romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zmocněnec slovenské vlády požádal prokurátora, aby dohlédl na případ týrání romských chlapců

16.3.2015 16:37
Peter Pollák (FOTO: Facebook)
Peter Pollák (FOTO: Facebook)

Zmocněnec slovenské vlády pro romské komunity Peter Pollák žádá generálního prokurátora, aby dohlédl na zabezpečení spravedlnosti v případě kauzy týrání romských chlapců.

„Vývoj medializovaného případu neprofesionálního a ponižujícího zacházení policistů na Obvodním oddělení PZ Košice – Jih s mladistvými romskými chlapci sleduji od jeho začátku v roce 2009. Viděl jsem videozáznam, na kterém policisté chlapce nutili, aby se vysvlékli donaha, fackovali a nadávali jim za jejich romský původ. Vyzdvihuji skutečnost, že prokurátor proti rozhodnutí soudu podal odvolání, dbá na dodržování zákonnosti ze strany státních orgánů a zaměřuje se na zákonnost hodnocení důkazů. Tak jako prokurátor, ani já se neztotožňuji s odůvodněním uvedeným předsedkyní senátu uvedeného soudu, podle kterého „důkaz získaný několikanásobnám přenosem na různých nosičích nemůže splnit zákonný požadavek, aby mohl objasnit skutkový stav věci, přičemž důkaz nebyl získaný v souladu s platnými právními předpisy,“ píše na svých stránkách Pollák.

Generálnímu prokurátorovi Jaromíru Čižnárovi zaslal osobní dopis, ve kterém uvádí právní stanovisko Úřadu zplnomocněnce vlády SR pro romské komunity. Vyjadřuje v něm názor, že v tomto případě obrazový a zvukový záznam zhotovili pachatelé protiprávního konání, a pravděpodobně ho přímo využili na jeho propagaci. „Čímž deklarovali svůj právní projev vůle všeobecné přístupnosti a použitelnosti nahrávky z prostorů, které jsou ve vlastnictví státu Slovenská republika, určené na realizaci výkonu pravomoci veřejných činitelů, které navíc nejsou v právní dispozici obžalovaných,“ uvádí Pollák.

Pořízením nahrávky podle něj policisté navíc zasahovali do osobního prostoru a práva poškozených. Ti důkaz považují za potřebný a zákonný. Podle Polláka zakládá neprávoplatný rozsudek Okresního soudu Košice II. ve svém důsledku právní následky odepření spravedlnosti a porušení Dohody o ochraně lidských práv a základních svobod, stejně tak jako dalších mezinárodních dohod.

„Vážím si práce policistů, kteří při vykonávání své služby dbají na čest, vážnost a důstojnost osoby a nepřipustí, aby v souvislosti s jejich činností vznikla osobě bezdůvodná újma na jejích právech a svobodách. V případě této kauzy jsem přesvědčený o tom, že policisté, kteří mají chránit zákon, selhali, z jejich strany k šikanování chlapců došlo a konání policistů nese znaky trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele. Věřím, že pravda a spravedlnost se prosadí a zodpovědné instituce zabezpečí spravedlivý průchod práva. Stejně tak jako odsuzuji nezákonné praktiky příslušníků policie v případě této kauzy, odsuzuji i páchání přestupků a trestných činů dětí bez ohledu na etnickou a národnostní příslušnost,“ uvedl zmocněnec.

Přečteno: 807x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Peter Pollák, Děti, týrání, Policie, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo