romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ondřej Liška: Cesta z ghetta vede jedině skrze spolupráci všech členů společnosti

17.9.2013 16:19, (ROMEA)
Strana zelených (SZ) odstartovala 16. září 2013 v Praze volební kampaň pro předčasné sněmovní volby s názvem Jdeme to změnit! Na snímku je předseda strany Ondřej Liška. (FOTO: František Kostlán)
Strana zelených (SZ) odstartovala 16. září 2013 v Praze volební kampaň pro předčasné sněmovní volby s názvem Jdeme to změnit! Na snímku je předseda strany Ondřej Liška. (FOTO: František Kostlán)

Rozhovor s předsedou Strany zelených Ondřejem Liškou. Role lidských práv v české politice je podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky velmi slabá. "Vytratila se z té perspektivy, s jakou se zákonodárci ministři či úředníci dívají na výkon politiky. Lidská práva nejsou nějaký abstraktní koncept, ale sada konkrétních hodnot, které se v liberální demokracii, ve které věřím, že stále ještě žijeme, mají odrážet v každé politice státu," řekl Liška serveru Romea.cz v rozhovoru, který jsme udělali u příležitosti rozjetí volební kampaně Zelených.

Oněmi hodnotami jsou podle Lišky především respekt a ochrana lidské důstojnosti. "Stát má povinnost garantovat důstojný život každému člověku, bez ohledu na to, jestli je privilegovaný nebo jestli jde o člověka, který má nějaké postižení, znevýhodnění nebo se octli ve složité životní situaci,." dodal Liška. Český stát v tomto smyslu podle něj selhává v tom, že neposkytuje všem lidem důstojné bydlení, rovný přístup k pracovním příležitostem všem lidem bez rozdílu barvy pleti ani rovný přístup ke vzdělání dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Strana zelených má podle svého předsedy lepší přístup k lidským právům než ostatní politické strany, protože se dívá na člověka a jeho životní prostředí komplexně. "Zajímá nás nejenom to, jak čistý je vzduch a jak čistá je politika, ale i to, v jakých podmínkách lidé žijí. A proto jsme kladli zvláště v těchto volbách, v kontextu silných protiromských nálad, aby náš program obsahoval konkrétní návrhy řešení, jak odstranit napětí z české společnosti   mezi Romy a Neromy," říká Ondřej Liška.

VIDEO

Vedle konkrétních návrhů se Zelení rozhodli k úzké spolupráci se Stranou rovných příležitostí (SRP). Již v minulosti dávala SZ na kandidátku Romy, nyní však jejich počet dosáhl úctyhodného čísla. V celé republice je na kandidátkách SZ celkem devět Romů, z toho dva přímo za SZ a sedm za SRP.

"Ke spolupráci právě se Stranou rovných příležitostí nás přivedlo to, jak kvalitní kandidátky a kandidáty dokázala tato strana nabídnout: pan Stanislav Tišer, paní Elena Gorolová, paní Antonie Burianská, paní Emílie Horáčková - a to jsem jmenoval jenom několik z nich. To všechno jsou lidé, s nimiž jsme se měl možnost seznámit a věřím, že jejich vklad do volební kampaně bude nejenom ve smyslu posílení a nabrání hlasů, ale především viditelným symbolem toho, že vnímáme českou společnost jako nerozdělenou, a že cesta z ghetta vede jedině skrze spolupráci všech členů naší společnosti," je přesvědčen předseda Strany zelených.

Od romských kandidátů si slibuje to, že budou během předvolební kampaně vést dialog nejen v rámci své komunity, ale i to, že vyjdou ven za neromskou populací. "A také to, že ukážou, už svou kandidaturou, že Romové mají mezi sebou osobnosti, které jsou kompetentní, které chtějí mít podíl na rozhodování ve společnosti a vkládají do toho to nejlepší ze své kultury, zkušenosti, a zároveň jakousi perspektivu, kterou my Neromové můžeme jen obtížně nabídnout," dodal Liška.

Mlčení politiků k protiromským demonstracím, obzvlášť před volbami, pokládá Liška za zbabělost.

"Obávají se k tématům, která jsou považována za kontroverzní, vyslovovat z obavy, že přijdou o hlasy té konzervativní, latentně fašistické části společnosti. A takových hlasů bohužel není v české společnosti málo. Sbírají je xenofobové pana Vandase. Dokonce některé výroky pana Okamury, paní Bobošíkové, dokonce samotného prezidenta Zemana vnímám jako xenofobní. A myslím si, že právě volby jsou tím momentem, kdy je nemožné zůstávat uprostřed, kdy je potřeba postavit se na jednu stranu. A proto jsme, jako Strana zelených, vnímali úplně přirozeně, že ten moment, kdy je třeba se nahlas přihlásit k lidským právům, je právě teď. Obávám se ale, že nezájem většiny politického spektra bude pokračovat, což považuji za trestuhodné. Stejně jako jsem za trestuhodné považoval to, když před dvěma lety vypukly nepokoje na Šluknovsku, tak pan premiér Nečas neměl tři měsíce čas tam přijet a promluvit s občany vlastní země a motivovat je ke spolupráci a k pokojnému soužití. Doufám, že po volbách tu vznikne vláda, která vezme tyto věci vážně," řekl Ondřej Liška.

Přečteno: 1157x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strana zelených, Strana rovných příležitostí, Romové, Volby



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo