romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jindřich Šídlo: Den, kdy zemřel Tibor Danihel

25.9.2013 13:18, (ROMEA)

Tiboru Danihelovi by dnes bylo osmatřicet let. Možná by měl rodinu a bydlel s ní v Písku, kde prožil své dětství a dospívání. Jenže Tibor Danihel se svých osmatřicátých narozenin nedožil. Nedožil se ani svých osmnáctin. Den před nimi, 24. září 1993, ho skupina bílých, nakrátko ostříhaných Čechů utopila v řece Otavě.

Idylické jihočeské maloměsto dodalo kulisy jednoho z prvních a zároveň nejdůležitějších a nejsložitějších případů rasového násilí polistopadového Česka. Trvalo šest let, než aspoň některé z Tiborových vrahů doběhla spravedlnost. A kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby se do případu zcela samozvaně nevložily některé pozoruhodné postavy pozoruhodných 90. let, kdy jsme se učili zacházet se svobodou a všemi jejími nástrahami.

Bylo to v září a voda byla teplá

Tibor Danihel nebyl první obětí rasového násilí po roce 1989. Už například v únoru 1991 vyrazila třicetičlenná skupina klatovských obyvatel srovnat si vzájemné účty s jednou místní romskou rodinou. Jejich návštěvu nepřežil devatenáctiletý Emil Bendík.
reklama

Když jsem o dva roky později mluvil s plzeňským krajským soudcem Pravoslavem Polákem, který případ rozhodoval a nadělil tresty od pár měsíců podmínky až po sedm a půl roku vězení, bylo z toho zjevné, že hledání odpovědi na otázku, co je to vlastně rasismus a jak trestat pachatele zločinů z nenávisti, bude v Česku obtížné. A že to asi bude trvat dlouho.

"Rasový motiv nevylučuji, pouze ho nepovažuji za prokázaný. I poškození připouštějí, že důvodem útoku bylo jejich vlastní násilné jednání. Nicméně tam určitý rasový podtext nacházím. Opakuji - podtext, nikoliv motiv. Nejsem zcela přesvědčen o tom, že kdyby se toho, čeho se dopouští ona rodina, dopouštěli bílí kriminálníci, dalo by se dohromady tolik lidí ochotných bránit pořádek ve městě," vysvětloval svoje rozhodnutí Polák, soudce s prvotřídní pověstí a proslulý svými přísnými tresty (mimo jiné odsoudil například vraha Jiřího Kajínka).

Jindřich Šídlo
Přečteno: 578x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Rasistické vraždy, Neonacismus, Soud, Extremismus, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo