romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jindřich Šídlo: Jak zbourat prasečák v Letech?

5.8.2016 12:09
Aktivisté během pietního aktu v Letech u Písku: Zbourejte prasečák: Foto: František Kostlán
Aktivisté během pietního aktu v Letech u Písku: Zbourejte prasečák: Foto: František Kostlán

"Lety jsou problém, který lze samozřejmě odkládat donekonečna. Částka na očistnou operaci sice není známa − a v průběhu těch let se volně pohybovala zhruba od 70 milionů až někam k virtuální miliardě −, je ale jisté, že ji vlastně nikdy nelze pořádně "vyúčtovat" nebo porovnat s čímkoliv, co se ocitne na stole jako argument 'kdyby se to radši dalo na…'," píše ve svém komentáři k výrokům ministra kultury Daniela Hermana ohledně vyřešení vepřína v Letech u Písku na serveru iHNed.cz Jindřich Šídlo.

"Mimochodem, kdyby se ve státním rozpočtu odkládalo každý rok, kdy se tyhle debaty vedou, jen 20 milionů, což je v rozpočtu cosi blízkého absolutní nule, možná by dnes už bylo našetřeno. Případně − ano, přistupme chvíli na tu nesmyslnou hru z druhé strany − argument "nejsou peníze" prostě už nemůže platit, pokud erár letos zadotuje Velkou cenu Brna, tuhle superkomerční akci, 90 miliony korun. Za jeden víkend ježdění na motorkách dokola," dodává Šídlo.

Podle komentátora zbourání jednoho prasečáku a postavení nového, kam se firma AGPI přestěhuje, už nikdy nemůže být s vážnou tváří vydáváno za složitý problém. "Možná to kdysi i tak bylo, ale v roce 2016 už prostě ne," píše Jindřich Šídlo a na závěr dodává: "Václav Havel byl před 21 lety prvním (a taky posledním) prezidentem, který do Letů jel. Petr Nečas byl v roce 2012 prvním premiérem, který místo navštívil. Přes všechnu snahu se na Lety nezapomnělo. Už chybí jen poslední krok. Ať tuhle nekonečnou trapnost máme jednou provždy z krku."

Přečteno: 1633x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Holocaust, Nacismus, koncentrační táborHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo