romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brož: Konexe nejedná o Romech bez Romů

Ústí nad Labem, 11.2.2013 13:27, (ROMEA)
Občanské sdružení Konexe.
Občanské sdružení Konexe.

Rozhovor s Miroslavem Brožem z o. s. Konexe o ubytovnách, Romech a pomýlenosti sociálního systému.

Proč jste se začali angažovat v kauze vystěhovaných rodin?

Rodiny jsme začali navštěvovat na samém začátku kauzy. Od počátku jsme sledovali 3 cíle; za prvé probudit vnitřní potenciál komunity a aktivizovat její členy, aby si nenechali kakat na hlavu. Druhým cílem bylo, aby zástupci vystěhovaných rodin byli vpouštěni na všechna jednání, která se o nich vedou. Mohli se tak vyjadřovat k připravovaným řešením, připomínkovat je a navrhovat svá. Posledním cílem bylo přitáhnout k případu pozornost, a tím vyvolat tlak na všechny instituce, do jejichž kompetence spadá řešení případu, a tak narušit obvyklý průběh. Úkolem bylo zajistit rodinám důstojné bydlení. První cíl se podařilo naplnit jistě, druhé dva bohužel ne. Přesto hlavní úkol, najít důstojné bydlení, se podařilo splnit díky aktivitám iniciativy Bydlení pro všechny a statečnosti vystěhovaných.

Prý jste vyhlásili sbírku na obyvatele ubytovny a přitom vám ji nepovolil úřad, jak je to?

Nevyhlásili jsme sbírku, ale požádali lidi, aby poslali sdružení Konexe dar. Doufáme, že zákon jsme neporušili. Jako jedna z mála českých organizací máme transparentní bankovnictví, každý s přístupem na internet může sledovat naše hospodaření.

Proč instituce selhávají, v čem pracujete jinak?

My nevěříme, že problém romské komunity vyřeší vysokoškoláci z Prahy, nebo sociální pracovník v každé romské rodině. Chceme, aby Romové našli sílu řešit vlastní problémy. Nevěříme, že problém romské komunity vyřeší sociální služby, ale aktivizace vnitřních zdrojů komunity. Romové pro nás nejsou klienti, ale partneři a vůle komunity je pro nás svatá. Neexistuje, že bychom například vedli poradu o tom, jak nějakým Romům pomoci bez toho, aniž by u toho byli a nemohli do toho mluvit, že bychom jednali o Romech bez Romů. Není mezi námi vztah klienta a odborníka, ale dvou rovnoprávných bytostí. Romové to vědí, mezi chudými Romy jsou Konexe myslím velmi populární.

Celý rozhovor si přečtěte zde.

Janni Vorlíček, Ústecký deník
Přečteno: 1163x
 

Kam dál:

Štítky:  

Miroslav Brož, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo