romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ostravská demonstrace: Svoboda nácků omezuje svobodu druhých

Ostrava, Praha, 3.12.2014 15:04, (ROMEA)
Příznivci extremistické DSSS se 27. září 2013 pokusili o pogrom na Romy v Ostravě. Na kordon policistů, kteří jim zahradili cestu, házeli kameny. Policisté použili při zásahu slzný plyn, zasahovali i strážníci na koních. (FOTO: ČTK)
Příznivci extremistické DSSS se 27. září 2013 pokusili o pogrom na Romy v Ostravě. Na kordon policistů, kteří jim zahradili cestu, házeli kameny. Policisté použili při zásahu slzný plyn, zasahovali i strážníci na koních. (FOTO: ČTK)

Část ostravských Romů se rozhodla demonstrovat proti násilí, kterému jsou velmi často vystaveni. Naposledy byl zmlácen romský mladík v ostravském obvodu Moravská Ostrava - Přívoz.

 

"To jako ostravští nacionalisté odmítáme a proto v plné síle podpoříme spontánní akci proti cikánské demonstraci. Ta je plánovaná na 6.12. 2014 v 13.30 k Nové radnici v Ostravě."

Touto větou se chlubí neonacisté na jednom ze svých webů. Jde o jejich reakci na to, že Romové si vůbec dovolí demonstrovat za svá práva. Na to zřejmě nemají nárok.

"Oni nemají právo dýchat natož pochodovat," vystihuje přesně názor těchto "nacionalistů" jedna z pisatelek na Facebooku.

Spontánní akcí mají náckové na mysli akci, kterou někdo za halasné propagandy zorganizuje. Ne, že by nevěděli, co výraz "spontánní" znamená, ale chtějí druhým namluvit, že někdo přijde proti Romům demonstrovat, aniž by druzí na ně vyvíjeli silný tlak.

"A teď se chytněte za nos a zamyslete se nad sebou, hospodští a facebookoví bojovníci, co jste dva roky nedělali nic. Teď se tu budou roztahovat oni... peněz na to mají dost," píše na facebooku nefacebookový bojovník za čistou rasu Pavel Matějný, organizátor protiromských akcí z poslední doby. Tato jeho výčitka patří k oné "spontánnosti", kterou se náckové ohánějí.

Zatímco extremisti proti Romům demonstrovat smějí, opačně to je vyloučené. Pokud si Romové něco takového dovolí, je třeba proti nim vyrukovat - tento vzkaz nám posílají hrdinové "pochodující pod hákovým křížem".

Organizátoři romské demonstrace chystají i konferenci, na níž chtějí hovořit o rasismu a zvolit si reprezentaci, která bude jednat s představiteli radnicí - té ostravské i městských obvodů. A navíc předem avizují, že jejich demonstrace bude nenásilná. Na facebookové pozvánce stojí, že "akce bude mít nenásilný a poklidný charakter".

"Protestujeme proti násilí, takže se zároveň nemůžeme k nějaké formě násilí snižovat. Mělo by nám jít především o zlepšení vzájemného soužití mezi lidmi z většiny a z menšiny. Chceme všechny vyzvat ke spolupráci na společném řešení palčivých problémů, aby se situace ve společnosti mohla začít zlepšovat," řekl Romea.cz Miroslav Rusenko z Romské demokratické strany.

Takže jsme si alespoň připomněli, kterak si čeští "nacionalisté" představují demokracii: jejich svoboda omezuje svobodu druhých.

Přečteno: 3426x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Demonstrace, Neonacismus, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo