romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jindřich Šídlo: Den, kdy zemřel Tibor Danihel

25.9.2013 13:18, (ROMEA)

Tiboru Danihelovi by dnes bylo osmatřicet let. Možná by měl rodinu a bydlel s ní v Písku, kde prožil své dětství a dospívání. Jenže Tibor Danihel se svých osmatřicátých narozenin nedožil. Nedožil se ani svých osmnáctin. Den před nimi, 24. září 1993, ho skupina bílých, nakrátko ostříhaných Čechů utopila v řece Otavě.

Idylické jihočeské maloměsto dodalo kulisy jednoho z prvních a zároveň nejdůležitějších a nejsložitějších případů rasového násilí polistopadového Česka. Trvalo šest let, než aspoň některé z Tiborových vrahů doběhla spravedlnost. A kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby se do případu zcela samozvaně nevložily některé pozoruhodné postavy pozoruhodných 90. let, kdy jsme se učili zacházet se svobodou a všemi jejími nástrahami.

Bylo to v září a voda byla teplá

Tibor Danihel nebyl první obětí rasového násilí po roce 1989. Už například v únoru 1991 vyrazila třicetičlenná skupina klatovských obyvatel srovnat si vzájemné účty s jednou místní romskou rodinou. Jejich návštěvu nepřežil devatenáctiletý Emil Bendík.
reklama

Když jsem o dva roky později mluvil s plzeňským krajským soudcem Pravoslavem Polákem, který případ rozhodoval a nadělil tresty od pár měsíců podmínky až po sedm a půl roku vězení, bylo z toho zjevné, že hledání odpovědi na otázku, co je to vlastně rasismus a jak trestat pachatele zločinů z nenávisti, bude v Česku obtížné. A že to asi bude trvat dlouho.

"Rasový motiv nevylučuji, pouze ho nepovažuji za prokázaný. I poškození připouštějí, že důvodem útoku bylo jejich vlastní násilné jednání. Nicméně tam určitý rasový podtext nacházím. Opakuji - podtext, nikoliv motiv. Nejsem zcela přesvědčen o tom, že kdyby se toho, čeho se dopouští ona rodina, dopouštěli bílí kriminálníci, dalo by se dohromady tolik lidí ochotných bránit pořádek ve městě," vysvětloval svoje rozhodnutí Polák, soudce s prvotřídní pověstí a proslulý svými přísnými tresty (mimo jiné odsoudil například vraha Jiřího Kajínka).

Jindřich Šídlo
Přečteno: 518x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Rasistické vraždy, Neonacismus, Soud, Extremismus, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo