romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brož: Konexe nejedná o Romech bez Romů

Ústí nad Labem, 11.2.2013 13:27, (ROMEA)
Občanské sdružení Konexe.
Občanské sdružení Konexe.

Rozhovor s Miroslavem Brožem z o. s. Konexe o ubytovnách, Romech a pomýlenosti sociálního systému.

Proč jste se začali angažovat v kauze vystěhovaných rodin?

Rodiny jsme začali navštěvovat na samém začátku kauzy. Od počátku jsme sledovali 3 cíle; za prvé probudit vnitřní potenciál komunity a aktivizovat její členy, aby si nenechali kakat na hlavu. Druhým cílem bylo, aby zástupci vystěhovaných rodin byli vpouštěni na všechna jednání, která se o nich vedou. Mohli se tak vyjadřovat k připravovaným řešením, připomínkovat je a navrhovat svá. Posledním cílem bylo přitáhnout k případu pozornost, a tím vyvolat tlak na všechny instituce, do jejichž kompetence spadá řešení případu, a tak narušit obvyklý průběh. Úkolem bylo zajistit rodinám důstojné bydlení. První cíl se podařilo naplnit jistě, druhé dva bohužel ne. Přesto hlavní úkol, najít důstojné bydlení, se podařilo splnit díky aktivitám iniciativy Bydlení pro všechny a statečnosti vystěhovaných.

Prý jste vyhlásili sbírku na obyvatele ubytovny a přitom vám ji nepovolil úřad, jak je to?

Nevyhlásili jsme sbírku, ale požádali lidi, aby poslali sdružení Konexe dar. Doufáme, že zákon jsme neporušili. Jako jedna z mála českých organizací máme transparentní bankovnictví, každý s přístupem na internet může sledovat naše hospodaření.

Proč instituce selhávají, v čem pracujete jinak?

My nevěříme, že problém romské komunity vyřeší vysokoškoláci z Prahy, nebo sociální pracovník v každé romské rodině. Chceme, aby Romové našli sílu řešit vlastní problémy. Nevěříme, že problém romské komunity vyřeší sociální služby, ale aktivizace vnitřních zdrojů komunity. Romové pro nás nejsou klienti, ale partneři a vůle komunity je pro nás svatá. Neexistuje, že bychom například vedli poradu o tom, jak nějakým Romům pomoci bez toho, aniž by u toho byli a nemohli do toho mluvit, že bychom jednali o Romech bez Romů. Není mezi námi vztah klienta a odborníka, ale dvou rovnoprávných bytostí. Romové to vědí, mezi chudými Romy jsou Konexe myslím velmi populární.

Celý rozhovor si přečtěte zde.

Janni Vorlíček, Ústecký deník
Přečteno: 1153x
 

Kam dál:

Štítky:  

Miroslav Brož, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo