romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Botoš ke kauze "cigoši" v pořadu Tvoje tvář má známý hlas: Kdo to zastaví?

17.10.2019 23:05
Roman Zach jako Gipsy Kings v pořadu Tvoje tvář má známý hlas (Repro: TV NOVA)
Roman Zach jako Gipsy Kings v pořadu Tvoje tvář má známý hlas (Repro: TV NOVA)

Na sociální síti Facebook, se před pár dny objevila veřejná petice se stížností na zábavnou show Tvoje tvář má známý hlas, kde již po několikáté uráželi, ponižovali či jinak paušalizovali romskou menšinu.

Iniciátorem této petice je Raw spolek (romský spolek, Romany art workshop), který po konzultaci s dalšími lidmi petici zveřejnil.

"V sobotním hlavním vysílacím čase bylo opakovaně (ve dnech 28. 9. 2019 a 5. 10. 2019) v pořadu Tvoje tvář má známý hlas použito hercem p. Zachem, moderátorem pořadu a porotci hrubě urážlivé slovo ‚cigoš, cikán, cikáni‘ pro označení Romů. To považujeme za zcela bezprecedentní porušení etických pravidel i běžného slušného chování, a je jedno, jaké důvody je k tomu vedly. Vzhledem k vysoké sledovanosti pořadu žádáme RRTV, aby zasáhla, přijala jednoznačné stanovisko, a zabránila tak opakování podobných excesů," píše se v petici.

Následně  začali reagovat jiní lidé, a to i oponenti, kteří si myslí, že se s peticí nic nevyřeší, protože v Čechách je to normální.

Našli se ale i lidé (vím jen o jednom), kteří na obranu účinkujícího ve jmenovaném pořadu Romana Zacha napsal, že on takový není a spíše se jednalo o srandu. V delší diskuzi s ním mě přiměl tento člověk k hlubšímu zamyšlení a rozhodl jsem se, že tuto petici nepodepíšu. Ne proto, že bych nesouhlasil se stížností nebo s peticí, ale proto, že jsem opravdu zklamaný a naštvaný na protagonisty jmenovaného pořadu a chtěl jsem, aby petice směřovala spíše na tvůrce pořadu. Všichni přeci víme, že tyto pořady jsou předtočené, tak proč toto pustili do éteru?

Z nedávné historie, mám na mysli roky 2011 - 2014, víme, co vše mohou způsobit obyčejná slova politiků, kteří si politické body získávali a stále získávají skrze tzv. romskou kartu.

Má tohle vše pokračovat? Kdo to zastaví? Prezident republiky, který je také xenofobní vůči romské menšině, a naopak přilévá olej do ohně s vymýšlí si o naší menšině? A nebo premiér, který ráno popře to, co ještě večer prohlásí o Romech a holokaustu?

Asi to někoho překvapí, ale i my Romové a naše děti milujeme české sportovce/kyně, české herce/herečky, české zpěváky/zpěvačky a také za nimi truchlíme, když si je pan bůh povolá. Nevím, jak je to s politiky, ale třeba já jsem si z určitých důvodů oblíbil Zdeňka Škromacha a nynějšího ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Kde všude se ještě objeví xenofobie?

Mě osobně zklamal na celé čáře moderátor Ondřej Sokol, když se pokusil paušalizovat Romy ohledně bytů!

Za prvé takové názory či osobní připomínky nepatří do zábavné show, která je navíc vysílána v hlavní vysílací čas, kdy to sledují i tisíce dětí, které si mohou myslet, že nenávidět Romy je "in" a tudíž i oni mohou napodobovat aktéry tohoto pořadu.

Za druhé Ondřej Sokol byl můj oblíbený aktér ve více pořadech. Rád jsem sledoval například pořad Partička. Teď by mi spíše připomínal člověka, který má v sobě ukrytou xenofobii... takže s ním končím.

O Romanovi Zachovi se zmiňovat ani moc nechci, protože on nedosáhl a možná ani nedosáhne té slávy, které dosáhli Gipsy Kings i když nad nimi ohrnoval nos s poznámkou a s jasným odporem, že jsou to cigoši!

Jakub Kohák již v minulosti narážel neslušnými připomínkami na nebohou Věru Bílou, kterou ztvárnila Ivana Chýlková.

Nakonec chci jen poznamenat, že pořad "Tvoje tvář má známý hlas" je česká verze pěvecké show založená na formátu pořadu Your Face Sounds Familiar, který vychází ze španělského originálu Tu cara me suena. Soutěž se stejným formátem je vysílána také na Slovensku pod názvem Tvoja tvár znie povedome. Myslíte si, že i třeba na Slovensku takto veřejně vyjadřují v tomto pořadu nenávist vůči menšinám ? Já to sleduji, a zatím jsem takového nic neslyšel.

Že by to opravdu bylo v Čechách "in"?

Petici, která koluje po Facebooku samozřejmě podepíši!

VIDEO

Pavel Botoš
Přečteno: 2202x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Romové, Anticiganismus, TV NOVA, Rasismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo