romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Extremisté ve volbách neuspějí, protestům chyběl impuls

Praha, 30.8.2013 12:26, (ROMEA)

Očekávání pravicových extremistů se nenaplnila. Na protiromské pochody či demonstrace v Ostravě, Duchcově, Českých Budějovicích, Jičíně a Plzni přišly podle policejních odhadů pouze dva tisíce lidí.

Politolog a expert na pravicový a levicový extremismus Miroslav Mareš poukazuje na to, že za nezájmem stojí útlum ultrapravicového aktivismu a nezájem "obyčejných" lidí se podobných plánovaných akcí účastnit.

"V případě sobotních akcí chyběl impuls, který by vyhnal lidi do ulic," řekl Mareš v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Podle Mareše navíc sobotní protesty, které byly organizované ultrapravicovými politickými stranami a hnutími částečně ve snaze ovládnout předvolební mediální prostor, poukazují na rozkol uvnitř ultrapravicového hnutí.

A.cz: Zatímco ještě v pátek neonacisté slibovali účast v řádu desetitisíců, akce se nakonec zúčastnilo v součtu necelých 2000 lidí. Co rozhodlo o tak malé účasti?

V případě sobotních plánovaných akcí chyběl impuls, který by vyhnal lidi do ulic. Velké masové protesty v minulosti se často děly pod záminkou skutečné nebo, jak tomu bylo vloni v Břeclavi, zdánlivé události, která dokázala rozbouřit veřejné mínění a navíc se týkala konkrétní lokality.

A.cz: Sehrála roli i rozptýlenost akce do šesti různorodých lokalit?

Myslím, že neonacisté si právě chtěli odzkoušet, co obnáší organizace protestů na více místech ve stejný čas.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE

Server Aktuálně.cz
Přečteno: 1075x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Pochod, Volby, Neonacismus, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo