romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brož: Konexe nejedná o Romech bez Romů

Ústí nad Labem, 11.2.2013 13:27, (ROMEA)
Občanské sdružení Konexe.
Občanské sdružení Konexe.

Rozhovor s Miroslavem Brožem z o. s. Konexe o ubytovnách, Romech a pomýlenosti sociálního systému.

Proč jste se začali angažovat v kauze vystěhovaných rodin?

Rodiny jsme začali navštěvovat na samém začátku kauzy. Od počátku jsme sledovali 3 cíle; za prvé probudit vnitřní potenciál komunity a aktivizovat její členy, aby si nenechali kakat na hlavu. Druhým cílem bylo, aby zástupci vystěhovaných rodin byli vpouštěni na všechna jednání, která se o nich vedou. Mohli se tak vyjadřovat k připravovaným řešením, připomínkovat je a navrhovat svá. Posledním cílem bylo přitáhnout k případu pozornost, a tím vyvolat tlak na všechny instituce, do jejichž kompetence spadá řešení případu, a tak narušit obvyklý průběh. Úkolem bylo zajistit rodinám důstojné bydlení. První cíl se podařilo naplnit jistě, druhé dva bohužel ne. Přesto hlavní úkol, najít důstojné bydlení, se podařilo splnit díky aktivitám iniciativy Bydlení pro všechny a statečnosti vystěhovaných.

Prý jste vyhlásili sbírku na obyvatele ubytovny a přitom vám ji nepovolil úřad, jak je to?

Nevyhlásili jsme sbírku, ale požádali lidi, aby poslali sdružení Konexe dar. Doufáme, že zákon jsme neporušili. Jako jedna z mála českých organizací máme transparentní bankovnictví, každý s přístupem na internet může sledovat naše hospodaření.

Proč instituce selhávají, v čem pracujete jinak?

My nevěříme, že problém romské komunity vyřeší vysokoškoláci z Prahy, nebo sociální pracovník v každé romské rodině. Chceme, aby Romové našli sílu řešit vlastní problémy. Nevěříme, že problém romské komunity vyřeší sociální služby, ale aktivizace vnitřních zdrojů komunity. Romové pro nás nejsou klienti, ale partneři a vůle komunity je pro nás svatá. Neexistuje, že bychom například vedli poradu o tom, jak nějakým Romům pomoci bez toho, aniž by u toho byli a nemohli do toho mluvit, že bychom jednali o Romech bez Romů. Není mezi námi vztah klienta a odborníka, ale dvou rovnoprávných bytostí. Romové to vědí, mezi chudými Romy jsou Konexe myslím velmi populární.

Celý rozhovor si přečtěte zde.

Janni Vorlíček, Ústecký deník
Přečteno: 1156x
 

Kam dál:

Štítky:  

Miroslav Brož, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo