romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jsou Tanvalďané rasisti? Tvůrci Českého snu natočili snímek o smrti Roma

Praha, 6.1.2013 22:47, (ROMEA)
FOTO: Vimeo.com
FOTO: Vimeo.com

Po internetu koluje trailer k právě dokončenému dokumentárnímu filmu režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy s názvem Život a smrt v Tanvaldu. Známí filmaři zmapovali napjaté česko-romské vztahy v Tanvaldu, kde před rokem zastřelil důchodce v sebeobraně dvaadvacetiletého romského mladíka.

Tvůrci úspěšných snímků Český sen či Český mír sbírali materiál v Tanvaldu po celý loňský rok. Premiéra dokumentu, který je součástí cyklu Český žurnál, bude na jaře v České televizi.

Podle upoutávky k filmu, kde se tvůrci ptají lidí na jejich soužití s Romy, to vypadá, že je Tanvald město plné rasistů. "Ptali jsme se Tanvalďanů na celou kauzu a musím říci, že nás překvapily některé poměrně rozšířené reakce. Lidé se třeba nezdráhali na kameru říci, že je škoda, že ten člověk nezastřelil i toho druhého Roma," řekl jeden z dvojice režisérů Filip Remunda.

Ve filmu hovoří i zástupci romské menšiny. "Je zajímavé, že z jejich strany jsme se s podobnými ostrými xenofobními výroky nesetkali. Spíše jen s obavami, strachem a neporozuměním. Tedy tím nechci říci, že takovéto výroky nemohou být od Romů v ČR slyšet," dodává režisér.

>>> CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

VIDEO

ŽIVOT A SMRT V TANVALDU - ukázka from Hypermarket Film Ltd. on Vimeo.

Martin Trdla, iDNES.cz
Přečteno: 2572x
 

Kam dál:

Štítky:  

Střelba v Tanvaldu, Video, Film, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo