romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ondřej Mrázek: Neochota české policie řešit násilí z nenávisti na internetu je alarmující

Praha, 20.10.2014 23:00, (ROMEA)
Facebooková stránka požadující veřejnou popravu Zdeňka Ryšavého
Facebooková stránka požadující veřejnou popravu Zdeňka Ryšavého

Lhostejnost, neschopnost, zlá vůle. Otázkou je, do které z těchto tří kategorií zařadit nečinnost české policie ve věci verbálních útoků a rasistických výhrůžek. Pochybení orgánů činných v trestním řízení ve svém důsledku umožňují beztrestné vyhrožování a podněcování k rasismu ve virtuálním prostoru, zejména na sociálních sítích. Nedávno se stal terčem výhrůžek i ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Zatímco řadoví kriminalisté na odděleních se přeci jen snaží pomoci, jejich závislost na často absurdních instrukcích vedení policie jim svazuje ruce.

Každý den to zažívá stále více českých občanů na vlastní kůži. Stanou se obětí vyhrožování na internetu kvůli barvě pleti, náboženskému vyznání, kvůli odlišným názorům, anebo - jako v případě ředitele ROMEA - kvůli tomu, že odmítají souhlasit s podněcováním k rasismu a přidat se k šíření xenofobních názorů.

V obavách o zdraví a život se přirozeně obrátí na policii o pomoc a ochranu, jak ostatně stojí v policejním mottu: „pomáhat a chránit“. Po byrokratických překážkách, času stráveném psaním žádostí a dokumentů nebo čekáním na podání vysvětlení, si však může uvědomit marnost svého počínání. Zatímco řadoví kriminalisté na odděleních se přeci jen snaží pomoci, jejich závislost na často absurdních instrukcích vedení policie jim svazuje ruce.

Podněcování k vraždě

Vše začalo letos 17. února, když se na Facebooku objevila stránka s nenávistným obsahem a jednoznačným názvem: „Požadujeme veřejnou popravu výkonného ředitele Romea o.s. Zdeňka Ryšavého“. Na ní se kromě jiných textů podněcujících k násilí vůči skupině obyvatel (například 28. února) objevil tento diskusní příspěvek:

„Krví nebude muset zaplatit jen Zdeněk Ryšavý a jeho dcera, ale i Tomáš Bystrý, Jarmila Balážová nebo pochybný umělec a zvrácený homosexuál David Tišet (správně má být Tišer – pozn. red.).“

Uživatel Facebooku vystupující pod jménem Gabriel Zamrazil následně do diskuse napsal: „Naprosto souhlasím. Zasluhuje smrt...... Dovolte mi, abych se toho ujal.“ Tímto komentářem dal najevo svou připravenost trestný čin vraždy osobně spáchat, nebo jeho realizaci jinak zajistit.

Zdeněk Ryšavý označil tuto facebookovou stránku jako nenávistnou a požádal o její stažení. „Stránku jsme okamžitě nahlásili a vyzvali jsme i naše příznivce, aby učinili totéž," řekl Ryšavý serveru Romea.cz.

Facebook za chvíli odpověděl. „Zkontrolovali jsme stránku, kterou jste nahlásili jako obsahující nenávistný jazyk nebo symboly, a zjistili jsme, že neporušuje naše Zásady komunity." To je odpověď, kterou automaticky během několika málo minut Facebooku v takových případech posílá.

Pomohla medializace

Ryšavý v obavě o svůj život a bezpečnost své rodiny podal 5. března trestní oznámení o skutečnostech nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin nebezpečného vyhrožování (§ 353 zák. č. 40/2009 Sb.) že dochází podněcování k trestnému činu (§ 364) a schvalování trestného činu (podle § 365 zák. č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku). Existuje předpoklad, že TI, KTEŘÍ podpořili zmíněné facebookové výhrůžky kliknutím na tlačítko „like“ (dalších 27 lidí), se dopustili schvalování trestného činu.

Reakce policie, která následovala, by se mohla stát předlohou pro absurdní tragikomedii o fungování právního státu, která by se mohla promítat v policejních vzdělávacích institucích jako exemplární příklad, jak se při plnění povinností policisty a státního zástupce rozhodně nemá postupovat.

Nakonec pomohla medializace případu, ze které se pachatel nejspíše dozvěděl o trestním postihu, zalekl se a facebookovou stránku sám smazal.

Ztraceno v překladu

„Neochota Policie ČR stíhat takto závažnou verbální trestnou činnost, je alarmující,“ řekla pro Romea.cz Klára Kalibová, právnička a ředitelka organizace In IUSTITIA, která se na vypracování trestního oznámení podílela.

V trestním oznámení mimo jiné uvedla URL adresu zmíněné facebookové stránky. Policie si text oznámení nejdříve musela nechat přeložit do angličtiny, text potom prošel schválením podle tzv. Sledování telekomunikačního provozu v souladu s trestním řádem a prostřednictvím policejního prezídia byl odeslán do dotčené země. Tou bylo v první fázi Irsko, kde má Facebook svoji evropskou pobočku. Nejenže celá procedura trvala několik měsíců, ale policisté navíc do Irska odeslali špatnou URL adresu.

„Facebook vyzval českou policii, aby dodala správnou, resp. úplnou URL adresu,“ komentuje situaci v případě Zdeňka Ryšavého Klára Kalibová. „Bohužel policie na tuto výzvu nereagovala, a naopak vydala usnesení, kterým poškozenému sděluje, že nelze zahájit trestní stíhání, neboť pachatel je neznámý."

Po nějaké době tedy nezbylo, než podat další podnět na policii se správnou URL adresou. Policie byla opětovně vyzvána, aby dále komunikovala s firmou Facebook. Jenomže v mezidobí vstoupil v platnost vnitřní metodický pokyn Policie ČR, podle něhož má policista za úkol nejdříve vše konzultovat se státní zástupkyní, která rozhodne o dalším postupu. Tím ovšem kalvárie s trestním oznámením zdaleka nekončí.

„Podnět, kterým jsme se domáhali toho, aby policie znovu požádala firmu Facebook o vydání identity člověka, který vytvořil nenávistnou stránku proti Zdeňku Ryšavému, policie znovu negovala. Věc konzultovala se státní zástupkyní, dle jejího názoru však nemá smysl Facebooku vůbec o spolupráci žádat, neboť údajně spolupráci odmítá poukazem na ochranu svobody projevu,“ dodává Kalibová.

Výmluvy na svobodu projevu v USA

Absurdní na postupu státní zástupkyně je v této souvislosti zejména skutečnost, že při svém rozhodnutím argumentovala rozsáhlou svobodu projevu v americké legislativní praxi, která podle její interpretace podobné výhrůžky toleruje.

Výhrůžky konkrétní osobě smrtí jsou v USA stíhány podobně jako v ČR

To je tvrzení přinejmenším sporné, protože výhrůžky konkrétní osobě smrtí jsou v USA stíhány podobně jako v ČR. Ale pochybné je hlavně v jiném smyslu: státní zástupkyně buď neví, nebo nechce vědět, že se měla obrátit nikoli na USA, ale na Irsko, kde platí legislativa Evropské unie. Mimoděk se tak podílí na tom, že verbální trestné činy s rasistickým kontextem jsou v ČR i nadále de facto beztrestné.

Paradoxní přitom je, že v irské pobočce Facebooku pro střední Evropu jsou podle našich informací vstřícní a ochotni proti podobným excesům zakročit, k tomu ovšem potřebují správné informace, které jim Policie ČR potažmo státní zastupitelství zkrátka nebyly schopny dodat.

„Kontaktovali jsme Gabriellu Cseh, která je Head of Policy CEE a má na starosti především otázky bezpečnostní politiky Facebooku pro region střední a východní Evropy. Potvrdila, že Facebook reaguje pouze na oficiální žádosti policie nebo soudu, které musí mít předepsané náležitosti,“ uvedla Klára Kalibová. 

Výzva k likvidaci je protizákonná

Poukazuje to podle ní na závažný systémový problém v řešení násilí z nenávisti (hate crime) v rámci počítačové kriminality, protože prostě Evropa nemůže být bezzubá ve spolupráci se Spojenými státy a objasňování konkrétních trestných činů už vůbec nemůže záviset na tom, že čeští policisté neumějí anglicky.

Klíčový argument státní zástupkyně, že případ Zdeňka Ryšavého spadá pod ochranu svobody projevu, jak je vykládaná ve Spojených státech, je tak dvojnásobně bezpředmětný. I kdyby totiž kauza nespadala pod irskou, ale pod americkou legislativu, výzva ke konkrétní likvidaci konkrétního člověka je jednoznačně protizákonná.

„Jedná se o závažné pochybení orgánů činných v trestním řízení v konkrétním případě, které ohrožuje bezpečnost jednoho konkrétního člověka a jeho rodiny,“ zdůrazňuje Kalibová. „Je třeba, aby policie a státní zastupitelství využívali všech dostupných legislativních nástrojů ochrany před kyberkriminalitou. V opačném případě Facebook nebude dobrý sluhou, ale zlým pánem.“ Ta zvažuje jako poslední uplatnitelný procesní nástroj podnět na nadřízené státní zastupitelství, které by mohlo přikázat, aby jemu podřízená státní zástupkyně postupovala v souladu s trestním řádem.“

Šíří se pocit, že výzvy k násilí vůči etnickým i názorovým menšinám jsou obecně tolerovány

Mlýn na vodu xenofobů

Výmluvy na nepostižitelnost výhrůžek veřejnou popravou českému občanovi a jeho rodině a odkaz na prakticky neomezenou svobodu projevu ve Spojených státech amerických jsou nepřijatelné ze dvou důvodů:

Jednak jsou v rozporu se skutečností, ale hlavně přispívají k falešnému výkladu práva a utvrzují české rasisty a další extremisty v iluzi, že jejich chování je tolerováno společností i státem. To je zvláště nebezpečné v situaci, kdy se to v médiích, na sociálních sítích a blozích hemží texty podněcujícími k nenávisti. Šíří se tak pocit, že výzvy k násilí vůči etnickým i názorovým menšinám jsou obecně tolerovány.

Symptomaticky vyzněla v této souvislosti i usilovná, dlouhodobá, leč marná snaha autora těchto řádek o kontaktování odpovědných osob v Policii ČR a získání jejich vyjádření k danému problému. Pokud nám své vyjádření po zveřejnění tohoto textu Policie ČR poskytne, rádi jej budeme publikovat.

Přečteno: 3256x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Internet, Média, Násilí z nenávisti, Násilí z nenávisti, Policie, Státní zastupitelstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo