romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Peter Pollák pro ROMEA TV: Na slovensko-ukrajinské hranici začnou fungovat romští koordinátoři. Zajistí, aby nedocházelo k diskriminaci romských uprchlíků

8.3.2022 19:44

Na slovensko-ukrajinské hranici začnou fungovat romští koordinátoři, kteří mají zajistit, aby se ke všem uprchlíkům z Ukrajiny přistupovalo stejně a nedocházelo k diskriminaci romských uprchlíků. V rozhovoru pro ROMEA TV to dnes uvedl europoslanec Peter Pollák.

"Dostal jsem více zpráv o tom, že na hranicích někteří lidé, kteří přišli s velkým nadšením pomáhat Ukrajincům, si vybírají komu pomohou a komu ne," uvedl Peter Pollák v rozhovoru pro ROMEA TV s tím, že okamžitě byl proveden průzkum přímo na hraničních přechodech lidskoprávním výborem Národní rady SR a úřadem zplnomocněnce pro romské komunity. "Snažili se hned na místě tyto problémy odstranit," dodal Pollák s tím, že pokud k diskriminaci Romů docházelo, šlo o selhání jednotlivců, nešlo o systémový problém.

"Stát v žádném případě nebude podporovat takovou diskriminaci. V žádném případě nebude dělat takové diskriminační praktiky. Bylo to řečeno na všech koordinačních schůzkách krizových štábů," uvedl pro ROMEA TV europoslanc Peter Pollák.

Podle europoslance byla přijatá opatření, aby již nedocházelo k podobným excesům a diskriminaci ukrajinských Romů, kteří utíkají před okupací ruskou armádou.

"V každém koordinačním výboru na krizových štábech bude sedět zástupci úřadu zplnomocněnce pro romské komunity. Vytvořili jsme romskou koalici, která se skládá z úřadu zmocněnce vlády pro romské komunity, jsou tam nevládní organizace, které se věnují romskému tématu.  Výsledkem je, že na každé hranici bude nepřetržitá účast zástupců úřadu zmocněnce pro romské komunity, abychom předcházeli takovým problémům a opravdu poskytli humanitární pomoc i lidem romské národnosti, kteří přicházejí z Ukrajiny a utíkají před ruskými tanky a raketami," dodal pro ROMEA TV Peter Pollák.

O různých případech diskriminace ukrajinských Romů již několikrát informoval zpravodajský server Romea.cz. Například šlo o příběh dvou žen se čtyřmi dětmi, které byly dvakrát za sebou v Česku odmítnuty z ubytování nebo o řidičích autobusu, kteří odmítli odvézt romské matky původně z blízkosti Kyjeva do bezpečí či dalších případech, kdy dobrovolníci nechtějí odvážet romské rodiny

Přečteno: 1534x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Diskriminace, Rasismus, Uprchlíci, Romové, Slovensko, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo