romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Holčička z rodiny beášských Romů

7.11.2015 20:13
Ztracená tříletá holčička, po jejíž totožnosti pátraly chorvatské úřady. (FOTO: Repro Sky News)
Ztracená tříletá holčička, po jejíž totožnosti pátraly chorvatské úřady. (FOTO: Repro Sky News)

Příchod uprchlíků a migrantů do Evropy je spojen s tragédiemi. Příčiny jsou různé - rozbouřené moře, ziskuchtivost převaděčů, policejní „záchyty“ za účelem uvěznění uprchlíků, aby už neprchali, strach z „islamistů“ a islámu vyvolávaný politiky a médii. Před časem se v parku ve Velké Gorici v záhřebské župě našla tříletá holčička. Podle vzhledu nebyla z rodiny většinového obyvatelstva, na chorvatštinu nereagovala, a tak se mělo za to, že patří k uprchlíkům. Zkoušeli na ni mluvit arabsky, turecky, azersky, farsí (darí a tadžicky), urdsky a hindsky, ale bezúspěšně.

Dobří a zároveň vzdělaní lidé se najdou všude, a tak do domova pro nezaopatřené děti ve Velké Gorici, kde holčičku umístili, pozvali před několika dny ženu, znalou několika romských dialektů a jazyků. Za chvíli zjistila, že holčička je z rodiny, kde se mluví beášskou romštinou. A díky zveřejněné fotografii se rychle našli i její rodiče. Rodina žije v nedalekém Záhřebu a ve Velké Gorici se jim dcerka ztratila, rodiče odtamtud odjeli každý jinam a domnívali se, že dcerku má ten druhý rodič.

Beášové (nebo také Bojášové, Bajášové, anglicky a francouzsky Boyash, v Rumunsku Băieşi, dříve také Rudari, česky bychom řekli horníci z rudných dolů) v ČR a ani na Slovensku nežijí. Jsou to potomci Romů ze Sedmihradska a Banátu, kteří byli do 16. století drženi jako otroci v karpatských rudných dolech a postupně přijali tehdejší rumunštinu. Otroctví bylo v (dnešním) Rumunsku zrušeno až v polovině 19. století, před pouhými 165 lety! Jazyk beášských Romů je středověký a od dnešní rumunštiny dost odlišný. Beáštinu užívá nejen část rumunských Romů, ale i někteří Romové v Srbsku a Chorvatsku a hlavně v Maďarsku, kde žijí vedle Olašských Romů a Romů jazykově zcela pomaďarštěných jako nejchudší etnická skupina.

Když jsme ve službách vlády ČR v roce 1999 zkoumali při přípravách koncepce romské integrace a při psaní zákona o etnických menšinách maďarský systém národněmenšinových samospráv, navštívili jsme i Pětikostelí (maďarsky Pécs). Tam je romské Gándhího gymnázium s internátem, pro romské děti z celého Maďarska. Je to bilingvní škola, vyučuje se tam v maďarštině a v olašské romštině, ale jako povinný předmět tam mají vedle angličtiny i beášskou romštinu.

„A k čemu je vůbec ta beáština?,“ ptal se pochybovačně jeden Rom z naší skupiny. A pan Farkas, který působil v „opoziční“ romské neziskovce v Pětikostelí a na Gándhího gymnáziu proto nenechal ani niť suchou, řekl: „Víte, ti Beáši jsou na tom zle, nejhůř ze všech v Maďarsku. A víte, jaké je to pro ně povzbuzení, když sledují, jak jejich děti chodí do romského gymnázia, kde se všechny děti učí jako povinný předmět i beášsky? Teď vidí, že do Maďarska i oni patří.“

Ta žena, která pomohla identifikovat beášskou holčičku ze Záhřeba, asi do Gandhího gymnázia v Pětikostelí nechodila. Ale díky jejím znalostem jsem si i já připomněl argument pana Farkaše, mimochodem doktora filozofie z budapešťské univerzity. Do Evropy patří i Beášští Romové a jsem rád, že tolik lidí věnovalo domněle uprchlickému dítěti tolik času a energie.

(Poznámka redakce: Chorvatský deník Jutarnji list tvrdi, že rodiče dívky se pohádali, každý z nich odjel jinam a dívku nechali ve městě. Informaci citovala agentura ČTK)

Přečteno: 1421x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Chorvatsko, Uprchlíci, Děti, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo