romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zmocněnec slovenské vlády požádal prokurátora, aby dohlédl na případ týrání romských chlapců

16.3.2015 16:37
Peter Pollák (FOTO: Facebook)
Peter Pollák (FOTO: Facebook)

Zmocněnec slovenské vlády pro romské komunity Peter Pollák žádá generálního prokurátora, aby dohlédl na zabezpečení spravedlnosti v případě kauzy týrání romských chlapců.

„Vývoj medializovaného případu neprofesionálního a ponižujícího zacházení policistů na Obvodním oddělení PZ Košice – Jih s mladistvými romskými chlapci sleduji od jeho začátku v roce 2009. Viděl jsem videozáznam, na kterém policisté chlapce nutili, aby se vysvlékli donaha, fackovali a nadávali jim za jejich romský původ. Vyzdvihuji skutečnost, že prokurátor proti rozhodnutí soudu podal odvolání, dbá na dodržování zákonnosti ze strany státních orgánů a zaměřuje se na zákonnost hodnocení důkazů. Tak jako prokurátor, ani já se neztotožňuji s odůvodněním uvedeným předsedkyní senátu uvedeného soudu, podle kterého „důkaz získaný několikanásobnám přenosem na různých nosičích nemůže splnit zákonný požadavek, aby mohl objasnit skutkový stav věci, přičemž důkaz nebyl získaný v souladu s platnými právními předpisy,“ píše na svých stránkách Pollák.

Generálnímu prokurátorovi Jaromíru Čižnárovi zaslal osobní dopis, ve kterém uvádí právní stanovisko Úřadu zplnomocněnce vlády SR pro romské komunity. Vyjadřuje v něm názor, že v tomto případě obrazový a zvukový záznam zhotovili pachatelé protiprávního konání, a pravděpodobně ho přímo využili na jeho propagaci. „Čímž deklarovali svůj právní projev vůle všeobecné přístupnosti a použitelnosti nahrávky z prostorů, které jsou ve vlastnictví státu Slovenská republika, určené na realizaci výkonu pravomoci veřejných činitelů, které navíc nejsou v právní dispozici obžalovaných,“ uvádí Pollák.

Pořízením nahrávky podle něj policisté navíc zasahovali do osobního prostoru a práva poškozených. Ti důkaz považují za potřebný a zákonný. Podle Polláka zakládá neprávoplatný rozsudek Okresního soudu Košice II. ve svém důsledku právní následky odepření spravedlnosti a porušení Dohody o ochraně lidských práv a základních svobod, stejně tak jako dalších mezinárodních dohod.

„Vážím si práce policistů, kteří při vykonávání své služby dbají na čest, vážnost a důstojnost osoby a nepřipustí, aby v souvislosti s jejich činností vznikla osobě bezdůvodná újma na jejích právech a svobodách. V případě této kauzy jsem přesvědčený o tom, že policisté, kteří mají chránit zákon, selhali, z jejich strany k šikanování chlapců došlo a konání policistů nese znaky trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele. Věřím, že pravda a spravedlnost se prosadí a zodpovědné instituce zabezpečí spravedlivý průchod práva. Stejně tak jako odsuzuji nezákonné praktiky příslušníků policie v případě této kauzy, odsuzuji i páchání přestupků a trestných činů dětí bez ohledu na etnickou a národnostní příslušnost,“ uvedl zmocněnec.

Přečteno: 771x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Peter Pollák, Děti, týrání, Policie, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo