romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lukrecius Chang: Nebuďte tak hloupí a agresivní. Nesnáším rasizmus!!!

Karviná, 29.8.2013 12:08, (ROMEA)
Lukrecius Chang v projektu Romský mentor (FOTO: ROMEA)
Lukrecius Chang v projektu Romský mentor (FOTO: ROMEA)

Server pirati.cz přináší sérii rozhovorů o rasismu s lidmi, kteří se v sociálně vyloučených oblastech pohybují denně  V prvním díle byl zvřejněn rozhovor s Lukreciusem Changem, který je známý jako jeden z nejdéle aktivních raperů v Čechách

Níže uveřejňujeme celé znění rozhovoru. 

Zdravím, lidé tě znají asi nejvíc jako rapera, ale já zaznamenal, že jsi také kickboxer a asistent prevence kriminality. Jaká byla tvoje životní cesta k těmto cílům? Kdy sis uvědomil, že jsi „Jedinečný“ (název prvního alba pozn. autora)? Popíšeš nám ve zkratce svoji lifestory. 

Zdravím vás. Jmenuji se Lukrecius a pocházím z města Karviná. Všechno to začalo v mých 4 letech, kdy jsem začal jako samouk trénovat a napodobovat tanec Michaela Jacksona. V tu dobu jsem začal taky trénovat podle filmů Brucee Lee - Cesta draka, Pěst plná nenávisti… Pak přišel Krvavý sport s Van Damem a ten ve mně vzbudil velký potenciál zájem. Tyhle filmy u nás doma jely pořád a já stále trénoval u televize.  Potom, o něco později, přišel rap. Začal jsem to tak nějak čekovat a zničeho nic jsem psal texty. Tehdy jsem začal dávat do rapu 100%. V roce 98 jsem se stal členem Squad crew v Karviné. Začal jsem se dostávat na různé kompilace a desky, pokud někdo bude chtít vědět víc koukněte na www.lukreciuschang.cz/bio. Ano a teď  pracuji jako Asesitent prevence u Karvinské Městské policie. Je to super práce a moc mě to baví.

Rád bych se ještě vrátil k tomu kickboxu. Spoustu lidí říká, že bojové sporty a disciplína spojená s tréningem je ten správný recept pro děti a mladistvé, kteří by se později stali obětí negativních vlivů jako jsou drogy nebo extrémizmus. Jaký je tvůj názor?

Ano, s tím souhlasím. Kickbox vyžaduje disciplínu a právě tím je to super tréning do života. Zároveň je to sport pro každého, kdo chce něco dokázat, kdo chce něco změnit. Já osobně trénuju mladé lidi. Učil jsem kickbox jako romský mentor i malé děti a viděl jsem, jak jim to hodně pomohlo i v obyčejném životě.

Snažíme se vytvořit seriál, který bude komentovat události v sociálně vyloučených oblastech z tohoto léta. Jaké jsou podle tebe důvody vzniku těchto problémů? Proč jsou „slušní občané“ ochotní demonstrovat po boku neonacistů?

Jediný důvod, proč vznikají tyto demonstrace, je velká nezaměstnanost. O pracovní místo je zájem, ale nikdo nezaměstná Roma. Zaměstnavatelé se toho bojí. No pak vznikají fronty na sociálkách a pak demonstrace.  Tohle je můj názor. Nedá se s tím moc manipulovat. 

V Karviné, ale takové demonstrace neprobíhají. Proč? Mohl bys nám přiblížit situaci na Šestce (Karviná - Nové město pozn. redakce). Hodně se mluvilo o akci „nulová tolerance“ Karvinské radnice. Jaký byl vlastně smysl této akce? A myslíš si, že přispěla k zlepšení situace?

Nulová tolerance - to je v Karviné známá věc. V některých místech v Karviné jsou takovéto věci zapotřebí a já s nima souhlasím. Na veřejný pořádek se musí dohlížet, přece si každý nebude dělat co chce!

Už jsme zmínili, že pracuješ jako asistent prevence kriminality. Jak ses k tomu dostal, co bylo tím impulzem, kdy sis řekl jdu do toho?

Zaznamenal jsem tuhle nabídku v televizi a novinách. Moc jsem přemýšlel o tom, jestli to mám zkusit. Pak jsem se na tu pozici přihlásil. Šel jsem do toho naplno a bojoval o tohle super místo. Dnes jsem asistent a moc mě to baví.

Spolupracoval jsi také na filmu Šitkredit, jak ses k tomu dostal? A když se podíváš na tento projekt zpětně, jak ho hodnotíš? Jaká byla tvá očekávání při práci na na filmu a jak se naplnila?

Moje první role byla v celovečerním filmu "Česká rapublika", kde jsem hrál vedlejší roli. Tam si mě všiml režisér dokumentu "Šitkredit" Martin Řezníček a napsal mi email, že pro mě má roli ve svém dokumentu

Chtěl po mě, abych natočil úvodní singl k filmu a pak v něm zahrál rapové scény. Můj text odkazuje k problému lichvy. Příběhy lidí, co se topí v dluzích, byla to pro mě velká zkušenost. Ten dokument se dostal na festival "Milujeme český film", kde jsem byl přímo na premiéře a dával jsem tam naživo set. Byla to pecka. 

Mohl by ses s námi podělit o nějakou tvoji osobní zkušenost s lichvou? Týká se tento problém těch nejpotřebnějších, nebo je to problém rozšířený skrz celou společnost?

Osobní zkušenost nemám, ani nechci mít. Slyšel jsem ale milion příběhů lidí, se kterými se setkávám. Není to opravdu nic příjemného. Nikomu nepřeju, aby se dostal do dluhu. Musíš potom splácet. I když nemáš "love", tak to stejně musíš nějak splatit. 

Mezi lidmi koluje o Romech spousta pověstí. Já bych se chtěl zeptat na to, jak je to s Romy a politikou. Romové prý politikům nevěří a volit z nich prý chodí zlomek. Je to pravda? A proč to tak je?

Já znám celkem hodně Romů, co se o politiku zajímají a mají v ní přehled. Na druhou stranu podle mne dneska řídí svět internet, tam o těchto věcech najdeš všechno. No a většina starších Romů neumí vůbec zacházet s PC, natož mít přehled o věcech ve světě. Kolem je to smršť informací, co dneska musí člověk vstřebávat. A to je ten problém.

Přece jenom bych rád trochu zabrousil do rapu. Ty se na scéně pohybuješ už hodně dlouho. Jak  vnímáš vývoj, kdy se z „hiphopového ungergoundu“ stal „rapový mainstream“? Myslíš že rapu prospěl posun do rádií, hitparád, nebo je podle tebe rap styl, který je založený na ulici a měl by na ní zůstat?

Rap se nezměnil, jen se změnili lidi, co jsou v něm. Zústává v podstatě stejný, jen mění tváře. V old scholl době nebyly takové vymoženosti, jako jsou dnes a je pravda, že Rap je hodně o penězích a o kontaktech. Já osobně dělám rap od srdce. Když se to lidem líbí a udělají z toho hit tak jsem pak rád. Nemám rád feťáky a hlupáky, co mají v textu 20 sprostých slov a nic z toho. Rap je styl života: podívej se na mě a něco si ze mě vem. Možná se něco naučíš!

Kdy si naposled rapoval u kruhu lidí s beatboxerem na ulici?

Je tomu asi 2 týdny. S klukama při natáčení klipu v Praze.

Rozhovor dělám pro Piráty, tak si neodpustím jednu Pirátskou otázku. Jak to máš s distribucí své hudby? Prodáváš CD sám nebo využíváš oficiání distribuční síťe? Dáváš svou tvorbu ke stažení?

Jednoduše, vyrábím si CD sám. Prodávám ho sám po svých akcích, po webu, na ulici, občas mi pomáhají kámoši z jiných měst. Prodávám ho po barech, prostě všude možně, kde to jen jde. A své album jsem dal po roce ke stažení. http://lukreciuschang.cz/mp3/

 A co OSA? Měl si s nimi někdy co k dočinění?

Zatím ne, ale chystám se na to.

Ve skladbě Hustler rapuješ o vývoji člověka, který se může dostat „nahoru z chudoby“. Můžeš nám popsat nějaký příběch člověka, který začínal na nule a dostal se tam, kam chtěl? Cítíš se jako takový případ?

Ano to můžu. Je to text o mě. Jako malý kluk jsem neměl nic, než svůj talent. Postupně jsem se dostával nahoru skrz různé kontakty a lidi co si mě všimli. Stále jsem tomu věřil a nedopustil jsem, abych přestal. Měl jsem i chvíle,kdy jsem s tím chtěl praštit, ale pak to na mě zase přišlo a já pokračoval ještě víc v tom, co dělám. V životě mám ještě spoustu cílů.

Na závěr bych ti chtěl dát prostor. Chtěl bys zmínit něco, na co v tomto rozhovoru nepřišla řeč? Chtěl bys něco vzkázat čtenářům. 

Jo, rád bych všem lidem řekl tohle: Nebuďte tak hloupí a agresivní. Nesnáším rasizmus!!! Buďte, nebo zůstaňte, dobří a spokojení a vy tam nahoře, co máte moc vládnout, dejte prostor i ostatním! 

Zdravím vás, Lukrecius Chang

brf, pirati.cz
Přečteno: 1633x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Politika, Kriminalita, Lukrecius Chang, Romové, Lichva, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo