romea - logo
24. ledna 2022 (pondělí)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Politici musejí mít odvahu rasistické demonstrace odsoudit, říká David Beňák kandidující za ČSSD

Praha, 26.9.2013 17:37, (ROMEA)
David Beňák
David Beňák

Pražská ČSSD nasadila jako devítku do sněmovních voleb Davida Beňáka, Roma, který se v etnické problematice aktivně angažuje. V současném ovzduší sociálního napětí čtyřiatřicetiletému sociálnímu pracovníkovi chybí politická odvaha. "Premiér nebo jiný vysoký politik by měl ostře vystoupit a jasně demonstrace odsoudit. Říci, že toto tady nechceme a nebudeme o tom diskutovat," míní sociální demokrat. S problematikou romské menšiny už dvanáct let radí i úřadu vlády.

David Beňák se narodil v Teplicích a vyrůstal v obci Bílina. Absolvoval Vyšší odbornou školu sociálně právní v Mostě, pak na Univerzitě Karlově získal magistra z pedagogiky. V současnosti tu dálkově dodělává doktorát. Od roku 2005 pracuje jako vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví na Praze 14.

"Do roku 1989 nebo 1990 byly mezilidské i sousedské vztahy lepší, vřelejší. Pak se začali lidé odcizovat. Víc se poukazovalo na Romy. Protiromské hnutí a nálady byly na severu hodně silné, a to i v Moravskoslezském kraji. Zažil jsem nápisy "Romy neobsluhujeme" v mostecké nádražní restauraci. Bývala v hale, už tam roky není. Šel jsem tam jako středoškolák. Sedl jsem si ke stolu, číšník kolem mě chodil asi patnáct minut, tak jsem ho zastavil, ptal jsem se, jestli si můžu objednat. Řekl mi, že ne a že si mám přečíst nápis na dveřích. Nebyl schopný říct mi to do očí," řekl Beňák v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

David Beňák doufá, že nedojde k eskalaci sociálního napětí. "Pokud by od slov lidé přešli k činům, skutečně by asi došlo k pogromům, jak už to někteří v médiích nazvali. To mi nahání hrůzu, protože jsme snad stát, kde to nemáme zapotřebí. To, že jsou nějak nastaveny dávky, je legitimní a je to v pořádku. Nechápu, že lidé mohou uvěřit fámám se lživými příběhy. Je tu několik lumpů, ale neznamená to, že nežijeme v právním státě. Prostě nejde, aby byla vyplacena dávka jinak, než je v zákoně. Není to žádná sranda žít z tří tisíc korun, nebo tříčlenná rodina ze sedmi. Ano, jsou rodiny, které mají na dávkách dvacet tisíc, ale je to rodina, která má osm členů. Uživte je s dvaceti měsíci měsíčně. Bojím se situace, pokud napětí vybuchne. Jestli ano, jakýkoli racionální argument nebo vysvětlení neuspějí," dodal Beňák.

iHNed.cz, Kateřina Surmanová
Přečteno: 1073x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, David BeňákHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo