romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Antifa: Farage, D.O.S.T. a neonacisté

Praha, 18.6.2012 15:36, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Do Prahy dnes dorazil euroskeptický poslanec Evropského parlamentu Nigel Farage. Pozvalo ho české ultrakonzervativní sdružení „Akce D.O.S.T.“, které je napojeno na prezidenta Václava Klause a jeho okolí. Skupina fundamentalistických aktivistů na sebe upoutala pozornost v loňském roce, kdy její čelný představitel Ladislav Bátora během svého působení na ministerstvu školství způsobil celou řadu skandálů, některé měly rasistický nebo xenofobní podtext. Znovu také vyšlo najevo, že sdružení D.O.S.T. dlouhodobě skrze osobni kontakty podporuji i čeští neonacisté.

Původní neformální iniciativa se představila na podzim roku 2007, kdy zformulovala petici proti přijetí antidiskriminačních opatření a vymezovala se i proti integraci v rámci EU. Petice byla změnou dosavadní strategie vůdců z krajního nacionalistického a katolického prostředí. V minulém desetiletí se opakovaně a marně pokoušeli uspět ve volbách s klerofašistickým programem. Cílem petice bylo mimo jiné napojit se veřejně na stávající politiky, převážně z vládnoucí Občanské demokratické strany a získat jejich podporu. Petici tehdy spolupodepsalo šest poslanců a jeden senátor ODS.

Když vyšlo najevo, že mezi petenty jsou i přední čeští neonacisté, propukl skandál a iniciativa po dva roky nevyvíjela téměř žádnou veřejnou činnost. Celou věc umocnil i fakt, že se neonacisté v době vzniku petice pokusili uspořádat na výročí Křišťálové noci pochod bývalým pražským židovským městem, což vzbudilo veřejné pobouření a jednu z největších demonstrací proti fašismu v historii České republiky (ČR).

Skupina D.O.S.T. se znovu veřejně aktivizovala na podzim roku 2009 v souvislosti s procesem ratifikace Lisabonské smlouvy, kdy uspořádala několik demonstrací na podporu euroskeptického prezidenta Klause, který přijetí smlouvy blokoval. Demonstrací se zúčastňovali i neonacisté a svojí přítomností potvrdili, že kontakty z minuolosti jsou stále živé. Mainstreamová media referovala v té době o skupině neutrálně a skandál, který způsobila před dvěma lety byl zapomenut.

Na jaře roku 2010 pořádá iniciativa další protestní demonstrace proti přijetí antidiskriminačního zákona. Ve stejném období zveřejňuje server Antifa.cz článek o D.O.S.T. (LINK pouze v českém jazyce), který v roce 2009 připravovala česká novinářka pro populární týdeník Reflex, ale který šéfredaktor Pavel Šafr (dnes šéfredaktor nejprodávanějšího bulvárního deníku Blesk) odmítl otisknout. Oba tituly Blesk i Reflex patří do portfolia švýcarsko-německého vydavatelského koncernu Ringier Axel Springer Media AG. Článek je na Antifa.cz publikován se souhlasem novinářky a podrobně popisuje pozadí a kontakty v ultrakonzervativní části politického spektra, projevy antisemitismu i propojení s neonacistickou scénou prostřednictvím různých nacionalistických projektů, které se v minulosti pokoušely získat přízeň voličů a zajistit si vstup do parlamentu.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Antifa.cz
Přečteno: 1419x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo