Emmanuela Macrona v prvním kole voleb uvítala. Le Penovou centrista "jistě" porazí, šéfka krajní pravice ale "zůstává ve hře", neboť v červnových parlamentních volbách získá její strana řadu poslanců. Tradiční strany jsou totiž v krizi, píše se v komentáři. Po volbách se podle polského listu stane nacionalismus, xenofobie a politika masového šíření lží součástí francouzské reality. Nadcházející odchod Británie z Evropské unie Evropská unie zřejmě přežije, frexit, tedy odchod Francie z unie, kterým hrozí Le Penová, "by evropský projekt pohřbil", soudí Gazeta Wyborcza.

Nyní začíná boj o Evropu, píše slovenský deník Sme. Také podle něj Macron těžil především z toho, že Francouzi odmítli dosavadní politiky. Ve druhém kole podle Sme půjde o to, jestli Evropa zůstane "globálním hráčem".

Přečteno: 871x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Volby, Le Pen Marine, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo