romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Antifa: Farage, D.O.S.T. a neonacisté

Praha, 18.6.2012 15:36, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Do Prahy dnes dorazil euroskeptický poslanec Evropského parlamentu Nigel Farage. Pozvalo ho české ultrakonzervativní sdružení „Akce D.O.S.T.“, které je napojeno na prezidenta Václava Klause a jeho okolí. Skupina fundamentalistických aktivistů na sebe upoutala pozornost v loňském roce, kdy její čelný představitel Ladislav Bátora během svého působení na ministerstvu školství způsobil celou řadu skandálů, některé měly rasistický nebo xenofobní podtext. Znovu také vyšlo najevo, že sdružení D.O.S.T. dlouhodobě skrze osobni kontakty podporuji i čeští neonacisté.

Původní neformální iniciativa se představila na podzim roku 2007, kdy zformulovala petici proti přijetí antidiskriminačních opatření a vymezovala se i proti integraci v rámci EU. Petice byla změnou dosavadní strategie vůdců z krajního nacionalistického a katolického prostředí. V minulém desetiletí se opakovaně a marně pokoušeli uspět ve volbách s klerofašistickým programem. Cílem petice bylo mimo jiné napojit se veřejně na stávající politiky, převážně z vládnoucí Občanské demokratické strany a získat jejich podporu. Petici tehdy spolupodepsalo šest poslanců a jeden senátor ODS.

Když vyšlo najevo, že mezi petenty jsou i přední čeští neonacisté, propukl skandál a iniciativa po dva roky nevyvíjela téměř žádnou veřejnou činnost. Celou věc umocnil i fakt, že se neonacisté v době vzniku petice pokusili uspořádat na výročí Křišťálové noci pochod bývalým pražským židovským městem, což vzbudilo veřejné pobouření a jednu z největších demonstrací proti fašismu v historii České republiky (ČR).

Skupina D.O.S.T. se znovu veřejně aktivizovala na podzim roku 2009 v souvislosti s procesem ratifikace Lisabonské smlouvy, kdy uspořádala několik demonstrací na podporu euroskeptického prezidenta Klause, který přijetí smlouvy blokoval. Demonstrací se zúčastňovali i neonacisté a svojí přítomností potvrdili, že kontakty z minuolosti jsou stále živé. Mainstreamová media referovala v té době o skupině neutrálně a skandál, který způsobila před dvěma lety byl zapomenut.

Na jaře roku 2010 pořádá iniciativa další protestní demonstrace proti přijetí antidiskriminačního zákona. Ve stejném období zveřejňuje server Antifa.cz článek o D.O.S.T. (LINK pouze v českém jazyce), který v roce 2009 připravovala česká novinářka pro populární týdeník Reflex, ale který šéfredaktor Pavel Šafr (dnes šéfredaktor nejprodávanějšího bulvárního deníku Blesk) odmítl otisknout. Oba tituly Blesk i Reflex patří do portfolia švýcarsko-německého vydavatelského koncernu Ringier Axel Springer Media AG. Článek je na Antifa.cz publikován se souhlasem novinářky a podrobně popisuje pozadí a kontakty v ultrakonzervativní části politického spektra, projevy antisemitismu i propojení s neonacistickou scénou prostřednictvím různých nacionalistických projektů, které se v minulosti pokoušely získat přízeň voličů a zajistit si vstup do parlamentu.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Antifa.cz
Přečteno: 1426x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo