romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

iDnes.cz: Ani titul z techniky nemusí pomoci získat práci, když jste Rom

Česká republika, 27.11.2014 13:13, (ROMEA)
Ilustrační foto: Romea.cz
Ilustrační foto: Romea.cz

Hodně se mluví o tom, že Romové nechtějí pracovat a že berou jen dávky. Ale všichni nejsou stejní, a když se některému z nich podaří úspěšně vystudovat vysokou školu, má to s hledáním práce leckdy těžší než „bílý“.

Po vysokoškolácích s technickým vzděláním je prý poptávka. Alespoň tak to uvádějí průzkumy v českých firmách. Jenže když má člověk jinou barvu pleti, ani diplom a vůle pracovat nepomáhá. Mladý muž, říkejme mu Luboš (redakce jméno zná, ale vyhověla jeho přání zůstat v anonymitě), ze severních Čech strávil hledáním zaměstnání dva a půl roku. Nakonec kvalifikovanou práci získal, ale snadné to rozhodně nebylo.

Vystudovat bylo jednodušší ...

Luboš pochází ze sociálně slabší, nicméně slušné romské rodiny. Oba jeho rodiče jsou vyučení, bratr má základní vzdělání a všichni stálé zaměstnání v místní fabrice. Budoucí inženýr měl však větší ambice: technické vzdělání a maturitu. Volba tedy padla na textilní průmyslovku. Učení mu šlo a během studia si ho všimla učitelka technologie, která ho přivedla ke studiu na Technické univerzitě v Liberci. Doporučila mu nanomateriálové inženýrství, prý má tento obor budoucnost a získat v něm uplatnění by nemělo být problém. To je možná pravda, ale jak se později ukázalo, ne pro každého.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

server iDnes.cz
Přečteno: 1631x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zaměstnanost, Práce, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo