romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nabídnout rodinu, zastavit zlo. Co obnáší pěstounství...

Praha, 25.10.2012 9:41, (Katolický týdeník)

Pěstounská péče má podle vládního plánu do několika let nahradit práci kojeneckých ústavů a dětských domovů. Co pěstounství obnáší a jak proměňuje vztahy napříč náhradní rodinou? Do každodenní praxe nás nechává nahlédnout matka a pěstounka MARTINA FÜRSTOVÁ.

Měla jste už před svatbou v plánu pečovat o děti jako pěstounka?

Vůbec ne. Můj manžel dokonce původně tvrdil, že by to neudělal nikdy, protože sám vyrostl v rodině, kterou během let postupně prošlo dvacet přijatých dětí. Říkal, že už si svůj díl odpracoval. Jenže když bylo nejstaršímu z našich tří synů šest let a nejmladšímu dva, dozvěděli jsme se o chlapci, který rychle potřeboval do rodiny. Byl mentálně postižený, do tří let vyrůstal v kojeneckém ústavu a pak si ho vzala jedna rodina, ti ho ale nezvládali, takže byl Marek častěji na psychiatrii než u nich a hrozilo, že bude muset zpátky do ústavu. Snažili jsme se pro něj najít místo v některé z pěstounských rodin z řad našich přátel, ale nikdo z nich právě nemohl. A nám Marek nešel z hlavy. Nakonec jsme
usoudili, že ti, koho pro něj hledáme, máme být asi my. Neměli jsme nezbytné proškolení, vyšetření ani podanou žádost, ale mohli jsme si Marka zatím vzít „na prázdniny“ – a už u nás zůstal. Dnes je mu jednadvacet.

Jaké byly začátky?

Byl to hukot, to přiznávám. Pochopili jsme už z jeho dokumentů, které nám ukázali na sociálce, že je to dítě, které potřebuje být venku, lítat, pracovat rukama. A my jsme bydleli uprostřed lesa ve staré hájovně. Marek se narodil ve stejný rok, a dokonce i den jako náš nejstarší syn. Ale říká se, že když dítě přijde z ústavu do rodiny, začne se jeho schopnost navázat vztah vyvíjet od nuly. Takže byl ještě v osmi letech zoufalý, když mě na chvíli ztratil ze zorného pole, jako by mu byly dva. Když k nám přišel, byl vůbec velice neklidný, nemluvil, jen křičel, neuměl se obléci, jedl jenom lžící… Ale jak s dětmi běhal venku, postupně se zklidnil. Má srdce na pravém místě a i děti rychle pochopily, že když jim třeba něco rozbije, že to nedělá schválně, a přijaly ho. Úžasně mu pomohlo, že si hráli společně a on je mohl napodobovat.

>>> CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE

Alena Scheinostová
Přečteno: 1220x
 

Kam dál:

Štítky:  

Děti, pěstounstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo