romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ondřej Mrázek: Zelenobílou oázu zaplavuje hnědé bahno

14.9.2016 1:22
Bohemians Praha 1905
Bohemians Praha 1905

Vršovičtí Bohemians mají z ostudy kabát. Nebo vlastně máme, protože i já jsem jedním ze zapálených fanoušků klubu, který se dlouhodobě vyhraňoval vůči rasistům, xenofobům a náckům. Byl jedním z mála, ne-li jediným klubem v nejvyšší fotbalové lize, kde se nikdy nehajlovalo a nebučelo na nikoho kvůli barvě pleti. Po tomto týdnu už to bohužel neplatí. Hnědá vlna rasové nesnášenlivosti prolomila vrata Ďolíčku. Příznivci Bohemians Praha 1905 odmítli promítání dokumentárního filmu FC Roma na svém stadionu. Prý proto, že by je mohli narušit náckové.

Jako člověk i jako fanoušek Bohemians se stydím a hluboce mě mrzí, co se stalo. Výmluvy, že promítání “představuje bezpečnostní hrozbu” a že jde o “zatahování politiky do sportu” jsou jalové a absurdní. HateFree není politika, HateFree je odpor proti nenávisti.

Do Vršovic na Bohemku jsem začal chodit počátkem 80. Let. S pár kamarády jsem tam za klokany dojížděl z druhého konce města – z Dejvic. Už tenkrát byla Bohemka jiná. Už tehdy byla oázou svobodného a mírumilovného přístupu ke světu. Jít na fotbal do ďolíčku – to nebyla jen touha po sportovním zážitku, na jednom z posledních zachovalých historických pražských stadionů vládla atmosféra lidské sounáležitosti a radostného spiklenectví proti zahnívajícímu režimu. Bylo to pro nás něco jako jít na korzo, sousedskou veselici, nebo do kostela. Na Bohemku kvůli zdejší tolerantní atmosféře a zvláštnímu géniu loci staré pražské periférie chodili muzikanti z kapel, které se pohybovaly na hraně nebo za hranou zákona. V šedi normalizačních let byl útulný a svérázný zelenobílý stadion útočištěm lidí, kteří si s komunisty nezadali.

V 90. letech jsem se do Vršovic odstěhoval a na Bohemku chodil dál. Nikdy jsem se nemusel bát vzít s sebou některou ze svých tří dcer, bylo to jako jít s nimi na pouť. I v kotli – mezi nejdivočejšími fans – bylo pro nás vždycky bezpečno. Lidi se k sobě chovali ohleduplně a slušně. Odpor proti rasismu a xenofobii byl jedním ze základních kamenů klokaní světonázorové identity. Na žádný jiný fotbalový stadion nechodilo a nechodí tolik cizinců, každý týden je v hledišti slyšet slovenština, angličtina, francouzština. Klokanům fandí i pražští Afričané. Nikdy neměli problém. Tolerance, která tu panovala, je vždycky příjemně překvapila.

V posledních letech se začaly objevovat první náznaky, že do ďolíčku se snaží proniknout skupinky mladých holohlavých fandů, jejichž chování nemělo s chováním ostatních Klokanů nic společného. Párkrát začali v kotli hajlovat, ale pokaždé jim tvrdé jádro skutečných bohemáků ručně stručně vysvětlilo, že tady jsou na špatné adrese. Pak byl vždycky zase klid. Teď je ale všechno jinak.

Jako člověk i jako fanoušek Bohemians se stydím a hluboce mě mrzí, co se stalo. Výmluvy, že promítání “představuje bezpečnostní hrozbu” a že jde o “zatahování politiky do sportu” jsou jalové a absurdní. HateFree není politika, HateFree je odpor proti nenávisti. Přes to nejede vlak. To se okecat nedá.

Všichni víme, o co jde. Náckové se v ďolíčku chytili a ostatní jejich výhrůžkám ustoupili. Chtěl bych se rozhodně distancovat od postoje Družstva fanoušků a hlavně od veškerých projevů xenofobie v Ďolíčku. To, co se stalo, je důkazem, že zelenobílé oáze v nelehkých časech sílící hysterie a nenávisti hrozí akutní nebezpečí zhnědnutí. To nesmíme dopustit. Bohemians Praha musí zůstat zelenobílá. Pro hnědou v tomto slavném klubu s bohatou tradicí tolerance a sounáležitosti není místo!

Přečteno: 1448x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fotbal, Rasismus, Extremismus, Film, KopanáHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo