romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brnu se osvědčili romští asistenti prevence kriminality. Město chce zvýšit jejich počet

BRNO, 12.2.2014 11:27, (ROMEA)

Brněnskou městskou policii od jara posílí další asistenti prevence kriminality z řad Romů. Zatím ve městě působili tři, teď se jejich počet zvýší na osm. Podle strážníků se osvědčili - hlavně při řešení problémů s romskou menšinou. Jak se jim daří jejich hlavní úkol - tedy snižování počtu spáchaných trestných činů a přestupků v sociálně vyloučených lokalitách?O tom píše server Českého rozhlasu Rozhlas.cz.

Kompetence asistentů vycházejí hlavně z dokonalé znalosti prostředí. „Oni samozřejmě nemohou po někom požadovat prokázání totožnosti, ale tím, že chodí ve dvojici se strážníkem, tak jsou spíš zprostředkovatelem kontaktu s tou komunitou. Lidé ze sociálně vyloučených lokalit se na nás obracejí s větší důvěrou, s větší důvěrou komunikují se strážníkem a asistentem přímo ve chvíli, kdy jsou na té ulici, a opravdu jsme kladli důraz na to, aby ti asistenti byli kultivovaní, aby budili přirozený respekt, a aby v té komunikaci byli takoví umírnění, ale zároveň důrazní”, vysvětluje Jakub Ghanem, mluvčí brněnské městské policie.

Podle Ghanema se pomocníci strážníků už osvědčili. „Například ten mladší z nich, tomu se podařilo dokonce zadržet dva pachatele přestupků, potom máme tady problematickou ubytovnu na Jarní ulici, kde občas dochází k rušení nočního klidu, krádežím, případně nějakým i násilnějším skutkům, ale díky působení těch asistentů tohoto jednání výrazně ubývá”, upozorňuje Jakub Ghanem.

O poznání skeptičtější je ale vedoucí revíru Sever Pavel Zezula. „Neděláme si iluze, že by se těm třem asistentům podařilo beze zbytku vyřešit problémy, které se tady nastřádaly za x let. I sami asistenti jsou si vědomi toho, že ne všechny problémy budou schopni řešit, protože Brno je velké, specifika takového velkého města jsou trošku jiná, než menších měst, kde ta místní znalost i v rámci této komunity je mnohem větší, takže zřejmě budou schopni řešit problémy v okolí škol a podobně, ale určitě nebudou schopni řešit kriminalitu olašských Romů spojenou třeba s drogami a podobně”, podotýká Pavel Zezula, vedoucí revíru Sever.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE ZDE

voj, server Rozhlas.cz
Přečteno: 545x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prevence, asistent prevence kriminality, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo