romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zmocněnec slovenské vlády požádal prokurátora, aby dohlédl na případ týrání romských chlapců

16.3.2015 16:37
Peter Pollák (FOTO: Facebook)
Peter Pollák (FOTO: Facebook)

Zmocněnec slovenské vlády pro romské komunity Peter Pollák žádá generálního prokurátora, aby dohlédl na zabezpečení spravedlnosti v případě kauzy týrání romských chlapců.

„Vývoj medializovaného případu neprofesionálního a ponižujícího zacházení policistů na Obvodním oddělení PZ Košice – Jih s mladistvými romskými chlapci sleduji od jeho začátku v roce 2009. Viděl jsem videozáznam, na kterém policisté chlapce nutili, aby se vysvlékli donaha, fackovali a nadávali jim za jejich romský původ. Vyzdvihuji skutečnost, že prokurátor proti rozhodnutí soudu podal odvolání, dbá na dodržování zákonnosti ze strany státních orgánů a zaměřuje se na zákonnost hodnocení důkazů. Tak jako prokurátor, ani já se neztotožňuji s odůvodněním uvedeným předsedkyní senátu uvedeného soudu, podle kterého „důkaz získaný několikanásobnám přenosem na různých nosičích nemůže splnit zákonný požadavek, aby mohl objasnit skutkový stav věci, přičemž důkaz nebyl získaný v souladu s platnými právními předpisy,“ píše na svých stránkách Pollák.

Generálnímu prokurátorovi Jaromíru Čižnárovi zaslal osobní dopis, ve kterém uvádí právní stanovisko Úřadu zplnomocněnce vlády SR pro romské komunity. Vyjadřuje v něm názor, že v tomto případě obrazový a zvukový záznam zhotovili pachatelé protiprávního konání, a pravděpodobně ho přímo využili na jeho propagaci. „Čímž deklarovali svůj právní projev vůle všeobecné přístupnosti a použitelnosti nahrávky z prostorů, které jsou ve vlastnictví státu Slovenská republika, určené na realizaci výkonu pravomoci veřejných činitelů, které navíc nejsou v právní dispozici obžalovaných,“ uvádí Pollák.

Pořízením nahrávky podle něj policisté navíc zasahovali do osobního prostoru a práva poškozených. Ti důkaz považují za potřebný a zákonný. Podle Polláka zakládá neprávoplatný rozsudek Okresního soudu Košice II. ve svém důsledku právní následky odepření spravedlnosti a porušení Dohody o ochraně lidských práv a základních svobod, stejně tak jako dalších mezinárodních dohod.

„Vážím si práce policistů, kteří při vykonávání své služby dbají na čest, vážnost a důstojnost osoby a nepřipustí, aby v souvislosti s jejich činností vznikla osobě bezdůvodná újma na jejích právech a svobodách. V případě této kauzy jsem přesvědčený o tom, že policisté, kteří mají chránit zákon, selhali, z jejich strany k šikanování chlapců došlo a konání policistů nese znaky trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele. Věřím, že pravda a spravedlnost se prosadí a zodpovědné instituce zabezpečí spravedlivý průchod práva. Stejně tak jako odsuzuji nezákonné praktiky příslušníků policie v případě této kauzy, odsuzuji i páchání přestupků a trestných činů dětí bez ohledu na etnickou a národnostní příslušnost,“ uvedl zmocněnec.

Přečteno: 775x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Peter Pollák, Děti, týrání, Policie, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo