romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Botoš ke kauze "cigoši" v pořadu Tvoje tvář má známý hlas: Kdo to zastaví?

17.10.2019 23:05
Roman Zach jako Gipsy Kings v pořadu Tvoje tvář má známý hlas (Repro: TV NOVA)
Roman Zach jako Gipsy Kings v pořadu Tvoje tvář má známý hlas (Repro: TV NOVA)

Na sociální síti Facebook, se před pár dny objevila veřejná petice se stížností na zábavnou show Tvoje tvář má známý hlas, kde již po několikáté uráželi, ponižovali či jinak paušalizovali romskou menšinu.

Iniciátorem této petice je Raw spolek (romský spolek, Romany art workshop), který po konzultaci s dalšími lidmi petici zveřejnil.

"V sobotním hlavním vysílacím čase bylo opakovaně (ve dnech 28. 9. 2019 a 5. 10. 2019) v pořadu Tvoje tvář má známý hlas použito hercem p. Zachem, moderátorem pořadu a porotci hrubě urážlivé slovo ‚cigoš, cikán, cikáni‘ pro označení Romů. To považujeme za zcela bezprecedentní porušení etických pravidel i běžného slušného chování, a je jedno, jaké důvody je k tomu vedly. Vzhledem k vysoké sledovanosti pořadu žádáme RRTV, aby zasáhla, přijala jednoznačné stanovisko, a zabránila tak opakování podobných excesů," píše se v petici.

Následně  začali reagovat jiní lidé, a to i oponenti, kteří si myslí, že se s peticí nic nevyřeší, protože v Čechách je to normální.

Našli se ale i lidé (vím jen o jednom), kteří na obranu účinkujícího ve jmenovaném pořadu Romana Zacha napsal, že on takový není a spíše se jednalo o srandu. V delší diskuzi s ním mě přiměl tento člověk k hlubšímu zamyšlení a rozhodl jsem se, že tuto petici nepodepíšu. Ne proto, že bych nesouhlasil se stížností nebo s peticí, ale proto, že jsem opravdu zklamaný a naštvaný na protagonisty jmenovaného pořadu a chtěl jsem, aby petice směřovala spíše na tvůrce pořadu. Všichni přeci víme, že tyto pořady jsou předtočené, tak proč toto pustili do éteru?

Z nedávné historie, mám na mysli roky 2011 - 2014, víme, co vše mohou způsobit obyčejná slova politiků, kteří si politické body získávali a stále získávají skrze tzv. romskou kartu.

Má tohle vše pokračovat? Kdo to zastaví? Prezident republiky, který je také xenofobní vůči romské menšině, a naopak přilévá olej do ohně s vymýšlí si o naší menšině? A nebo premiér, který ráno popře to, co ještě večer prohlásí o Romech a holokaustu?

Asi to někoho překvapí, ale i my Romové a naše děti milujeme české sportovce/kyně, české herce/herečky, české zpěváky/zpěvačky a také za nimi truchlíme, když si je pan bůh povolá. Nevím, jak je to s politiky, ale třeba já jsem si z určitých důvodů oblíbil Zdeňka Škromacha a nynějšího ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Kde všude se ještě objeví xenofobie?

Mě osobně zklamal na celé čáře moderátor Ondřej Sokol, když se pokusil paušalizovat Romy ohledně bytů!

Za prvé takové názory či osobní připomínky nepatří do zábavné show, která je navíc vysílána v hlavní vysílací čas, kdy to sledují i tisíce dětí, které si mohou myslet, že nenávidět Romy je "in" a tudíž i oni mohou napodobovat aktéry tohoto pořadu.

Za druhé Ondřej Sokol byl můj oblíbený aktér ve více pořadech. Rád jsem sledoval například pořad Partička. Teď by mi spíše připomínal člověka, který má v sobě ukrytou xenofobii... takže s ním končím.

O Romanovi Zachovi se zmiňovat ani moc nechci, protože on nedosáhl a možná ani nedosáhne té slávy, které dosáhli Gipsy Kings i když nad nimi ohrnoval nos s poznámkou a s jasným odporem, že jsou to cigoši!

Jakub Kohák již v minulosti narážel neslušnými připomínkami na nebohou Věru Bílou, kterou ztvárnila Ivana Chýlková.

Nakonec chci jen poznamenat, že pořad "Tvoje tvář má známý hlas" je česká verze pěvecké show založená na formátu pořadu Your Face Sounds Familiar, který vychází ze španělského originálu Tu cara me suena. Soutěž se stejným formátem je vysílána také na Slovensku pod názvem Tvoja tvár znie povedome. Myslíte si, že i třeba na Slovensku takto veřejně vyjadřují v tomto pořadu nenávist vůči menšinám ? Já to sleduji, a zatím jsem takového nic neslyšel.

Že by to opravdu bylo v Čechách "in"?

Petici, která koluje po Facebooku samozřejmě podepíši!

VIDEO

Pavel Botoš
Přečteno: 2679x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Romové, Anticiganismus, TV NOVA, Rasismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo