romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přemysl Houda: O „romském problému“ mluví kdekdo. Jen politici mlčí...

Praha, 10.7.2013 10:40, (ROMEA)
(FOTO: Michal Pour)
(FOTO: Michal Pour)

Politici se obvykle předhánějí v tom, jak se dostat do médií. Jakmile jde ale o vztah Romů a „bílých“, ukládají si bobříka mlčení. Sídliště Máj v Českých Budějovicích se proměnilo už druhý víkend po sobě v bitevní pole. Během protiromské demonstrace museli zasahovat policejní těžkooděnci, média podávají souhrnné informace, vyjadřují se různí experti na extremismus, lidé z neziskového sektoru. A nejen to – o „romském problému“ se baví i laická veřejnost.

Zkrátka mluví o tom všichni, až na jednu skupinu lidí, možná tu nejpodstatnější – politiky. Ti se přitom obvykle předhánějí, aby se v médiích objevili, a teď, když mají neskutečně široký prostor, jako když utne. Raději se vyjadřují k Janu Fischerovi, povečeří s prezidentem Milošem Zemanem, tráví dovolené nebo nás politické strany na svých webech informují o tak nesmírně významných věcech, jako třeba že uspořádaly pro občany rozloučení se školním rokem v Obřanech. Vždy si ještě najdou čas na PR články – například na profilový rozhovor, jehož hlavním sdělením je: „regionální potravina je oceněním i vizitkou“.

Skoro to vypadá, že na otázku vztahu Romů a majoritní populace si udělá čas pouze (a samozřejmě vždy ochotně) Dělnická strana sociální spravedlnosti, což je smutná vizitka mainstreamových politických stran. Dokonce i takový prezident Miloš Zeman, který v inauguračním projevu označil neonacistické bojůvky za jedno ze tří ožehavých témat, se odmlčel. Člověk by přitom čekal, že zajede do Českých Budějovic, bude mluvit s občany a nabízet řešení.

A nejen to – člověk by čekal, že se zaktivizuje nejen prezident, ale třeba i takový hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, když už má České Budějovice tak říkajíc v gesci. Ale i ten mlčí. Tedy pardon, nemlčí, například se v anketě Mladé fronty Dnes podělil 1. července o geniu loci českokrumlovského hudebního festivalu. Ministři v demisi mlčí taktéž, nastupující ministři jakbysmet. Mají jiné starosti, chtít po nich, aby se vydali do Českých Budějovic, je asi příliš.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

brf, Přemysl Houda - ceskapozice.cz
Přečteno: 1117x
 

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, prezident, Politika, Populismus, Romové, Soužití, vyjádření, Rasismus, nepokojeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo