romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Petr Torák k teroristickému útoku v Londýně: Nesmíme ukázat, že se bojíme

25.3.2017 1:15
Petr Torák
Petr Torák

Podle romského policisty Petra Toráka, který slouží ve městě Peterborough ve Velké Británii, nesmí lidé ukázat terorismu, že se bojí. Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas.

Teroristický útok se stal ve středu v Londýně, kde útočník najel na mostě Westminster Bridge automobilem do skupiny lidí, pak vystoupil a před Westminsterským palácem pobodal několik lidí, včetně jednoho policisty. Následně byl zastřelen. Zemřely čtyři oběti, zraněno bylo několik desítek lidí. Útočníkem byl identifikován 52letý muslim Khalid Masood, narozen v Kentu na jihovýchodě Anglie, již dříve usvědčený z napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a narušování veřejného pořádku.

"Všichni jsou šokováni, velice hluboce to jako policisté prožíváme. Policejní federace organizuje sbírku pro rodinu zesnulého policisty, zasíláme i různé vzkazy jeho rodině a přátelům," uvedl v rozhovoru Petr Torák, který sám do sbírky přispěl.

"Názor lidí ve Velké Británii je teď takový, že se nesmíme poddat strachu. Nesmíme ukázat terorismu, že se bojíme. Cítím to stejně, nebudu se žádným způsobem omezovat nebo žít ve strachu," dodal pro Český rozhlas Torák, který podrobně vysvětlil, proč metropolitní policisté nechodí ozbrojeni. Mají pouze pepřový sprej, obušek, pouta a vysílačku. K vybavení policisty patří také neprůstřelná vesta.

"V cambridgeském hrabství, kde pracuji, máme přibližně 1500 policistů, z toho asi 20 nosí zbraň. Dalších možná 100 policistů nosí taser. Kromě takovýchto tragických incidentů se to dá zvládnout beze zbraně," řekl Petr Torák. "Tak někdy v 70. nebo 80 letech došlo k incidentu, kdy ve škole někdo postřílel několik dětí. Vláda poté zakázala nošení krátkých zbraní, a to jak pro osobní účely, tak pro policisty," dodal na závěr policista Petr Torák.

Přečteno: 4415x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Londýn, Terorismus, Extremismus, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo