romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šimůnková a Šiklová varují před paušalizací. Podle starostky Duchcova se situace vymyká kontrole v celé zemi

30.5.2013 15:53
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.
V Duchcově na Teplicku na náměstí demonstrovalo 29. května asi 500 lidí. Místní shromáždění svolali jako reakci na útok skupiny Romů na mladý manželský pár v polovině května. Po skončení shromáždění se část demonstrantů vydala směrem k domům obývaných Romy. Cestu jim přehradila policie a svolavatel lidi vyzval, aby se rozešli.

Česká televize přinesla ve Studiu 6 několik pozoruhodných rozhovorů k situaci v Duchcově, kde nedávno brutálně napadla pětičlenná skupinka Romů manželský pár. Včera v Duchcově proběhla demonstrace, kterou podle Antify organizovali neonacisté. Většina přítomných však patřila k běžným obyvatelům, extremistům zde bylo jen několik. přesto během demonstrace padala rasistická hesla na adresu Romů jako celku. Například: "Vyvraždit je, ty černý svině", "na Cikány, na ty černý svině", "pusťte nás na ně, na ty černý svině".

Po telefonu hovořila Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková, ve studiu pak Jiřina Šiklová.

Monika Šimůnková sdělila, že je útokem Romů na manžele otřesena, zároveň však vyzvala ke zklidnění protiromských nálad. "Musím si připomenout útoky na Romy na Šluknovsku i to, jak začaly. Měly bychom si proto uvědomit, že v Duchcově šlo o útok jednotlivce, který nemůžeme vztahovat na všechny Romy," varovala Šimůnková.

Podle socioložky Jiřiny Šiklové není situace Romů v České republice tak dramatická, jak by se na první pohled mohlo zdát. "Ve srovnání s Evropou situace napjatá není," uvedla Šiklová. Důvodem podle ní je, že Romů v České republice není takové množství, mnozí z nich jsou navíc bez problémů integrovaní. Socioložka poukázala i na v současné době probíhající festival Khamoro. "Kdyby u nás byla opravdu situace tak špatná, tak by k nám romští umělci ze zahraničí nepřijeli," řekla Šiklová.

Problémy Romů podle nich nejsou jen ekonomické a jejich řešením tak není jen najít pro znevýhodněné lidi práci. "Nejde jen o to, najít lidem práci, ale také o to hledat i ty pozitivní věci, které na Romech jsou," uvedla socioložka.

Spíše než sociálně-ekonomický faktor podle ní hraje v případě Romů roli sociální vyloučení. Rodina útočníků z Duchcova ostatně podle Šiklové vlastní tři domy. Velkým problémem je i podle socioložky generalizace problému na celou romskou komunitu, na kterou upozornila i zmocněnkyně vlády pro lidská práva.

ROZHOVORY NALEZNETE ZDE

Český rozhlas přinesl rozhovor se starostkou Duchcova Jitkou Bártovou. Ta se domnívá, že situace se vymyká kontrole a měla by se řešit na celonárodní úrovni.

Neznepokojilo vás, že policie včera před demonstrací zabavila desítky zbraní, kterými se vybavili někteří účastníci? Třeba mačetou, baseballovými pálkami nebo noži?

Mě by to velmi znepokojilo, kdybych to věděla včera, a jsem ráda, že jsem to včera nevěděla.

Nevymyká se vám situace zpod kontroly? Nevyužívají incidentu z předminulého týdne extremistické síly? Jeden z organizátorů se sice od extremistů distancuje, ale sám dal údajně na Facebook ostrou protiromskou výzvu...

Já bych opravdu nerada hodnotila postoje, názory nebo minulost svolavatelů akce, a musím se ohradit proti tomu, jestli se nám to trošku nevymyká. Tohle asi není nic, co by v této chvíli město zvládlo samo bez pomoci policie, ale ta otázka asi není jenom pro mě. Nevymyká se ta situace v celé České republice?

CELÝ ROZHOVOR S JITKOU BÁRTOVOU ZDE

Přečteno: 2593x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Násilí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo