romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rozhlas.cz: Duchcov zakázal promítání filmu Cesta ven na veřejném prostranství, Romové museli do nízkoprahového centra

Duchcov, 26.6.2014 10:40, (ROMEA)
Klaudia Dudová, David Ištok. Foto: Facebooková stránka filmu Cesta ven.
Klaudia Dudová, David Ištok. Foto: Facebooková stránka filmu Cesta ven.

Distribuční společnost Aerofilms uspořádala ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování deset promítání filmu Cesta ven ve městech, kde mají problémy s vyloučenými lokalitami. V Duchcově se mělo promítat na veřejném prostranství v jižní části města, kde bydlí většina Romů. Městská rada ale událost nepovolila a Romové film sledovali uvnitř nízkoprahového centra. Vztahy se ve městě, kde se proti Romům několikrát pochodovalo, stále zhoršují. Jeho starostka tvrdí, že problém nemá řešení. Informuje o tom Český rozhlas.

AUDIO

„Tohle je lokalita zatížená bouřlivým večerním životem, rozhodně by to neprospělo tomu, aby tam byl klid a poklidné sousedské soužití,“ vysvětluje duchcovská starostka Jitka Bártová pro Český rozhlas rozhodnutí městské rady nepovolit Romům promítání Cesty ven na veřejném prostranství, kde by na film přišlo větší publikum než do malé místnosti nízkoprahového centra. „Rozhodně to nemůže ublížit, ale že bych měla pocit, že to může pomoct… To si nemyslím,“ odpovídá Bártová na otázku, jestli je podle ní Cesta ven dobrým vzdělávacím filmem.

Cesta ven Petra Václava, promítaná letos i v Cannes, je díky až didakticky vyprávěnému příběhu skvělým příkladem filmu vhodného pro promítání na českých školách. Příběh supervytrvalé Romky Žanety ukazuje pasti, do kterých čeští Romové obvykle padají kvůli zdejšímu zvyku na chudobě vydělávat nebo sociálně slabé ignorovat. Neodpouští ani samotným Romům, kteří ve filmu nejsou vždycky oběťmi a mnohé těžkosti si způsobují sami.

Publiku v duchcovském nízkoprahovém centru Květina se film líbil, i proto, že jednoho z hrdinů hraje místní kluk Julius Oračko.

rozhlas.cz
Přečteno: 3793x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Cesta ven, Film, Petr Václav, Soužití, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo