romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Yveta Kenety: Mezi romskými vysokoškoláky máme mediky, studenty IT oborů, jazyků, historie nebo ekonomiky

10.10.2016 14:15
Yveta Kenety. (FOTO: Jana Plavec)
Yveta Kenety. (FOTO: Jana Plavec)

Stovky mladých Romů studují na vysokých školách. Často jsou přitom první z rodiny, kterým se to podařilo. S učivem si tak musí poradit sami, popřípadě jim s látkou pomáhají neziskové organizace či nadace. Podle odbornice Yvety Kenety ale ani vzdělání není pro Romy zárukou úspěchu. Pro Blesk.cz popsala příběh vystudovaného chlapce, kterého nepřijali na místo učitele, protože se vedení školy údajně bálo reakce rodičů tamních studentů.

V letošním roce dostala organizace Romea přes 100 žádostí o stipendium od studentů středních škol. Ve většině z nich zaznívá jedna věc, a to, že se romské děti chtějí vymanit ze svého prostředí a žít jiný, lepší život. Velmi dobře si přitom uvědomují, že právě vzdělání je cesta.

„Nechtějí sedět doma a čekat na sociální dávky, chtějí vydělávat více peněz, poznat jiný život. Často od nich slyšíme, že chtějí ukázat společnosti, že Romové jsou také úspěšní, že jsou stejně dobří jako ostatní. Někdy je jejich přesvědčení tak silné, že jsou sami sobě motivací, ale mají i vzory mezi staršími sourozenci nebo kamarády,“ uvedla pro Blesk.cz koordinátorka stipendijního programu pro romské vysokoškolské studenty Romského vzdělávacího fondu a pro středoškoláky organizace ROMEA Yveta Kenety.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Přečteno: 1875x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

, , , , Vzdělávání, Integrace, informování o Romech, Inkluzivní vzdělávání, děti a mládež, Doučování, StipendiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo