romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Přemysl Houda: O „romském problému“ mluví kdekdo. Jen politici mlčí...

Praha, 10.7.2013 10:40, (ROMEA)
(FOTO: Michal Pour)
(FOTO: Michal Pour)

Politici se obvykle předhánějí v tom, jak se dostat do médií. Jakmile jde ale o vztah Romů a „bílých“, ukládají si bobříka mlčení. Sídliště Máj v Českých Budějovicích se proměnilo už druhý víkend po sobě v bitevní pole. Během protiromské demonstrace museli zasahovat policejní těžkooděnci, média podávají souhrnné informace, vyjadřují se různí experti na extremismus, lidé z neziskového sektoru. A nejen to – o „romském problému“ se baví i laická veřejnost.

Zkrátka mluví o tom všichni, až na jednu skupinu lidí, možná tu nejpodstatnější – politiky. Ti se přitom obvykle předhánějí, aby se v médiích objevili, a teď, když mají neskutečně široký prostor, jako když utne. Raději se vyjadřují k Janu Fischerovi, povečeří s prezidentem Milošem Zemanem, tráví dovolené nebo nás politické strany na svých webech informují o tak nesmírně významných věcech, jako třeba že uspořádaly pro občany rozloučení se školním rokem v Obřanech. Vždy si ještě najdou čas na PR články – například na profilový rozhovor, jehož hlavním sdělením je: „regionální potravina je oceněním i vizitkou“.

Skoro to vypadá, že na otázku vztahu Romů a majoritní populace si udělá čas pouze (a samozřejmě vždy ochotně) Dělnická strana sociální spravedlnosti, což je smutná vizitka mainstreamových politických stran. Dokonce i takový prezident Miloš Zeman, který v inauguračním projevu označil neonacistické bojůvky za jedno ze tří ožehavých témat, se odmlčel. Člověk by přitom čekal, že zajede do Českých Budějovic, bude mluvit s občany a nabízet řešení.

A nejen to – člověk by čekal, že se zaktivizuje nejen prezident, ale třeba i takový hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, když už má České Budějovice tak říkajíc v gesci. Ale i ten mlčí. Tedy pardon, nemlčí, například se v anketě Mladé fronty Dnes podělil 1. července o geniu loci českokrumlovského hudebního festivalu. Ministři v demisi mlčí taktéž, nastupující ministři jakbysmet. Mají jiné starosti, chtít po nich, aby se vydali do Českých Budějovic, je asi příliš.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

brf, Přemysl Houda - ceskapozice.cz
Přečteno: 1087x
 

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, prezident, Politika, Populismus, Romové, Soužití, vyjádření, Rasismus, nepokojeHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo