romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kateřina Frouzová: Za umění padla pokuta. Počmáraná vlajka však úředníkům nevadí

Praha, 4.1.2014 1:49, (ROMEA)
Dvojí metr v České republice? Vlevo vlajky, za které má slovenský umělec zaplatit pokutu a vpravo desítky lidí, kteří beztrestně porušují zákon...
Dvojí metr v České republice? Vlevo vlajky, za které má slovenský umělec zaplatit pokutu a vpravo desítky lidí, kteří beztrestně porušují zákon...

Umělec Tomáš Rafa dostal pokutu za svou výstavu česko-romských vlajek. Stejnou by však měli dostat i ti, kteří na vlajku píšou název města nebo ji zašpiní. Zákon o užívání státních symbolů totiž říká, že vlajka nesmí být popsaná textem, ani být špinavá nebo potrhaná.

Co je větším hanobením jednoho z nejdůležitějších symbolů, jakým je státní vlajka?

1) Když výtvarník Tomáš Rafa pro výstavu v centru Prahy zpracuje návrhy česko-romské vlajky, aby poukázal na toleranci a důležitost soužití majority s menšinou?

2) Opít se na fotbale, mávat nad hlavou počmáranou vlajkou, pak se do ní cestou domů zabalit a tahat její cípy po zemi?

3) Ukázat se s vlajkou na demonstraci krajně pravicové dělnické strany, popsat ji, přehodit ji přes zábradlí metra a nechat ji částečně válet po dlažebních kostkách?

Z pohledu zákona, což je neuvěřitelné, je patrně největším "hříšníkem" slovenský výtvarník Rafa. Podstatné totiž je, zda lidé počmárají, poničí či jen přetvoří kus látky, který je sešitý ze správně velkých dílů modré, červené a bílé barvy. Kdyby Rafa modrý klín zmenšil jen o pár centimetrů, mohl se pokutě za hanobení vlajky vyhnout. "Mnoho fotbalových fanoušků mívá vlajky s modrým klínem jiné velikosti, než jaký má mít vlajka jako státní symbol," uvedl znalec vlajek Zbyšek Svoboda.

Kateřina Frouzová, iDNES.cz
Přečteno: 2116x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česko-romská vlajka, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo