romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Aktuálně.cz: Z chudých Romů stát udělal mimořádně atraktivní klienty

Ostrava, 28.8.2013 14:52, (ROMEA)
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

Sílící protiromské nálady, jež vyvrcholily tuto sobotu demonstracemi v šesti českých a moravských městech, jasně ukazují jedno: stát ani obce si nevědí rady s rozšiřující se komunitou chudých lidí, žijících po generace na okraji společnosti. Sociální systém, který uplatňují, situaci neřeší - zato napomáhá byznysu, který na chudině a sociálním vyloučení parazituje. Nejkřiklavějším příkladem je bydlení.

Jak vytvořit ohnisko konfliktu

"Nikdy jsem nebyla rasistka, na Romy jsem zvyklá, vyrůstala jsem s nimi. Ale to, co se tu děje teď, je hrozné," říká pětačtyřicetiletá Ivana, která se narodila v dělnické kolonii v Ostravě-Vítkovicích. Líčí, jak si jako malá s romskými dětmi hrála a jak ji romská sousedka "zachránila", když ji na ulici obtěžoval bílý opilec. Dnes bydlí v ostravské čtvrti Zábřeh, v místě, kde donedávna romský problém nikdo necítil. Život se tu prý teď ale stává nesnesitelným.

"Kolem náměstí se potloukají romští výrostci a otravují lidi. Nemohu si na ulici zapálit, aby nepřiletěla děcka a neloudila cigarety. Postávají kolem bankomatů, kdo si vybere peníze, na toho se přilepí a žebrají. Jsou vlezlí, když jim nevyhovíte, sprostě nadávají," popisuje. V okolních ulicích jsou na denním pořádku vykradená auta, množí se krádeže v obchodech a vyloupené domovní sklepy, v parcích přibývá nepořádku, zákoutí páchnou močí.

Ostravský Zábřeh zažívá nebývalý příliv nejchudších Romů. Právě tady jsou totiž mimořádně dobré podmínky pro byznys s chudobou, do něhož se v Ostravě pouští stále víc podnikatelů. Zábřeh tvoří především sídliště, od starých cihlových bloků z 50. let až po obří panelákové satelity z dob končícího socialismu. Kromě bytových domů se tu stavěly i ubytovny a hotelové domy pro přespolní dělníky. Právě ty dnes hromadně skupují podnikatelé, kteří v nich nabízejí bydlení nejchudším, zpravidla Romům. Ti se přesouvají z tradičních romských lokalit, kde z různých důvodů přicházejí o bydlení.

Atraktivní klientela

Pro majitele realit jsou chudí Romové mimořádně atraktivní klienti. Jsou nenároční, nečekají vysoký bytový standard, protože často přicházejí ze zanedbaných domů. A většina z nich platí nájemné ze sociální dávky, kterou jim hradí stát.

Státem dotovaný byznys s chudobou roste: podle údajů ostravského úřadu práce se v červnu letošního roku vyplatilo na příspěvku na bydlení jen v Ostravě více než 14 tisícům lidí přes 46 milionů korun. Od ledna vzrostla tato suma o 10 milionů měsíčně. Za celý Moravskoslezský kraj činí tato suma nyní kolem 135 milionů korun měsíčně. Peníze jdou pochopitelně nejen Romům, ale i neromským nízkopříjmovým rodinám, nezaměstnaným či osamělým matkám. Velká část se jich točí v byznysu kolem chudinských ubytoven...

Loni stanovil stát horní hranici pro uznatelné náklady na bydlení a určil tak maximální výši příspěvků na nájemné, dotacím předraženého nekvalitního bydlení ale nezabránil. "Došlo ke zpřísnění, ale i tak majitel ubytovny v Ostravě za šestičlennou rodinu dostane ze sociálních dávek klidně 15 až 24 tisíc," uvádí studie zpracovaná sdružením Vzájemné soužití.

Autoři studie navíc zachytili i případ, kdy na jednotlivých pokojích v ubytovně bydlely rodiny s dětmi, nájemní smlouva ale byla vypsána na každého dospělého zvlášť a stát tak každé této rodině hradil drahé bydlení hned dvakrát - aniž by nájemníci peníze vůbec kdy viděli. Ukázalo se, že tuto „podmínku" si pro klienty vyhradil majitel ubytovny.

Řada ubytovatelů účtuje nadsazené sazby za energie a služby (elektřina či plyn jsou započítané do paušální platby za bydlení). Peníze často proudí přímo z úřadu práce na účet realitní firmy, protože provozovatelé si vymiňují souhlas s tímto postupem přímo v nájemní smlouvě.

Ani sociální pomoc přitom nezabrání tomu, že se Romové kvůli tomuto drahému a státem dotovanému bydlení zadlužují a snižuje se tak jejich šance, že se ze sociálního dna dostanou: Ubytovatelé často požadují před nastěhováním vysoké kauce. Život na ubytovně navíc může být překvapivě drahý - mnohé jsou v odlehlých místech, kde nejsou obchody. A tak provozovatelé ubytoven zřizují večerky či prodejny potravin, často ovšem s předraženým zbožím.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

fk, Aktuálně.cz
Přečteno: 1133x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, ubytovny, Bydlení, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo