romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Český rozhlas: TOP 09 navrhuje, aby se romské děti vzdělávaly částečně i v romštině

Praha, 2.4.2014 12:45, (ROMEA)
Ilustrační foto
Ilustrační foto

TOP 09 navrhla, aby se romské děti vzdělávaly částečně i v jazyce, kterým mluví v rodině, tedy podle TOP 09 v romštině. Odstranilo by to jazykové překážky a usnadnilo výuku. Ostatní strany plán v zásadě podporují. Problém ale někteří vidí v oddělených romských třídách. Informaci přinesl Český rozhlas.

VÍCE na webu Českého rozhlasu

Jazyková bariéra je podle TOP 09 prý jednou z hlavních překážek, kterou musejí překonávat malí Romové. Politici si od novinky slibují, že sníží počet romských žáků, kteří končí na praktických školách. "Děti vtahujeme do školy v době, kdy by se měly rozvíjet, ale tím jazykem je blokujeme. Ráda bych otevřela otázku, která by umožnila využití romštiny jako pomocného jazyka v první, druhé, možná i třetí třídě proto, aby získaly dobrý vztah ke škole,“ vysvětlila záměr poslankyně TOP 09 Anna Putnová. 

Část hodiny by prý mohla být vyhrazena i přímo výuce v romském jazyce. Třídy by tak podle poslankyně Putnové mohly být oddělené.

Poslankyně chce téma přinést příští měsíc na školský sněmovní výbor, kterému předsedá Jiří Zlatuška z hnutí ANO. „Já bych se romštině jako mateřskému jazyku Romů nebránil. Problém by byl v dohledné době s počtem kvalifikovaných vyučujících,“ upozornil Zlatuška, který ovšem ostře nesouhlasí s oddělenými třídami pro výuku.

Nápad poslanců TOP 09 se nelíbí učitelům ve škole v Obrnicích. „Podle mě je to velký nesmysl, protože děti už romštinu neznají, ani jejich rodiče už neumí romsky. Vůbec s tím nesouhlasím,“ řekla pro Český rozhlas učitelka Ivana Fejková. „Máme zkušenosti s tím, že romské děti, které my tady máme, romský jazyk neovládají, a tudíž by tento návrh nebyl akceptovatelný. Berme to jako jiný jazyk, než by byl ten vlastní, vyučovací. Myslím, že by jim to práci spíš ztížilo, než zjednodušilo,“ dodal k tomu ředitel obrnické školy Vladimír Šiman.

Stanislav Daniel z Celostátní asociace Romů sice zavedení jazyka na školách nevylučuje, ale nedokáže si představit například výuku odborných předmětů. „Část Romů říká: ‚Ano, romštinu jako výukový jazyk zavést.‘ Jako nepovinný jazyk, to by možná smysl mělo. Těžko říct, jak by výuka v různých, i odborných předmětech probíhala. Přiznám se, že si to nedovedu představit,“ řekl Stanislav Daniel.

Ministerstvo školství nicméně zatím o změně neuvažuje. Romštinu totiž mohou školy už teď vyučovat jako nepovinný předmět. Podle náměstka ministra školství Jindřicha Fryče je lepší motivovat romské děti, aby se postupně přizpůsobily české jazykové kultuře.

ryz, Český rozhlas
Přečteno: 1158x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romština, Vzdělávání, TOP 09, JazykHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo