romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Holčička z rodiny beášských Romů

7.11.2015 20:13
Ztracená tříletá holčička, po jejíž totožnosti pátraly chorvatské úřady. (FOTO: Repro Sky News)
Ztracená tříletá holčička, po jejíž totožnosti pátraly chorvatské úřady. (FOTO: Repro Sky News)

Příchod uprchlíků a migrantů do Evropy je spojen s tragédiemi. Příčiny jsou různé - rozbouřené moře, ziskuchtivost převaděčů, policejní „záchyty“ za účelem uvěznění uprchlíků, aby už neprchali, strach z „islamistů“ a islámu vyvolávaný politiky a médii. Před časem se v parku ve Velké Gorici v záhřebské župě našla tříletá holčička. Podle vzhledu nebyla z rodiny většinového obyvatelstva, na chorvatštinu nereagovala, a tak se mělo za to, že patří k uprchlíkům. Zkoušeli na ni mluvit arabsky, turecky, azersky, farsí (darí a tadžicky), urdsky a hindsky, ale bezúspěšně.

Dobří a zároveň vzdělaní lidé se najdou všude, a tak do domova pro nezaopatřené děti ve Velké Gorici, kde holčičku umístili, pozvali před několika dny ženu, znalou několika romských dialektů a jazyků. Za chvíli zjistila, že holčička je z rodiny, kde se mluví beášskou romštinou. A díky zveřejněné fotografii se rychle našli i její rodiče. Rodina žije v nedalekém Záhřebu a ve Velké Gorici se jim dcerka ztratila, rodiče odtamtud odjeli každý jinam a domnívali se, že dcerku má ten druhý rodič.

Beášové (nebo také Bojášové, Bajášové, anglicky a francouzsky Boyash, v Rumunsku Băieşi, dříve také Rudari, česky bychom řekli horníci z rudných dolů) v ČR a ani na Slovensku nežijí. Jsou to potomci Romů ze Sedmihradska a Banátu, kteří byli do 16. století drženi jako otroci v karpatských rudných dolech a postupně přijali tehdejší rumunštinu. Otroctví bylo v (dnešním) Rumunsku zrušeno až v polovině 19. století, před pouhými 165 lety! Jazyk beášských Romů je středověký a od dnešní rumunštiny dost odlišný. Beáštinu užívá nejen část rumunských Romů, ale i někteří Romové v Srbsku a Chorvatsku a hlavně v Maďarsku, kde žijí vedle Olašských Romů a Romů jazykově zcela pomaďarštěných jako nejchudší etnická skupina.

Když jsme ve službách vlády ČR v roce 1999 zkoumali při přípravách koncepce romské integrace a při psaní zákona o etnických menšinách maďarský systém národněmenšinových samospráv, navštívili jsme i Pětikostelí (maďarsky Pécs). Tam je romské Gándhího gymnázium s internátem, pro romské děti z celého Maďarska. Je to bilingvní škola, vyučuje se tam v maďarštině a v olašské romštině, ale jako povinný předmět tam mají vedle angličtiny i beášskou romštinu.

„A k čemu je vůbec ta beáština?,“ ptal se pochybovačně jeden Rom z naší skupiny. A pan Farkas, který působil v „opoziční“ romské neziskovce v Pětikostelí a na Gándhího gymnáziu proto nenechal ani niť suchou, řekl: „Víte, ti Beáši jsou na tom zle, nejhůř ze všech v Maďarsku. A víte, jaké je to pro ně povzbuzení, když sledují, jak jejich děti chodí do romského gymnázia, kde se všechny děti učí jako povinný předmět i beášsky? Teď vidí, že do Maďarska i oni patří.“

Ta žena, která pomohla identifikovat beášskou holčičku ze Záhřeba, asi do Gandhího gymnázia v Pětikostelí nechodila. Ale díky jejím znalostem jsem si i já připomněl argument pana Farkaše, mimochodem doktora filozofie z budapešťské univerzity. Do Evropy patří i Beášští Romové a jsem rád, že tolik lidí věnovalo domněle uprchlickému dítěti tolik času a energie.

(Poznámka redakce: Chorvatský deník Jutarnji list tvrdi, že rodiče dívky se pohádali, každý z nich odjel jinam a dívku nechali ve městě. Informaci citovala agentura ČTK)

Přečteno: 1418x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chorvatsko, Uprchlíci, Děti, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo