romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Attila Lakatos: Romové musejí dostat práci a všechno bude v pořádku

Budapešť, 17.2.2013 11:20, (ROMEA)
Attila Lakatos (FOTO: http://minap.hu)
Attila Lakatos (FOTO: http://minap.hu)

Otevřený rozhovor s Attilou Lakatosem, romským vajdou chudé župy Borsod na severovýchodě Maďarska.

Romský vajda chudé severovýchodní župy Borsod Attila Lakatos je známý otevřenými výroky ohledně soužití romské menšiny s Maďary. Domníváme se, že jeho názory, které zazněly v rozhovoru pro pravicový deník Magyar Nemzet (MN), by neměly uniknout pozornosti ani v České republice, kde soužití mezi Romy a většinovou společností rovněž nelze označit za ideální.

Lakatos je zastáncem politiky, která umožní Romům zejména dvě věci: vzdělání a práci. Z jeho výroků vybíráme:

  • „Nejnebezpečnějším člověkem je ten, který nemá práci a má hlad. Ten, kdo jde spát s tím, že neví, co dá rodině druhý den jíst. A zhruba pětina maďarských Romů se nachází v takové situaci. Pak se nedivme, že část těchto lidí něco ukradne,“ tvrdí Lakatos.
  • „Moje názory nejsou populární jen mezi většinou, ale i mezi představiteli romské menšiny. Důvodem je, že mám odvahu říct to, co ostatní z různých důvodů neříkají. Jenže tyto věty jsme měli říkat už před patnácti lety, ne pouze dnes,“ tvrdí vajda, který jako podnikatel dává práci čtyřiceti Romům.
  • „Já nejsem multinacionální společnost, nemohu zaměstnávat tisíce Romů. Romové musejí dostat příležitosti vzdělávat se a pracovat, jinak bude zle.“
  • V Maďarsku žije přibližně půl milionů Romů. Lakatos varuje, že pokud nenastane změna v nahlížení na romskou problematiku, situace může vést k občanské válce. „Já mám odvahu tento názor vyslovit, protože většinová společnost má již plné zuby toho, že někdo si vezme to, co mu nepatří, že někdo seje a druhý sklízí. Takhle to dál jít nemůže. Romové musejí dostat práci a všechno bude v pořádku,“ tvrdí.

ARCHIVNÍ VIDEO

Česká pozice, Magyar Nemzet
Přečteno: 3239x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Maďarsko, EU, Zaměstnanost, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo