romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Jano chce do Senátu. Na Chomutovsku sbírá podpisy, aby mohl kandidovat

18.7.2018 17:42
Petr Jano (FOTO: Renata Kováčová)
Petr Jano (FOTO: Renata Kováčová)

Petr Jano se chce v okrese Chomutov stát senátorem. Aby se mohl o mandát ucházet, potřebuje získat 1000 petičních hlasů, tento úkol musí splnit do konce července. Pokud se mu to podaří, utká se o křeslo senátora s ostatními kandidáty ve volbách 5. a 6. října 2018. Kdo vlastně je a jaké má v Chomutově plány?

Proč zrovna okres Chomutov?

Petr Jano (59) se narodil v Děčíně, je ženatý má dvě dcery. V roce 1990 pracoval jako sociální kurátor v Rychnově nad Kněžnou. Je v invalidním důchodu, v současnosti žije ve Velké Británii a působí jako duchovní učitel.

Okres Chomutov a jeho přilehlé obce jako například Kadaň, Klášterec nad Ohří nebo třeba Jirkov  jsou jedním z volebních okrsků, kde volby do Senátu budou probíhat, proto jsem se rozhodl, že svou kandidaturu zkusím právě tady. 

Vy v současné době žijete ve Velké Británii, plánujete třeba, že se do Chomutova přestěhujete?

Ano, bydlím v Margate v Kentu a jsem ve styku s českými občany a našimi Romy. Působím tam jako učitel duchovních věd a přijel jsem celou mou anglickou praxi, tedy pochopení demokracie na vysoké úrovni, aplikovat do České republiky, protože lidé se tu demokracie bojí, přestože ji chtěli, a to se budu snažit změnit. Sem do Chomutova mě přijela podpořit má dcera a manželka a já, pokud uspěji, se sem hodlám také přestěhovat.

Z jakého důvodu jste vlastně odjel do Velké Británie?

Já jsem odjel  za dcerou na návštěvu a moje duchovní vzdělání mě dostalo na setkání s místními duchovními  z Armády spásy.  Stal jsem se učitelem  a začal jsem vyučovat duchovní vědy a už jsem tam zůstal.  Stal jsem se také poradcem na různých úřadech  a pracoval jsem v komunitách jako nezávislý poradce v oblasti lidských práv.

Petiční hlasy k přihlášce kandidáta do Senátu PČR 

Do 31. 7. 2018 musí nezávislý kandidát do Senátu PČR získat 1000 podpisů, aby mohl podat přihlášku a zúčastnit se voleb, které proběhnou 5. a 6. října 2018.

Na celém Chomutovsku právě sbíráte petiční hlasy, jak se vám to daří?

Místní lidé na mě reagují velice pozitivně a už teď mám kolem tří set podpisů, a to jsme teprve na začátku.  Mám velikou radost, navštívil jsem Romy v Kadani a také v Prunéřově, pohovořil jsem také s křesťanskou komunitou,  což pro mě, jako pro duchovního, byl velice silný zážitek. Setkal jsem se se třemi sociálně slabými rodinami, které potřebují porozumění. Ať si nikdo nemyslí, že když je někdo chudý, tak z toho není smutný, ale má radost z toho, že může pobírat sociální dávky. Naopak, tito lidé jsou v depresích a z těchto stavů se pak následně rodí různé zdravotní komplikace.

Jaký je váš volební program?

Mám výborný volební program, ale zatím o něm nechci moc hovořit, protože bych mohl ukázat  některým svým soupeřům,  jak se to má správně dělat. Můj program oslovuje všechny lidi svobodně, demokraticky, bez rozdílů nebo diskriminace.

Romové jsou často při volbách zneužíváni nebo k volbám nechodí, máte nějaký plán, jak je k volebním urnám dostat?

Já teď působím v celé komunitě tady na Chomutovsku a mám přesné poznatky, že dochází k diskriminaci ve všech sférách jejich života. Přišel jsem jako člověk, který má v České republice nějakou misi,  abych mezi lidmi mohl působit jako duchovní, a to zde chci také uplatňovat, ale bude to univerzální přístup k lidem. Romové ve velké míře mají vztah s Bohem, abych je nasměroval na politiku, tak s těmi rodinami budu přímo v kontaktu,  projdu všechny rodiny, co jsou v chomutovském okrese. Je jich tu hodně, je to těžký úkol, ale chci, aby každý viděl mé oči a poznal mé srdce, aby poznali, že vím, co potřebují. Já jsem lidi přišel spojovat a to je můj  záměr.  Budu se chtít dohodnout s majoritou  na společném soužití a pokojném životě, v respektu jednoho vůči druhému.

Proč podle vás k sobě nejsou lidé tolerantní?

V České republice se k moci dostávají populistické a extremistické strany. Třeba pan Okamura má kolem sebe velmi vzdělané lidi, kteří mu analyticky  i statisticky vypočítali, kolik občanů je v české společnosti xenofobně zaměřených a má předsudky a je nakloněno populismu, který je tak primitivní. Odpor vůči etice a morálce se projevuje hlavně v jejich veřejných vyjádřeních a v chování k těm, kteří jsou sociálně slabí. Jejich voliči vlastně nechápou, že podporují  populisty, kteří skrze ně dostávají polickou moc.  Je jasné, že populisté chtějí zničit českou demokracii, když lidé jako Okamura sociálně slabé pojmenovávají slovem paraziti. První, kdo tento termín použil, byl Adolf Hitler.

Jaká je z toho cesta ven?

Pro mě, pro mou práci a budoucí vizi je to co nejlépe využít příležitost připravit spolupráci  s autoritami měst, jejich zástupci, městskými úředníky, kteří by v prvé řadě měli opravdu  více naplňovat ústavní zákony pro všechny občany bez rozdílu. Já jako expert a pracovník v duchovních službách umím rozpoznat, kdy je člověku možné pomoct v duchovní sféře a  pozvednout duši a  morálku.

Co se stane, až získáte 1000 podpisů:

Pak vám v České republice ukážu co je English politika, která je bez rasismu.

Přečteno: 7537x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Politika, Chomutov, Senát, Volby do Senátu 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo