romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ostuda ČR: Šéfka evropské diplomacie zrušila návštěvu Prahy. Pravděpodobně i kvůli výrokům prezidenta

19.11.2015 11:23
Federica Mogherini (FOTO: eeas.europa.eu)
Federica Mogherini (FOTO: eeas.europa.eu)

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová dnes nepřijela na návštěvu Prahy i kvůli tomu, že někteří čeští politici automaticky spojují islám a uprchlíky s terorismem, aniž mezi nimi rozlišují. S odkazem na vysoce postavený evropský zdroj to uvedl Český rozhlas-Radiožurnál (ČRo). Mogheriniová se měla setkat mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Oficiálně uváděným důvodem pro odložení její dnešní návštěvy je zranění nohy ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Podle zdroje ČRo celková atmosféra v Česku "nepřispívá k vedení debaty o zahraniční politice". Tato atmosféra hrála vedle Zaorálkovy indispozice ve zrušení návštěvy roli, zvlášť když se měla Mogheriniová sejít i s prezidentem Zemanem, dodal zdroj rozhlasu.

Zeman v úterý 17. listopadu v den výročí událostí z roku 1939 a 1989 vystoupil na pražském Albertově na akci organizace Blok proti islámu, která vyzývá k úplnému vytlačení muslimů z Česka, zákazu islámu, k uprchlíkům zastává negativní postoj a odmítá jejich přijímání. Prezident na akci řekl, že zastánci jiných názorů k migrační krizi nemají být "nálepkováni" jako islamofobové, rasisté či fašisté. Ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) v reakci uvedl, že Zeman vystoupením na Albertově podpořil "nenávistné skupiny ve společnosti" a pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti.

ČRo upozornil, že Zaorálek si nohu poranil už o víkendu a jeho úřad novinářům ještě ve středu odpoledne rozeslal upomínku, ve které na dnešní návštěvu Mogheriniové zval. Odložení cesty ministerstvo zahraničí oznámilo ve středu večer. Zaorálek se přitom v pátek sejde s tuniským ministrem zahraničí.

Zeman nedávno hovořil například o hrozbě zavádění islámského práva šaría v Česku nebo o tom, že si většina uprchlíků nezaslouží soucit. Jeho výroky v říjnu kritizoval mimo jiné vysoký komisař OSN pro lidská práva, který je označil za xenofobní. Podle Dienstbiera prezident svými slovy a postoji pomáhá budit strach, místo aby byl moderátorem a snažil se zklidňovat situaci a hledat společná řešení.

Místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogheriniová, která je zároveň vysokou představitelkou EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku, se dnes měla v Praze vedle Zemana a Zaorálka setkat také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) nebo ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). Mezi tématy rozhovorů měly být mimo jiné terorismus a migrace. O chystané evropské bezpečnostní strategii měla Mogheriniová odpoledne diskutovat na veřejné debatě spolupořádané Univerzitou Karlovou.

Přečteno: 915x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, IslamofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo