romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Hvížďala: Kdo je Tomio Okamura?

Praha, 5.11.2012 11:40, (ROMEA)

Značnou vypovídací hodnotu o něm má jeho postoj k řešení romské otázky a k existenci Národní strany. Ve svém blogu se totiž zastával Ladislava Bátory, který byl obviněn z extremismu za svou kandidaturu za tuto stranu, která prosazovala Konečné řešení Otázky cikánské v České republice, jak se nazýval jejich oficiální text, tedy zahrávala si evidentně s naprosto nepřijatelným nacistickým jazykem.

Okamura na svém blogu extremismus Národní strany relativizoval a v souvislosti s vystěhováním Romů připomínal jako podobně legitimní úvahy o založení židovského státu. Zcela přitom ignoroval historické konotace: holocaustu, tedy hromadnému vyvraždění šesti milionů Židů, rovněž předcházely úvahy o jejich vystěhování, od kterých se ale opustilo, protože by doprava byla příliš finančně náročná.

Když mu v červnu minulého roku tyto výroky připomenula v rozhovoru, podal na ni 19. března 2012 Okamura žalobu na ochranu osobnosti. Na jedné straně tedy Okamura svými výroky na blogu koketoval s rasismem na Zlínsku, který pomohl v politické kariéře Jiřímu Čunkovi, použil tedy vyzkoušený recept, na druhé straně se snažil tohoto nařčení zbavit a na reportérku podal žalobu.

V rozhovoru, který vyšel v novinách, je však zajímavá ještě jedna odpověď, a sice na otázku: Proč nechcete vstoupit do politiky? Tehdy Okamura řekl: "A co by mi to mělo přinést? Plat poslance je 60 tisíc hrubého, to bych si mnohonásobně pohoršil. Druhá věc je ta, že proto, aby to pro mne byl výtah, abych byl známý, to taky nepotřebuji."

Opět ho můžeme přistihnout u toho, že říkal něco, na co po pár měsících zapomněl, ač hned v úvodu rozhovoru zdůrazňoval, že důležité je v politice chovat se normálně, slušně a poctivě. V praxi by to mělo znamenat, držet slovo. To mu ale musela připomenout až soudkyně Městského soudu v Praze Dr. Veronika Křesťanová, když mu 11. června 2012 jeho žádost na ochranu osobnosti zamítla a naopak ho odsoudila k zaplacení všech výloh novinářce Barboře Tachecí.

Za úspěchem Tomio Okamury stojí velká míra asertivity spojená s populismem a očekávat od něj můžeme cokoliv. Ukazuje to i ta skutečnost, že ve svém klubu prosadil tvrdě Jiřího Čunka, aby byl nominován místo Elišky Wagnerové na místopředsedu Senátu, což rozhodně není pro tuto republiku dobrá zpráva.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Karel Hvížďala
Přečteno: 1258x
 

Kam dál:

Štítky:  

PopulismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo