romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Peter Pollák, ml.: COVID není rasista

21.11.2020 18:43
Peter Pollák, ml. (FOTO: Facebook Petera Polláka, ml.)
Peter Pollák, ml. (FOTO: Facebook Petera Polláka, ml.)

Stejně jako mnozí z vás i já jsem "na Facebooku". I já vnímám různé zprávy, které se mi tam při scrollování denně zobrazují. Myslím, že mám takovou mediální gramotnost, že dokážu rozpoznat, co je výmysl a co naopak "smrdí".

Sdílení naše každodenní

Během celoslovenského testování se toho internetem přehnalo až až. Jednou ze zpráv, která mě zaujala bylo, že "Romské osady jsou líhní šíření COVIDu". Z komentářů jsem měl pocit, že lidé (i různí trollové) příspěvky tohoto typu sdíleli s děsivou nenávistí až úšklebkem na tváři.

Jak probíhalo testování v osadách?

Na rovinu. Sám jsem Rom, sám jsem vyrůstal v osadě. Sám se pravidelně o víkendu do jedné takové vracím, a tak jsem hned proklikal pár oficiálních stránek, abych si výše zmíněnou informaci ověřil. Případně, abych mohl argumentovat na na vymyšlenou zprávu. Ale jen těm, kteří mají otevřenou mysl a pravdivou informaci jim neblokují jejich etnické předsudky. Bohužel takoví ani když vidí, neuvěří. Ale to je na jiný blog.

Tedy k věci. Viděl jsem lidi v osadách, kteří zodpovědně přišli na testování, disciplinovaně měli nasazené roušky, klidně stáli v odstupech, rodiny pohromadě. Žádné nevraživé slova na opatření či testování. Lidé přišli, ukázali občanku, nechali se otestovat, vyčkali a převzali si certifikát. Počkat, počkat... o kom to píšu? Ano, o lidech z marginalizovaných skupin. A ano, úplně se to shoduje s chováním majority během testování. To jen pro představu jaká je realita..

Jak je to tedy s poměrem pozitivních

Z dat Ministerstva obrany víme, že procento pozitivně nakažených v romských komunitách je srovnatelně podobné s procenty pozitivně testovaných v majoritě.

Tedy "polopatě". Žádné extrémní výkyvy mezi minoritou a majoritou v tomto nehledejme. Celoplošné antigenní testování nám ukázalo, že koronavirem se nakazil lidé po celém Slovensku i ve světě, bez rozdílu etnika. Virus není žádný rasista. Naštěstí!

Buďme ale kritičtí

Existují specifické a velmi konkrétní oblasti obydlené romskou komunitou, kde bylo procento vyšší než ve zbytku Slovenska. Třeba zdůraznit, že jde o velmi specifické oblasti a není jich mnoho, ale přece jsou.

Víme, že na Slovensku po létě "vyletěla" křivka pozitivních lidí z okolí Oravy, Čadce a i Bardejova. Oslavy, svatby v Polsku či vícegenerační bydlení. I to bylo odůvodnění epidemiologů, proč šla křivka nahoru.

Vyšší počet pozitivně nakažených v osadách je výsledek špatné hygienické situace. Myslím tím přístup k čisté pitné vodě, kanalizace, vodovod... Příčinou jsou chybějící základní lidské potřeby, bez kterých si mnozí neumíme život ani představit.

Není to o tom, že lidé nechtějí dodržovat základní hygienická pravidla. Oni prostě plnohodnotnou kanalizaci ani nemají. A tam, kde není 200 procentní hygiena si koronavirus cestičku velmi rychle najde. Přímo takovou vyhledává.

Ať to zní jakkoliv komukoliv. Ano, právě jsem porovnal příčinu šíření na Oravě a v některých romských osadách, proto, abych ukázal, že každá negativní situace má svou příčinu a kořeny. Kořeny, které je třeba systémově řešit. Kořeny toho, že není v některých osadách kanalizace a vodovod mají však i svou historii. Ta sahá zpětně k předchozí vládě. Ta slibovala. Ale ze slibů si člověk ruce neumyje.

Toto volební období jsme v koalici tři poslanci - Romáci. Já jsem jedním z nich. Moje kořeny jsou také z osady.

Předpokládejme, že znám reálnou situaci z praxe a mám mandát na úpravu systému. Co tedy toto konečně propojit a změnit nedůstojné hygienické podmínky občanů a naplnit základní potřeby člověka vodovodem a kanalizací?

Zpět na začátek

Čísla, data a statistiky z testování potvrdily, že romské komunity jsou na tom podobně jako ostatní části obcí a měst. Potvrdily, že Romové a Romky jsou stejně disciplinovaní a zodpovědní jako majoritní obyvatelstvo. Že neschopnost ověřit si fakta a konspirace, šíří ve společnosti jen nenávist. Potvrdilo se, že je dobré si informace ověřit a zlepšovat svou mediální gramotnost.

A také se potvrdilo, že COVID není rasista!

Článek převzatý ze serveru blog.sme.sk

Peter Pollák, ml., poslanec Národní rady Slovenské republiky, hnutí OĽANO
Přečteno: 342x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, poslanec



HLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo