romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Od poloviny června si mohou romští studenti SŠ a VOŠ žádat o stipendium na nadcházející školní rok

7.6.2017 13:12
Zástupci romských studentů středních a vysokých škol na setkání
Zástupci romských studentů středních a vysokých škol na setkání "Baruvas" v Praze (Foto: Petr Zewlakk Vrabec)

Od poloviny června mohou romští studenti středních a vyšších odborných škol opět žádat o stipendium na studium ve školním roce 2017/18. Stejně jako v loňském roce může stipendium získat nejméně 50 středoškoláků a 10 budoucích diplomovaných specialistů. Zájemci budou moci posílat žádosti prostřednictvím webových stránek www.romskastipendia.cz až do 15. července 2017. Možnost získat stipendium mají díky projektu Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ, který organizace ROMEA realizuje za podpory dánské nadace VELUX, nadace Albatros, Bader Philanthropies a dalších donorů. 

„Stipendium je určené studentům, kteří mají dobré výsledky ve škole a zároveň bojují se špatnou finanční situací, která ohrožuje dokončení studia, a sociálním vyloučením kvůli svému romství,“ vysvětluje projektová manažerka Jitka Votavová.

V loňském roce se do stipendijního programu přihlásilo přes sto uchazečů. Letos realizátoři programu očekávají ještě větší zájem. „Rostoucí zájem o studium na středních a vysokých školách mezi Romy nás moc těší. Věříme, že vzdělání vyzbrojuje člověka nástroji, jak účinně čelit například diskriminaci a sociálnímu vyloučení," přibližuje vizi stipendijního programu Jitka Votavová.

„Snažíme se o dlouhodobé budování střední vrstvy Romů, kteří budou přínosem a vzorem pro další generace Romů, ale i pro většinovou společnost. Chceme, aby byli úspěšní v práci a měli respekt většinové společnosti. Jedině tak se může změnit vnímání Romů ze strany většinové společnosti, které je stále velmi negativní,“ doplňuje fundraiserka stipendijního programu Monika Mihaličková.

Do programu se mohou hlásit studenti ze státních i soukromých škol, z denního i dálkového studia. Pokud student střední školy splní podmínky výběrového řízení a bude zařazen do stipendijního programu, získá 14 000 Kč na školní rok, student na vyšší odborné škole pak 21 000 Kč.

„Nejde ale pouze o samotné stipendium. Stipendisté se budou účastnit pravidelných vícedenních setkání „Baruvas“, kde kromě dalšího vzdělávání klademe velký důraz i na posilování zdravého sebepojetí a budování přátelských vazeb mezi studenty. V případě potřeby nabízíme také doučování. Na druhou stranu stipendisté absolvují dobrovolnickou službu v rozličných organizacích, například v nízkoprahových klubech pro děti a mládež,“ vyjmenovává jednotlivé aktivity koordinátorka stipendijního programu Yveta Kenety.

„Zároveň studentům nově nabízíme i pravidelnou spolupráci s mentory, kteří studentům pomohou překonat případné potíže během studia, tak jim pomohou s přechodem do zaměstnání či na vysokou školu,“ dodala Kenety. 

Stipendijní program můžete podpořit i vy

Organizace ROMEA chce v nadcházejícím školním roce podpořit více studentů. „Může se nám to podařit i díky individuální podpoře z řad čtenářů. Pokud se chcete s námi podílet na budování silné střední vrstvy Romů, přispět můžete na www.romskastipendia.cz/darujte,“ vyzývá fundraiserka Monika Mihaličková.

Pří výběru budoucích stipendistů z řad středoškoláků a studentů VOŠ bude tříčlenná hodnotící komise zohledňovat vedle studijního průměru a ekonomické situace rodiny také motivaci ke studiu či například mimoškolní aktivity žadatele. Výsledky budou známy na přelomu srpna a září.

ROMEA osmým rokem administruje stipendia pro romské vysokoškoláky udělované Romským vzdělávacím fondem (REF). „I stipendisté (REF) mohou využít některých aktivit programu, jako je doučování, mentoring nebo setkávání studentů,“ upřesnila Yveta Kenety.

Dlouhodobě se na organizaci ROMEA ale obraceli také rodiče žáků devátých tříd základních škol, studentů na středních školách a také sami dospělí, kteří si chtějí dodělat například maturitu nebo získat diplom na vyšší odborné škole. Díky této poptávce vznikl stipendijní program pro romské středoškoláky. 

Zájemci o bližší informace o stipendijním programu mohou navštívit webové stránky www.romskastipendia.cz.

Podpořit naše stipendisty v dosažení jejich studijních a profesních snů můžete na www.romskastipendia.cz/darujte

Přečteno: 2567x
 

Nepřehlédněte:

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo