romea - logo
30. října 2020 (pátek)
svátek má Tadeáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidovky.cz přinesly přehled nedávných extremistických útoků. Policejní vyšetřování je podle nich zatím značně neefektivní

28.4.2016 13:29
Pražské autonomní sociální centrum Klinika, které kromě jiného pomáhá uprchlíkům, napadli 6. 2. 2016 večer maskovaní neonacisté. (FOTO: Facebook.com)
Pražské autonomní sociální centrum Klinika, které kromě jiného pomáhá uprchlíkům, napadli 6. 2. 2016 večer maskovaní neonacisté. (FOTO: Facebook.com)

Souhrnný přehled nedávných útoků z nenávisti a dosavadního vývoje vyšetřování přinesl včera server Lidovky.cz. Článek přibližuje okolnosti celkem pěti případů, z nichž každému se dostalo zvláštní mediální pozornosti. Pozoruhodná je podle serveru zejména skutečnost, že dosud nebyl dopaden ani jeden pachatel. To je o to víc zarážející, že v několika z případů měla policie k dispozici identikity či kamerové záběry pachatelů.

Lidovkám.cz se k jednotlivým případům vyjádřil přímo mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Jako první figuruje v přehledu útoků případ muže se syrským občanstvím, který byl začátkem roku napaden a pobodán ve Vršovicích, když si šel zaběhat. Muž i jeho partnerka, kteří se oba aktivně angažovali v pomoci uprchlíkům, dlouhodobě též čelili závažným výhrůžkám. Útočníci dosud nebyli dopadeni, Lidovkám.cz bylo mluvčím pražské policie sděleno pouze tolik, že zatím není k dispozici konkrétní závěr.

Hned z února je pak známý další případ, kdy ve stejný den, kdy se odehrály demonstrace příznivců i odpůrců migrace, došlo v podvečerních hodinách ke žhářskému útoku na autonomní centrum Klinika na pražském Žižkově. Útok si naštěstí vyžádal jen drobné poranění a lehké materiální škody, měl však už zřetelnou symbolickou váhu a vysílal jasný vzkaz: mějte se před námi na pozoru. Už během jedné z předchozích demonstrací se navíc pod Pražským hradem rozhořela potyčka, během níž skupina zakuklenců házela na účastníky prouprchlické demonstrace tyče a kameny. V souvislosti s oběma případy už policie vyslechla jednotlivce, výsledek je ovšem stejný jako v předchozím případě, tedy "bez konkrétního závěru".

Lidovky.cz se ve svém přehledu dále věnují případům útoků na pardubické rodinné centrum Kašpárek, které už od loňského roku čelilo několika vandalským útokům, přičemž při tom posledním zároveň někdo vyvěsil na dveře parte Olgy Pavlů. která centrum vede. V textu se mj.praví, že zemřela po "vykonání trestu smrti za velezradu". Ani k pardubickému případu nebyla místní policie schopna uvést víc, než že se dosud prošetřuje.

Z konce loňského roku pochází kauza z Brna, kde byl případ místní mešity, kterou někdo polil motorovým olejem, dokonce po dvou měsících vyšetřování odložen úplně, přesto že byly k dispozici záznamy z bezpečnostních kamer.

Zatím posledním případem jsou sychronizované sprejerské útoky na pražské kavárny a podniky otevřeně sympatizující s vládním projektem HateFree Culture. Útočníci, kteří jsou zachyceni na kamerových záznamech, malovali po výlohách hesla "smrt HateFree" a nacistické symboly. Vzhledem ke stáří případu bylo vyšetřování teprve zahájeno, policie dosud nikoho nezadržela.

Přečteno: 1170x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Monitoring, Domácí, Klinika, Islamofobie, ultrapravice, Extremismus, vandalismus, výhrůžkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo