romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obětí holokaustu z Německa bylo víc, než se myslelo, tvrdí vědci

30.12.2016 10:46
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Počet obětí holokaustu z řad Židů, kteří žili na území Německé říše, je zhruba o 15.000 vyšší, než se dosud uvádělo. Podle zpravodajského serveru Spiegel Online na to přišli vědci z německého Spolkového archivu na základě podrobného studia osudů jednotlivých Židů žijících v nacistickém Německu.

Dosud se uvádělo, že Židů, kteří žili na území Německé říše, zahynulo během holokaustu 160.000. Podle nových propočtů historiků ze Spolkového archivu jich ale nacistické rasové politice za oběť padlo 175.191.

Téměř 90 procent všech obětí holokaustu z řad Židů žijících původně v Německé říši zahynulo ve vyhlazovacích táborech na východě Evropy. Zbytek přišel o životem většinou ve vlasti, řekl serveru Spiegel Online historik Nicolai Zimmermann. Spáchali buď sebevraždu, zahynuli ve věznicích nebo v koncentračních táborech na německém území.

Ve srovnání s evropskými zeměmi, které nacistické Německo okupovalo, se Židé v Říši mohli déle připravovat na emigraci, obětí z jejich řad je tak relativně méně, uvedl Zimmermann. Zatímco v Řecku nacistické běsnění přežilo jen asi 18 procent místních Židů, v Německu to bylo 73 procent, uvedl historik.

Celkem se obětí holokaustu stalo kolem šesti milionů lidí, z toho asi 1,5 milionu dětí.

Přečteno: 1065x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Německo, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo