romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Botoš ke kauze "cigoši" v pořadu Tvoje tvář má známý hlas: Kdo to zastaví?

17.10.2019 23:05
Roman Zach jako Gipsy Kings v pořadu Tvoje tvář má známý hlas (Repro: TV NOVA)
Roman Zach jako Gipsy Kings v pořadu Tvoje tvář má známý hlas (Repro: TV NOVA)

Na sociální síti Facebook, se před pár dny objevila veřejná petice se stížností na zábavnou show Tvoje tvář má známý hlas, kde již po několikáté uráželi, ponižovali či jinak paušalizovali romskou menšinu.

Iniciátorem této petice je Raw spolek (romský spolek, Romany art workshop), který po konzultaci s dalšími lidmi petici zveřejnil.

"V sobotním hlavním vysílacím čase bylo opakovaně (ve dnech 28. 9. 2019 a 5. 10. 2019) v pořadu Tvoje tvář má známý hlas použito hercem p. Zachem, moderátorem pořadu a porotci hrubě urážlivé slovo ‚cigoš, cikán, cikáni‘ pro označení Romů. To považujeme za zcela bezprecedentní porušení etických pravidel i běžného slušného chování, a je jedno, jaké důvody je k tomu vedly. Vzhledem k vysoké sledovanosti pořadu žádáme RRTV, aby zasáhla, přijala jednoznačné stanovisko, a zabránila tak opakování podobných excesů," píše se v petici.

Následně  začali reagovat jiní lidé, a to i oponenti, kteří si myslí, že se s peticí nic nevyřeší, protože v Čechách je to normální.

Našli se ale i lidé (vím jen o jednom), kteří na obranu účinkujícího ve jmenovaném pořadu Romana Zacha napsal, že on takový není a spíše se jednalo o srandu. V delší diskuzi s ním mě přiměl tento člověk k hlubšímu zamyšlení a rozhodl jsem se, že tuto petici nepodepíšu. Ne proto, že bych nesouhlasil se stížností nebo s peticí, ale proto, že jsem opravdu zklamaný a naštvaný na protagonisty jmenovaného pořadu a chtěl jsem, aby petice směřovala spíše na tvůrce pořadu. Všichni přeci víme, že tyto pořady jsou předtočené, tak proč toto pustili do éteru?

Z nedávné historie, mám na mysli roky 2011 - 2014, víme, co vše mohou způsobit obyčejná slova politiků, kteří si politické body získávali a stále získávají skrze tzv. romskou kartu.

Má tohle vše pokračovat? Kdo to zastaví? Prezident republiky, který je také xenofobní vůči romské menšině, a naopak přilévá olej do ohně s vymýšlí si o naší menšině? A nebo premiér, který ráno popře to, co ještě večer prohlásí o Romech a holokaustu?

Asi to někoho překvapí, ale i my Romové a naše děti milujeme české sportovce/kyně, české herce/herečky, české zpěváky/zpěvačky a také za nimi truchlíme, když si je pan bůh povolá. Nevím, jak je to s politiky, ale třeba já jsem si z určitých důvodů oblíbil Zdeňka Škromacha a nynějšího ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Kde všude se ještě objeví xenofobie?

Mě osobně zklamal na celé čáře moderátor Ondřej Sokol, když se pokusil paušalizovat Romy ohledně bytů!

Za prvé takové názory či osobní připomínky nepatří do zábavné show, která je navíc vysílána v hlavní vysílací čas, kdy to sledují i tisíce dětí, které si mohou myslet, že nenávidět Romy je "in" a tudíž i oni mohou napodobovat aktéry tohoto pořadu.

Za druhé Ondřej Sokol byl můj oblíbený aktér ve více pořadech. Rád jsem sledoval například pořad Partička. Teď by mi spíše připomínal člověka, který má v sobě ukrytou xenofobii... takže s ním končím.

O Romanovi Zachovi se zmiňovat ani moc nechci, protože on nedosáhl a možná ani nedosáhne té slávy, které dosáhli Gipsy Kings i když nad nimi ohrnoval nos s poznámkou a s jasným odporem, že jsou to cigoši!

Jakub Kohák již v minulosti narážel neslušnými připomínkami na nebohou Věru Bílou, kterou ztvárnila Ivana Chýlková.

Nakonec chci jen poznamenat, že pořad "Tvoje tvář má známý hlas" je česká verze pěvecké show založená na formátu pořadu Your Face Sounds Familiar, který vychází ze španělského originálu Tu cara me suena. Soutěž se stejným formátem je vysílána také na Slovensku pod názvem Tvoja tvár znie povedome. Myslíte si, že i třeba na Slovensku takto veřejně vyjadřují v tomto pořadu nenávist vůči menšinám ? Já to sleduji, a zatím jsem takového nic neslyšel.

Že by to opravdu bylo v Čechách "in"?

Petici, která koluje po Facebooku samozřejmě podepíši!

VIDEO

Pavel Botoš
Přečteno: 2538x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Romové, Anticiganismus, TV NOVA, Rasismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo