romea - logo
7. června 2020 (neděle)
svátek má Iveta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Týdeník Respekt se ptá slavného dánského novináře na „svobodu pro šíření nenávisti“

7.9.2015 11:18
Flemming Rose (FOTO: repro YouTube)
Flemming Rose (FOTO: repro YouTube)

Týdeník Respekt přináší rozhovor s dánským novinářem Flemmingem Rosem, který se v roce 2005 v dánském deníku Jyllands - Posten zasazoval za zveřejnění karikatur proroka Mohameda. Od té doby žije pod neustálou bezpečnostní ochranou. Je obhájcem svobody projevu a svoje názory shrnul v knize Tyranny of Silence (Tyranie mlčení).

Autorka rozhovoru Lucie Kavanová se mimo jiné ptá:

Ale co záměrné šíření lží, například v Česku oblíbené nepravdy o Romech - že jenom kradou a beztrestně přepadají bílé občany a zneužívají sociální dávky. Jak se může proti tomuto zcela nenásilnému, čistě slovnímu šíření nenávisti bránit příslušník menšiny, která jde navíc rozpoznat na ulici? Co si s tím má počít?

Specifika situace v Česku neznám, ale obecně - on sám s tím moc nezmůže, proto je nutné, aby je veřejně odsoudili příslušníci většiny a její elity. Aby se o nich debatovalo a společnost se zabývala argumenty a myšlenkami, které za nimi stojí. A toto se stává tím důležitější, čím diverzifikovanější evropská společnost je. Protože když si vezmete dnešní západní Evropu a procento těch, kdo popírají například holocaust, je to mnohem častější mezi muslimy než většinovou společností. V multikulturní společnosti se normy toho, co je a není správné říkat, mezi jednotlivými skupinami značně liší, není dost dobře možné chránit jen práva jedné skupiny - jako jsou právě třeba odpůrci popíračů holocaustu. Máme imigranty z jiných částí světa, kde platí jiné normy - a touto cestou se budou cítit vyloučeni. A považuji za velmi nešťastné, abychom, pokud chceme muslimy integrovat, na jedné straně povolovali publikaci karikatur proroka Muhammada a jeho zesměšňování, ale na druhou zakazovali šíření jakýchkoli, třeba i nenávistných názorů na Židy a holocaust.

Jinými slovy - voláte tedy po širší svobodě pro šíření nenávisti?

Zakazováním projevu se společnost ocitá nejblíže kontrole myšlenek svých členů, jak jen může být. Proto je, myslím, nutné rozlišovat slova a činy. Všichni jsme odpovědni za svoje interpretace toho, co říkají ostatní, a jen my sami převádíme naše reakce do akcí. Mezi tím, co říkáme, a tím, co děláme, stojí myslící jedinec se schopností posoudit, co je správné, a co ne. Slova sama o sobě nikdy nikdy neprovedou reakci, jako by někdo zmáčkl nějaký knoflík. Slova mají následky, jen pokud se rozhodneme, že by je měla mít. Není zakázáno myslet si, že černoši jsou méněcenní, že nemuslimové jsou podřadní muslimům nebo například že ženy jsou méně inteligentní než muži. Ale pokud se na základě takových názorů někdo rozhodne reálně diskriminovat černochy, nemuslimy nebo ženy, neuznat jim rovná práva jako ostatním, budou zastánci liberální demokracie včetně mě zajedno v tom, že jsou porušeny základní demokratické principy.

Celý rozhovor si můžete přečíst v Respektu 37/2015

Přečteno: 1043x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Islám, karikaturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo