romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sheffieldská radní: Za výpady proti Romům stojí politika a možná i spekulace s nemovitostmi

Británie, Sheffield, 21.11.2013 11:43, (ROMEA)
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

Kolem integrace tisícovek českých a slovenských Romů do britské společnosti se dlouho našlapovalo po špičkách. Teď se z ničeho nic objevily alarmující zprávy o napětí mezi slovenskými Romy a místním obyvatelstvem v některých částech anglického Sheffieldu. Náležitou pozornost tématu dodali i někteří ostrovní politici. Reportáž ze SheFfieldu přinesl Český rozhlas.

AUDIO

Je ale chování některých Romů skutečně tak pobuřující nebo se kritika jejich zvyklostí jen momentálně někomu hodí? Nejproblémovější čtvrť Page Hall si prošel britský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Zpravodaj popisuje, že sice už viděl uklizenější ulice, ale nezavadil o žádné hory odpadků, které zmiňuje britský a potažmo i některý český tisk. „Dříve to vyváželi každý týden, teď každý druhý týden, odpadu přibývá každý den,“ říká jeden z romských starousedlíků Jozef Dirda.

„Myslím, že za současnými problémy jsou ti noví, kteří teď přišli,“ poznamenává Miroslav Sándor, který sem přišel v roce 2004 z východního Slovenska. „Trochu pravdy na tom je. Protože na východním Slovensku se žije tak, jak žije. Nejsou zvyklí na život v městě, neznají město, ale kolonie.“

Nejen ze slov Miroslava Sándora a Jozefa Dirdy získává zpravodaj dojem, že ve čtvrti Page Hall je třeba pečlivě rozlišovat romské starousedlíky a zbrusu nové imigranty z východního Slovenska. Někteří z nich jsou negramotní, často neovládají ani slovenštinu a tekoucí voda nebo elektřina pro ně byl dlouho nedosažitelný luxus.

„Je potřeba jim pomoci. I z naší strany, od nás, kteří nemáme v Anglii problém. Žijeme tak, že nemáme žádné problémy, žádné stížnosti. Jít příkladem,“ říká Miroslav Sandor.

Spousta věcí, které se v poslední doby staly mezi slovenskými Romy a místní, převážně pákistánskou komunitou, souvisejí s jazykovou bariérou. „Možná by to chtělo opravdu zaměstnat 2 – 3 slovenské Romy jako streetworkery,“ míní reportér Jiří Hošek.

„Třeba ten příběh, jak Romové měli nabízet dítě za 250 liber, to je úplný nesmysl. Je to rasismus jako hrom a sami Pákistánci by o tom měli něco vědět. Něco podobného totiž kdysi zažívali sami, stejně jako imigranti z Karibiku nebo Irové," zuří Maxine Bowlerová, levicová opoziční radní ve zdejší části Sheffieldu.  Podle ní je za výpady proti Romům částečně politika, ale možná také spekulace s nemovitostmi.

Přečteno: 1824x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Romové, BritánieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo