romea - logo
20. listopadu 2019 (středa)
svátek má Nikola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ve slovenštině vyšla kniha popisující životy Romů v různých zemích. Česká Romka by polské Romy pobouřila, říká autorka

7.9.2015 11:53
Lidia Ostałowská (FOTO: Kellermannv, Wikia)
Lidia Ostałowská (FOTO: Kellermannv, Wikia)

Na Slovensku vyšla kniha reportáží polské novinářky Lidie Ostałowské „Cigán je cigán“. V knize popisuje životy Romů v různých zemích.

„Pro Romy z Polska je šokující to, že Romka z Česka nosí krátkou sukni, barví si vlasy a ukazuje ramena. Nedodržuje zásady. Nemluvím o počtu – na Slovensku a v Česku jsou v horší situaci, ale tady je rozdíl v kultuře. V Polsku jsou více svázaní tradicemi. V Česku a na Slovensku to už není pravda. Romové mají sociální problém, jsou vyloučení ekonomicky i rasově,“ říká reportérka v rozhovoru pro server mono.sk Ostałowská.

Celý rozhovor si přečtěte zde.

Přečteno: 1626x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, Romové, Kultura, Knihy, ReportážHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo