romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

TÝDEN.CZ: Móda inspirována romskou kulturou. Návrhář Pavel Berky

ČR, 12.4.2013 12:29, (ROMEA)
Pavel Berky (foto: Lukáš Houdek)
Pavel Berky (foto: Lukáš Houdek)

Barvy a inspirace romskou kulturou. V takovém duchu se nese kolekce Pavla Berkyho, který se dostal mezi čtveřici nejlepších návrhářů v rámci projektu Shooting Fashion Stars 2013.

Pavel Berky čerpal ze svého původu."Z bohatství romské kultury se snažím vytěžit to podstatné, co v sobě nese. Z prostředí vlastní rodiny, okolí, ve kterém jsem vyrůstal, a míst, která jsem navštívil, čerpám informace, které se stávají klíčovými body při tvoření kolekce. Vyhýbám se stereotypním obrazům této kultury a z tradičního oděvu si beru jen kostry, siluety, které transformuji do současnosti. Inspiraci nacházím v romantické nostalgii a celkovém dojmu z prostředí, ve kterém jsem vyrůstal," říká Pavel Berky, který se netají tím, že se jeho kolekce Coming Out výrazně liší od těch předešlých. "Změnilo se mé směřování, tohle je první projekt, ve které si chci otestovat nový směr, kterým bych se chtěl ubírat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Jaký je váš nový směr?

Trošku výraznější a trošku osobitější v tématice.

V minulosti jste prozradil, že jste začínal šitím oděvů pro maminku a sestru. Co říkaly na barvy v nové kolekci?

Ano, zakládal jsem si na tom ptát se v prostředí, ve kterém jsem vyrostl, a čerpat z těchto názorů. Barevnost se hodně odvíjí od mé rodiny a od prostředí. Takže si myslím, že se jim barevnost určitě líbí.

VIDEO

TÝDEN.cz
Přečteno: 1113x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Móda, Pavel BerkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo