romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Patrik Banga k prohlášení zástupců skupiny ostravských Romů: Zákon platí pro všechny stejně, obchodovat s ním je nehoráznost

Praha, 6.9.2013 20:16, (ROMEA)
Patrik Banga (ZDROJ: repro foto ČT)
Patrik Banga (ZDROJ: repro foto ČT)

Když jsem dočetl zprávu o tom, že zástupci skupiny ostravských Romů budou vydávat delikventy odměnou za ochranu před extremisty, myslel jsem, že jde o špatný vtip. A ono ne. Znám mnoho ostravských Romů, mluvil jsem před nedávnem i s Josefem Stojkou a věřím tomu, že to myslel jinak, než jak to řekl. To však nemění nic na nesmyslnosti celého vyjádření.

Považuju na prohlášení jen jeden pozitivní fakt: Místní Roma si uvědomují, že problém je často na naší straně. Super, to je důležitý krok. To ostatní je ovšem skutečně nesmysl.

Vyjádření Josefa Stojky na serveru iDNES.cz

"Akce radikálů vyvolávají neklid. Romové se cítí ohroženi," konstatoval. Žádné romské protiakce se podle něj nechystají, ale policie musí lidem zaručit větší bezpečnost. "Týká se to například obvodu Přívoz, kam nyní radikálové šli, nebo dalších míst, třeba v Zábřehu, kde se má na konci září konat další demonstrace," řekl. Za to jsou Romové ochotni spolupracovat na snížení vysoké míry kriminality. A právě například v Přívozu. "V ulicích se tam distribuují drogy, dealeři jsou zřejmě i naši lidé. Nejprve je upozorníme, ať s tím přestanou. Pokud neuposlechnou, vydáme je policii sami," překvapivě prohlásil.

Vyjádření se dá totiž pochopit i tak, že romská komunita je nad zákon. A to prostě není. Zákon platí a měl by platit pro všechny stejně. Bez výjimky. Občan má povinnost hlásit trestnou činnost, pokud o ní ví. Když to neudělá, stává se více či méně spolupachatelem. Ostatně k tomu máme celý paragraf 368 trestního zákoníku (Neoznámení trestného činu). Podmínit tedy „vydávání“ delikventů tím, že mne bude kdokoliv chránit, je stejná hovadina jako chtít vykšeftovat na policistech, aby mne chránili. Oni to totiž taky mají jako povinnost. Není to jejich dobrá vůle.

Naše soudržnost je v některých ohledech unikátní věc. Jsme v tomhle jiní než gádžové. A je to dobře.

Často si ale říkám, zda by nebylo lepší, dvakrát měřit a jednou řezat. Pokud chtěl pan Stojka promluvit o tom, jak budou Romové spolupracovat při potírání zločinnosti v Ostravě, vybral k tomu velmi špatnou formu. Obchodování se zákonem nám totiž v očích veřejnosti uškodí, protože málokdo bude skutečně přemýšlet nad tím, jak moc je podobná vize nesmyslná a hlavně nezákonná. Lidé budou brát to, co se dočtou v médiích. A tam se dočtou, že Romové nebudou vydávat „své“ kriminálníky, pokud jim za to policie nezajistí ochranu.

Jak jsem již psal, to by se přeci mělo dít zcela automaticky. Všechno. Jak ochrana policie, tak oznamování trestné činnosti.

Ideální model spolupráce etnických menšin a policie jsem viděl v USA. Tam má často policie zástupce konkrétní menšiny, který sbírá informace v komunitě. Policista má hned několik rolí. Je to rádce a zároveň mediátor komunity ve vztahu s policií. Kupodivu to funguje. Ostravským bych doporučil, aby zavedli podobný model i u nich. Udělají tím daleko lepší službu (a zejména pro sebe), než rychlými nepromyšlenými návrhy, které nemají ani hlavu, ani patu.

Přečteno: 6022x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Rasismus, Neonacismus, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo