romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Botoš ke kauze "cigoši" v pořadu Tvoje tvář má známý hlas: Kdo to zastaví?

17.10.2019 23:05
Roman Zach jako Gipsy Kings v pořadu Tvoje tvář má známý hlas (Repro: TV NOVA)
Roman Zach jako Gipsy Kings v pořadu Tvoje tvář má známý hlas (Repro: TV NOVA)

Na sociální síti Facebook, se před pár dny objevila veřejná petice se stížností na zábavnou show Tvoje tvář má známý hlas, kde již po několikáté uráželi, ponižovali či jinak paušalizovali romskou menšinu.

Iniciátorem této petice je Raw spolek (romský spolek, Romany art workshop), který po konzultaci s dalšími lidmi petici zveřejnil.

"V sobotním hlavním vysílacím čase bylo opakovaně (ve dnech 28. 9. 2019 a 5. 10. 2019) v pořadu Tvoje tvář má známý hlas použito hercem p. Zachem, moderátorem pořadu a porotci hrubě urážlivé slovo ‚cigoš, cikán, cikáni‘ pro označení Romů. To považujeme za zcela bezprecedentní porušení etických pravidel i běžného slušného chování, a je jedno, jaké důvody je k tomu vedly. Vzhledem k vysoké sledovanosti pořadu žádáme RRTV, aby zasáhla, přijala jednoznačné stanovisko, a zabránila tak opakování podobných excesů," píše se v petici.

Následně  začali reagovat jiní lidé, a to i oponenti, kteří si myslí, že se s peticí nic nevyřeší, protože v Čechách je to normální.

Našli se ale i lidé (vím jen o jednom), kteří na obranu účinkujícího ve jmenovaném pořadu Romana Zacha napsal, že on takový není a spíše se jednalo o srandu. V delší diskuzi s ním mě přiměl tento člověk k hlubšímu zamyšlení a rozhodl jsem se, že tuto petici nepodepíšu. Ne proto, že bych nesouhlasil se stížností nebo s peticí, ale proto, že jsem opravdu zklamaný a naštvaný na protagonisty jmenovaného pořadu a chtěl jsem, aby petice směřovala spíše na tvůrce pořadu. Všichni přeci víme, že tyto pořady jsou předtočené, tak proč toto pustili do éteru?

Z nedávné historie, mám na mysli roky 2011 - 2014, víme, co vše mohou způsobit obyčejná slova politiků, kteří si politické body získávali a stále získávají skrze tzv. romskou kartu.

Má tohle vše pokračovat? Kdo to zastaví? Prezident republiky, který je také xenofobní vůči romské menšině, a naopak přilévá olej do ohně s vymýšlí si o naší menšině? A nebo premiér, který ráno popře to, co ještě večer prohlásí o Romech a holokaustu?

Asi to někoho překvapí, ale i my Romové a naše děti milujeme české sportovce/kyně, české herce/herečky, české zpěváky/zpěvačky a také za nimi truchlíme, když si je pan bůh povolá. Nevím, jak je to s politiky, ale třeba já jsem si z určitých důvodů oblíbil Zdeňka Škromacha a nynějšího ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Kde všude se ještě objeví xenofobie?

Mě osobně zklamal na celé čáře moderátor Ondřej Sokol, když se pokusil paušalizovat Romy ohledně bytů!

Za prvé takové názory či osobní připomínky nepatří do zábavné show, která je navíc vysílána v hlavní vysílací čas, kdy to sledují i tisíce dětí, které si mohou myslet, že nenávidět Romy je "in" a tudíž i oni mohou napodobovat aktéry tohoto pořadu.

Za druhé Ondřej Sokol byl můj oblíbený aktér ve více pořadech. Rád jsem sledoval například pořad Partička. Teď by mi spíše připomínal člověka, který má v sobě ukrytou xenofobii... takže s ním končím.

O Romanovi Zachovi se zmiňovat ani moc nechci, protože on nedosáhl a možná ani nedosáhne té slávy, které dosáhli Gipsy Kings i když nad nimi ohrnoval nos s poznámkou a s jasným odporem, že jsou to cigoši!

Jakub Kohák již v minulosti narážel neslušnými připomínkami na nebohou Věru Bílou, kterou ztvárnila Ivana Chýlková.

Nakonec chci jen poznamenat, že pořad "Tvoje tvář má známý hlas" je česká verze pěvecké show založená na formátu pořadu Your Face Sounds Familiar, který vychází ze španělského originálu Tu cara me suena. Soutěž se stejným formátem je vysílána také na Slovensku pod názvem Tvoja tvár znie povedome. Myslíte si, že i třeba na Slovensku takto veřejně vyjadřují v tomto pořadu nenávist vůči menšinám ? Já to sleduji, a zatím jsem takového nic neslyšel.

Že by to opravdu bylo v Čechách "in"?

Petici, která koluje po Facebooku samozřejmě podepíši!

VIDEO

Pavel Botoš
Přečteno: 2776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Romové, Anticiganismus, TV NOVA, Rasismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo