romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Martin Šimáček: Bát se všech Romů? To je nesmysl

Praha, 31.5.2013 11:02, (ROMEA)
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování.   Foto: Lukáš Houdek
Martin Šimáček, bývalý ředitel Agentury pro sociální začleňování. Foto: Lukáš Houdek

Český rozhlas přinesl rozhovor s Martinem Šimáčkem, ředitelem Agentury pro sociální začleňování. I tento rozhovor byl reakcí na dění v Duchcově, kde po přepadení a surovém zmlácené manželů pěti Romy proběhla protiromská demonstrace a pochod. Akce se účastnilo několik set lidí. Demonstrace však byla pojata paušálně, proti všem Romům bez rozdílu, o čemž svědčily i rasistické pokřiky, například "vyvraždit je, ty černý svině". Může tahle událost rozpoutat rasistické nálady nejen v tomto regionu?

Pane řediteli, vy jste tam včera byl v Duchcově, jak to tam vypadalo přitom protestu?

Strávil jsem tam čas před demonstrací, při ní a po něm. Musím říct, že při té demonstraci mně šel trochu mráz po zádech, svolavatelé, pan Dufek a pan Svoboda, se netají svými extrémními názory, dokonce pan Svoboda je členem Dělnické strany sociální spravedlnosti. A když dovolíte krátkou citaci jeho slov, kterou jsem si na našel na Facebooku, napsal: "zmrdi černý, vyvraždit je všechny. Dojdu se vyblejt a pak jdu nabrousit nože".

A na pozvání tohoto organizátora potom přišla ta zhruba tisícovka lidí?

Je to tak, no. Byli to tito dva pánové, kteří vlastně svolávali tu demonstraci a kromě obyvatel Duchcova byly na místě možná dvě stovky radikálů, kteří právě přijeli na pozvání extremistů, to znamená lidé, kteří jsou členy DSSS nebo s ní sympatizují, prostě extrémní pravicové síly, a ty potom vlastně způsobily ve městě největší nepokoje. To byli ti, kteří pak pochodovali v tom neohlášeném pochodu a policisté je museli oddělovat od ostatních obyvatel ve městě, zejména tedy od Romů, na které chtěli zaútočit.

Myslíte si, že většina členů toho včerejšího pochodu, kteří nejsou extremisté, sdílí do jisté míry extremistické názory?

Tak vy jste sama zmiňovala, že na tom náměstí bylo okolo tisíce lidí, mám za to, že tam byli lidé s extrémními názory, ale pak tam taky byli občané, kteří prostě byli rozzlobeni, že se ve městě stala série nějakých přepadení, my to datujeme několik měsíců dozadu, kdy vlastně titíž pachatelé - předpokládám stejná širší rodina - způsobuje lidem potíže, napadá je, jsou tam loupežná přepadení. Takže to je spíš otázka potom směrem k policii, je zapotřebí to rychleji řešit, pachatele usvědčit, odsoudit a zároveň je tam také otázka, která směřuje k postupu té městské policie, městský policista, strážník vlastně nejednal v okamžiku, kdy viděl, že bezprostředně v jeho blízkosti se odehrává takhle brutální čin. Takže tam přišli i ti, kteří chtějí vědět, co se s touto situací stane. Ale vnímejme to, prosím, tak, že je zapotřebí, aby policie jednala vůči pachatelům a ne, že je tady potřeba jednat proti romské menšině, či proti všem Romům.

Je možné hovořit o rasismu, když lidé protestují proti násilí jako včera v Duchcově a jak jste sám řekl, také jeden z posluchačů Slávek Břeň napsal, že jaksi to bylo pár radikálů, kteří udělali nepořádek, je možné mluvit o rasismu z hlediska těch lidí?

Já bych možná teď nepoužil to slovo rasismus, ale spíš bych poprosil, aby si to každý jeden představil sám na sobě. V okamžiku, kdy vyjdu na to náměstí a jsem rozzlobený kvůli tomu konkrétnímu trestnému činu, kvůli té konkrétní rodině nebo tomu pachateli, tak bych přece neměl mít pocit, že je adekvátní se zlobit na všechny Romy. A už bych vůbec neměl poslouchat řečníky svolavatele Dufka se Svobodou, kteří jednoznačně intenzivně vyzývali k nenávisti vůči Romům a už vůbec bych se neměl dát na pochod s nácky.
A to se vlastně v tu chvíli děje, že lidé, kteří přicházejí rozhořčeni spravedlivě, se stanou součástí nějaké demonstrace, která už ale nese prvky extrémních nálad, xenofobie a rasismu vůči Romům.
Je to zbytečné, protože to v tom městě ničemu nepomůže, v tu chvíli tam akorát vzrůstá napětí a ohroženi se cítí obyvatelé většinové populace, ale i Romové. Já jsem potom strávil dlouhý čas v těch lokalitách, kde žijí Romové, ti lidé měli strach. To jsou obyčejní lidé, kteří nikomu nikdy nic neudělali, fungují celkem normálně bez problémů, jenom jsou prostě chudí a potřebovali by víc podpořit, aby zvládli svoji životní situaci a myslím si, že proti nim není zapotřebí demonstrovat, naopak, tam je prostě potřeba najít nástroje, jak ty lidi vrátit do společnosti. Takže přidávat se k náckům je to nejhorší, co v tu chvíli potom vlastně můžeme udělat pro nějaké v uvozovkách řešení té situace.

Ale mezi lidmi je taky hodně obav z násilí ze strany romské komunity, jsou toho plné internetové diskuse. Také nám se ozývali posluchači, kteří o tom mluvili.

No, já už jsem to vlastně naznačil, to největší nebezpečí, které v tom vidím, je, že si budeme myslet, že si za to mohou Romové, všichni Romové sami. Těch Romů je v Česku možná 150, možná 200 tisíc lidí, už jenom v samotném Duchcově je podstatná většina těch, kteří nikdy nějakým způsobem nepáchali trestnou činnost, rozhodně mají daleko k tomu, že by podnikali nějaké násilné trestné činy, není přeci proč se bát těchto lidí, tam není žádný důvod. Není už vůbec důvod proti nim demonstrovat. To znamená, Romové si za to jako celek absolutně nemohou, mohou za to jednotlivci a možná, že si tak trochu všichni komplikujeme situaci, když si myslíme, že je zapotřebí se bát všech Romů, to je nesmysl. A to už potom nese v sobě prvky nějakého zbytečného rasismu nebo xenofobie, která v tuhle chvíli není na místě. Je prostě potřeba zasáhnout proti jednotlivcům, kteří páchají násilí.

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE

Přečteno: 2805x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Násilí, Demonstrace, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo