romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nabídnout rodinu, zastavit zlo. Co obnáší pěstounství...

Praha, 25.10.2012 9:41, (Katolický týdeník)

Pěstounská péče má podle vládního plánu do několika let nahradit práci kojeneckých ústavů a dětských domovů. Co pěstounství obnáší a jak proměňuje vztahy napříč náhradní rodinou? Do každodenní praxe nás nechává nahlédnout matka a pěstounka MARTINA FÜRSTOVÁ.

Měla jste už před svatbou v plánu pečovat o děti jako pěstounka?

Vůbec ne. Můj manžel dokonce původně tvrdil, že by to neudělal nikdy, protože sám vyrostl v rodině, kterou během let postupně prošlo dvacet přijatých dětí. Říkal, že už si svůj díl odpracoval. Jenže když bylo nejstaršímu z našich tří synů šest let a nejmladšímu dva, dozvěděli jsme se o chlapci, který rychle potřeboval do rodiny. Byl mentálně postižený, do tří let vyrůstal v kojeneckém ústavu a pak si ho vzala jedna rodina, ti ho ale nezvládali, takže byl Marek častěji na psychiatrii než u nich a hrozilo, že bude muset zpátky do ústavu. Snažili jsme se pro něj najít místo v některé z pěstounských rodin z řad našich přátel, ale nikdo z nich právě nemohl. A nám Marek nešel z hlavy. Nakonec jsme
usoudili, že ti, koho pro něj hledáme, máme být asi my. Neměli jsme nezbytné proškolení, vyšetření ani podanou žádost, ale mohli jsme si Marka zatím vzít „na prázdniny“ – a už u nás zůstal. Dnes je mu jednadvacet.

Jaké byly začátky?

Byl to hukot, to přiznávám. Pochopili jsme už z jeho dokumentů, které nám ukázali na sociálce, že je to dítě, které potřebuje být venku, lítat, pracovat rukama. A my jsme bydleli uprostřed lesa ve staré hájovně. Marek se narodil ve stejný rok, a dokonce i den jako náš nejstarší syn. Ale říká se, že když dítě přijde z ústavu do rodiny, začne se jeho schopnost navázat vztah vyvíjet od nuly. Takže byl ještě v osmi letech zoufalý, když mě na chvíli ztratil ze zorného pole, jako by mu byly dva. Když k nám přišel, byl vůbec velice neklidný, nemluvil, jen křičel, neuměl se obléci, jedl jenom lžící… Ale jak s dětmi běhal venku, postupně se zklidnil. Má srdce na pravém místě a i děti rychle pochopily, že když jim třeba něco rozbije, že to nedělá schválně, a přijaly ho. Úžasně mu pomohlo, že si hráli společně a on je mohl napodobovat.

>>> CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE

Alena Scheinostová
Přečteno: 1235x
 

Kam dál:

Štítky:  

Děti, pěstounstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo