romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Písečtí Romové chtějí předcházet nepokojům a spolupracovat s městem

Písek, 23.9.2013 11:52, (ROMEA)
Michal
Michal "Mižu" Mižigár (FOTO: Tomáš Bystrý)

Po nepokojích na budějovickém sídlišti Máj chtějí písečtí Romové spolupracovat s městem a podobné situaci předejít. Poslali proto otevřený dopis na město, kterým se zabývali na své schůzi radní. Výsledkem bude setkání vedení města se zástupci romské komunity u kulatého stolu a další jednání.

Michal Mižigár z Písku studuje čtvrtým rokem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy romistiku. Pomáhá Romům s každodenními problémy i učením. Sám je také Rom. "A jsem na to hrdý," říká mladý muž, kterého v Písku znají lidé jako Mižu. Chtěl by, aby se v budoucnu smazal rozdíl mezi menšinou a majoritou.

Celý rozhovor si přečtěte zde

Monika Filipová, pisek.5plus2.cz
Přečteno: 649x
 

Kam dál:

Štítky:  

Písek, Romové, Soužití, otevřený dopis, Michal Mižigár, spolupráceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo