romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Peter Pollák, ml.: COVID není rasista

21.11.2020 18:43
Peter Pollák, ml. (FOTO: Facebook Petera Polláka, ml.)
Peter Pollák, ml. (FOTO: Facebook Petera Polláka, ml.)

Stejně jako mnozí z vás i já jsem "na Facebooku". I já vnímám různé zprávy, které se mi tam při scrollování denně zobrazují. Myslím, že mám takovou mediální gramotnost, že dokážu rozpoznat, co je výmysl a co naopak "smrdí".

Sdílení naše každodenní

Během celoslovenského testování se toho internetem přehnalo až až. Jednou ze zpráv, která mě zaujala bylo, že "Romské osady jsou líhní šíření COVIDu". Z komentářů jsem měl pocit, že lidé (i různí trollové) příspěvky tohoto typu sdíleli s děsivou nenávistí až úšklebkem na tváři.

Jak probíhalo testování v osadách?

Na rovinu. Sám jsem Rom, sám jsem vyrůstal v osadě. Sám se pravidelně o víkendu do jedné takové vracím, a tak jsem hned proklikal pár oficiálních stránek, abych si výše zmíněnou informaci ověřil. Případně, abych mohl argumentovat na na vymyšlenou zprávu. Ale jen těm, kteří mají otevřenou mysl a pravdivou informaci jim neblokují jejich etnické předsudky. Bohužel takoví ani když vidí, neuvěří. Ale to je na jiný blog.

Tedy k věci. Viděl jsem lidi v osadách, kteří zodpovědně přišli na testování, disciplinovaně měli nasazené roušky, klidně stáli v odstupech, rodiny pohromadě. Žádné nevraživé slova na opatření či testování. Lidé přišli, ukázali občanku, nechali se otestovat, vyčkali a převzali si certifikát. Počkat, počkat... o kom to píšu? Ano, o lidech z marginalizovaných skupin. A ano, úplně se to shoduje s chováním majority během testování. To jen pro představu jaká je realita..

Jak je to tedy s poměrem pozitivních

Z dat Ministerstva obrany víme, že procento pozitivně nakažených v romských komunitách je srovnatelně podobné s procenty pozitivně testovaných v majoritě.

Tedy "polopatě". Žádné extrémní výkyvy mezi minoritou a majoritou v tomto nehledejme. Celoplošné antigenní testování nám ukázalo, že koronavirem se nakazil lidé po celém Slovensku i ve světě, bez rozdílu etnika. Virus není žádný rasista. Naštěstí!

Buďme ale kritičtí

Existují specifické a velmi konkrétní oblasti obydlené romskou komunitou, kde bylo procento vyšší než ve zbytku Slovenska. Třeba zdůraznit, že jde o velmi specifické oblasti a není jich mnoho, ale přece jsou.

Víme, že na Slovensku po létě "vyletěla" křivka pozitivních lidí z okolí Oravy, Čadce a i Bardejova. Oslavy, svatby v Polsku či vícegenerační bydlení. I to bylo odůvodnění epidemiologů, proč šla křivka nahoru.

Vyšší počet pozitivně nakažených v osadách je výsledek špatné hygienické situace. Myslím tím přístup k čisté pitné vodě, kanalizace, vodovod... Příčinou jsou chybějící základní lidské potřeby, bez kterých si mnozí neumíme život ani představit.

Není to o tom, že lidé nechtějí dodržovat základní hygienická pravidla. Oni prostě plnohodnotnou kanalizaci ani nemají. A tam, kde není 200 procentní hygiena si koronavirus cestičku velmi rychle najde. Přímo takovou vyhledává.

Ať to zní jakkoliv komukoliv. Ano, právě jsem porovnal příčinu šíření na Oravě a v některých romských osadách, proto, abych ukázal, že každá negativní situace má svou příčinu a kořeny. Kořeny, které je třeba systémově řešit. Kořeny toho, že není v některých osadách kanalizace a vodovod mají však i svou historii. Ta sahá zpětně k předchozí vládě. Ta slibovala. Ale ze slibů si člověk ruce neumyje.

Toto volební období jsme v koalici tři poslanci - Romáci. Já jsem jedním z nich. Moje kořeny jsou také z osady.

Předpokládejme, že znám reálnou situaci z praxe a mám mandát na úpravu systému. Co tedy toto konečně propojit a změnit nedůstojné hygienické podmínky občanů a naplnit základní potřeby člověka vodovodem a kanalizací?

Zpět na začátek

Čísla, data a statistiky z testování potvrdily, že romské komunity jsou na tom podobně jako ostatní části obcí a měst. Potvrdily, že Romové a Romky jsou stejně disciplinovaní a zodpovědní jako majoritní obyvatelstvo. Že neschopnost ověřit si fakta a konspirace, šíří ve společnosti jen nenávist. Potvrdilo se, že je dobré si informace ověřit a zlepšovat svou mediální gramotnost.

A také se potvrdilo, že COVID není rasista!

Článek převzatý ze serveru blog.sme.sk

Peter Pollák, ml., poslanec Národní rady Slovenské republiky, hnutí OĽANO
Přečteno: 871x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, poslanecHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo