romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ondřej Mrázek: Fašismus v Praze

25.4.2016 11:47
Neonacisté v noci ze soboty na neděli (23 a 24. 4. 2016) zaútočili na několik podniků, které jsou zapojeny do sítě HateFree Zone. (Koláž: Romea.cz)
Neonacisté v noci ze soboty na neděli (23 a 24. 4. 2016) zaútočili na několik podniků, které jsou zapojeny do sítě HateFree Zone. (Koláž: Romea.cz)

Hákové kříže, čísla 14 a 88 symbolizující iniciály Adolfa Hitlera, vyhrožování smrtí všem s odlišným názorem a fasády kaváren postříkané červenou barvou. Přesně tak to vypadalo v Německu ve 30. letech.

Fašisté v Praze i dalších městech o sobě dávají vědět. Neumějí česky, jejich fanatické výlevy jsou plné gramatických chyb, ale dávají najevo, že za své češství, zfanatizované neonacistickou ideologií, jsou ochotni – ne položit vlastní život – ale povraždit všechny, kdo s nimi nesouhlasí.

Obětí hnusných výhrůžek se stalo nejdříve sociální a kulturní centrum Klinika, kde se organizovala pomoc uprchlíkům, později byl v parku při běhání přepaden a pobodán muž z pražských Vršovic, který se na pomoci uprchlíkům podílel. Nejnověji se hanlivé nápisy a rudé fleky na zdi objevily na fasádách sítě kaváren MamaCofee a dalších podniků založených na porozumění a toleranci.

Důvod? Dávají najevo, že jsou proti nenávisti, tedy hatefree. Jestliže je skutečnost, že se někdo otevřeně vyhraňuje proti nenávisti, rasismu a nacismu, sama o sobě důvodem, že je mu vyhrožováno smrtí nebo likvidací, je něco úplně špatně. Ve společnosti, kde je nenávist vůči cizímu a neznámému považovaná za normální, prospěšnou věc, zatímco odpor proti nenávisti za úchylku a záminku k výhrůžkám a útokům, vládnou podobné principy jako ty, které vedly k nástupu Hitlera k moci, genocidě Židů a Romů a rozpoutání druhé světové války.

Nápisy na fasádách židovských obchodů byly předzvěstí pogromů a koncentráků. Mezi jedním a druhým bylo jen pár dní. Nejhorší je, že k fanatickým výtržníkům, kteří si léčí osobní komplexy čmáráním fašistických hesel po zdech, přibývají každý den stovky a tisíce lidí, pro které je hákový kříž menším důvodem k obavám, než fámy o uprchlících. Takoví docela obyčejní, slušní lidé, kteří by tiše a se zadostiučiněním přihlíželi jakýmkoli pogromům a nacistickému násilí, naopak by ho podporovali nebo si ho aspoň natáčeli na mobilní telefony a pyšně šířili po sociálních sítích.

Znám hodně lidí, kteří xenofobním náladám podlehli, zkrátka proto, aby měli pokoj a splynuli s davem. Všichni Zemanové, Konvičkové, Brichtové a jim podobní podněcovači k agresivitě a fašismu by si měli uvědomit, že si zahrávají s temnou silou, nekontrolovatelným tekutým zlem, které, jakmile se jednou spustí, nedá se zastavit. Je to zlo, které dříve nebo později semele všechny. Je nejvyšší čas se sílícímu neonacismu rázně postavit, dát holohlavým fanatikům jasně najevo, že to, co dělají, není hrdinství, ale projev té nejtrapnější zbabělosti.

Malovat hákové kříže po stěnách 71 let po pádu hitlerovského režimu není odvážné, ale zabedněné a hloupé. Mluvit a vykřikovat o semletí nějakého národa na masokostní moučku, transportu a deportacích nebo vyhrožovat někomu kvůli jeho názorům smrtí je nejen projevem idiotismu, ale i zločinem proti lidskosti. Až se začneme na ulicích navzájem fyzicky napadat a vypalovat obchody cizinců, bude pozdě. Nic nepůjde vrátit. Měli bychom se proto hodně rychle vzpamatovat. Dokud je čas.

Článek vyšel na blogu Idnes.cz, publikujeme jej s laskavým svolením autora. 

Přečteno: 922x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fašismus, Nenávist, HateFree Culture, Útok, vandalismus, Komentář, NázoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo