romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Yveta Kenety: Mezi romskými vysokoškoláky máme mediky, studenty IT oborů, jazyků, historie nebo ekonomiky

10.10.2016 14:15
Yveta Kenety. (FOTO: Jana Plavec)
Yveta Kenety. (FOTO: Jana Plavec)

Stovky mladých Romů studují na vysokých školách. Často jsou přitom první z rodiny, kterým se to podařilo. S učivem si tak musí poradit sami, popřípadě jim s látkou pomáhají neziskové organizace či nadace. Podle odbornice Yvety Kenety ale ani vzdělání není pro Romy zárukou úspěchu. Pro Blesk.cz popsala příběh vystudovaného chlapce, kterého nepřijali na místo učitele, protože se vedení školy údajně bálo reakce rodičů tamních studentů.

V letošním roce dostala organizace Romea přes 100 žádostí o stipendium od studentů středních škol. Ve většině z nich zaznívá jedna věc, a to, že se romské děti chtějí vymanit ze svého prostředí a žít jiný, lepší život. Velmi dobře si přitom uvědomují, že právě vzdělání je cesta.

„Nechtějí sedět doma a čekat na sociální dávky, chtějí vydělávat více peněz, poznat jiný život. Často od nich slyšíme, že chtějí ukázat společnosti, že Romové jsou také úspěšní, že jsou stejně dobří jako ostatní. Někdy je jejich přesvědčení tak silné, že jsou sami sobě motivací, ale mají i vzory mezi staršími sourozenci nebo kamarády,“ uvedla pro Blesk.cz koordinátorka stipendijního programu pro romské vysokoškolské studenty Romského vzdělávacího fondu a pro středoškoláky organizace ROMEA Yveta Kenety.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Přečteno: 1826x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

, , , , Vzdělávání, Integrace, informování o Romech, Inkluzivní vzdělávání, děti a mládež, Doučování, StipendiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo