romea - logo
14. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Sáva
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rozsáhlá analýza politického bulváru Parlamentní listy: Vymyšlené zprávy, radikalismus, vykradené texty

18.8.2015 11:02
Politický bulvár Parlamentní listy (FOTO: Romea.cz)
Politický bulvár Parlamentní listy (FOTO: Romea.cz)

"Webu Parlamentnilisty.cz se v honbě za čteností podařilo nasát masu rozhněvaných čtenářů – radikálů zleva i zprava," napsal v rozsáhlé analýze tohoto bulvárního serveru publicista Tomáš Urban v příloze Orientace Lidových novin.

Návštěvnost Parlamentních listů (PL) se letos v březnu podle měření NetMonitoru přehoupla přes šest set tisíc čtenářů měsíčně. Staly se nepřehlédnutelným fenoménem zdejší mediální scény. Projekt přitom od počátku obklopuje specifická mlha. Zjistit, co se za seriózně vypadajícím layoutem s křiklavými titulky skrývá, je skoro detektivní práce.

Tvůrci PL až na naprosté výjimky neposkytují rozhovory, vedení redakce se neúčastní novinářských fór a jejich novináři nejsou součástí běžné fluktuace, jak je vidět v jiných redakcích. Čtenáři i novináři k nim zastávají vyhraněné postoje, i když v „mainstreamových“ médiích je jejich příznivců o poznání méně. Daleko víc lidí je prostě sdílí, protože „jich“ je na Facebooku hodně a jejich název zní docela důvěryhodně.

Pět minut pro pana Žida, pět minut pro pana Hitlera

Obchodní model Parlamentních listů je jednoduchý: co nejvyšší čtenost (a na ní navázaná inzerce) s minimálními náklady; prostředkem k tomu jsou chytlavé titulky a kontroverzní témata. „Konflikt většinou stavíme tak, že na otvíráky dáváme názory proti sobě. To znamená, že jeden říká extrémní názor, druhý říká jiný extrémní názor. A to je vlastně podstata projektu, že vyvoláváme diskusi a chceme, aby lidé z politických profilů reagovali, aby čtenáři reagovali, takže jsme i provokativní,“ řekl Michal Voráček.

„Zásada „Pět minut pro pana Žida, pět minut pro pana Hitlera“ se v praxi Parlamentních listů nejen doslovně naplňuje, ale je brána jako výchozí bod!“ dodává publicista Tomáš Urban.

Vymyšlené zprávy, na ověřování není čas

"Redaktoři PL musí plodit text za textem. V počátcích měli stanovenou normu článek za půl hodiny – a na ověřování a editoriální kontrolu logicky nezbývá čas. Těžko se divit, že po jistou dobu vydávaly vymyšlené zprávy spolupracovníka redakce, v minulosti kandidáta Dělnické strany, Václava Prokůpka, který se v PL nejvíc proslavil vypuštěním kachny o romském pokladníkovi," píše Urban o staré kauze, na kterou upozornil jako první server Romea.cz.

Obchodní model s absencí redakční zodpovědnosti nyní společnost Our Media rozšiřuje do sítě oficiálně se tvářících webů Krajských listů či Regionálních novinek. Během letošního podzimu se chystá expanze na Slovensku.

Přečteno: 1879x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Média, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo