romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ostravská demonstrace: Svoboda nácků omezuje svobodu druhých

Ostrava, Praha, 3.12.2014 15:04, (ROMEA)
Příznivci extremistické DSSS se 27. září 2013 pokusili o pogrom na Romy v Ostravě. Na kordon policistů, kteří jim zahradili cestu, házeli kameny. Policisté použili při zásahu slzný plyn, zasahovali i strážníci na koních. (FOTO: ČTK)
Příznivci extremistické DSSS se 27. září 2013 pokusili o pogrom na Romy v Ostravě. Na kordon policistů, kteří jim zahradili cestu, házeli kameny. Policisté použili při zásahu slzný plyn, zasahovali i strážníci na koních. (FOTO: ČTK)

Část ostravských Romů se rozhodla demonstrovat proti násilí, kterému jsou velmi často vystaveni. Naposledy byl zmlácen romský mladík v ostravském obvodu Moravská Ostrava - Přívoz.

 

"To jako ostravští nacionalisté odmítáme a proto v plné síle podpoříme spontánní akci proti cikánské demonstraci. Ta je plánovaná na 6.12. 2014 v 13.30 k Nové radnici v Ostravě."

Touto větou se chlubí neonacisté na jednom ze svých webů. Jde o jejich reakci na to, že Romové si vůbec dovolí demonstrovat za svá práva. Na to zřejmě nemají nárok.

"Oni nemají právo dýchat natož pochodovat," vystihuje přesně názor těchto "nacionalistů" jedna z pisatelek na Facebooku.

Spontánní akcí mají náckové na mysli akci, kterou někdo za halasné propagandy zorganizuje. Ne, že by nevěděli, co výraz "spontánní" znamená, ale chtějí druhým namluvit, že někdo přijde proti Romům demonstrovat, aniž by druzí na ně vyvíjeli silný tlak.

"A teď se chytněte za nos a zamyslete se nad sebou, hospodští a facebookoví bojovníci, co jste dva roky nedělali nic. Teď se tu budou roztahovat oni... peněz na to mají dost," píše na facebooku nefacebookový bojovník za čistou rasu Pavel Matějný, organizátor protiromských akcí z poslední doby. Tato jeho výčitka patří k oné "spontánnosti", kterou se náckové ohánějí.

Zatímco extremisti proti Romům demonstrovat smějí, opačně to je vyloučené. Pokud si Romové něco takového dovolí, je třeba proti nim vyrukovat - tento vzkaz nám posílají hrdinové "pochodující pod hákovým křížem".

Organizátoři romské demonstrace chystají i konferenci, na níž chtějí hovořit o rasismu a zvolit si reprezentaci, která bude jednat s představiteli radnicí - té ostravské i městských obvodů. A navíc předem avizují, že jejich demonstrace bude nenásilná. Na facebookové pozvánce stojí, že "akce bude mít nenásilný a poklidný charakter".

"Protestujeme proti násilí, takže se zároveň nemůžeme k nějaké formě násilí snižovat. Mělo by nám jít především o zlepšení vzájemného soužití mezi lidmi z většiny a z menšiny. Chceme všechny vyzvat ke spolupráci na společném řešení palčivých problémů, aby se situace ve společnosti mohla začít zlepšovat," řekl Romea.cz Miroslav Rusenko z Romské demokratické strany.

Takže jsme si alespoň připomněli, kterak si čeští "nacionalisté" představují demokracii: jejich svoboda omezuje svobodu druhých.

Přečteno: 3512x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Demonstrace, Neonacismus, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo