romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Petra Gelbart: Média dávají prostor nesprávným odborníkům, kteří k pandemii nemají co mluvit

2.11.2020 10:15

Petra Gelbart pochází ze smíšené romsko-české rodiny. Narodila se v České republice, v deseti letech se s rodinou  přestěhovala  do USA. Dnes učí na univerzitě v New Jersey předmět o vztahu hudby a mozku, věnuje se  muzikoterapii a pracuje jako hudební kurátorka RomArchivu, digitálního vzdělávacího archivu romské kultury.

Během jarního období koronavirové pandemie onemocněla a na sociálních sítích sdílela s lidmi své zkušenosti, popisovala situaci a průběh opatření v New Yorku.   

„S manželem a třemi dětmi žijeme v epicentru současné pandemie, kousek od nemocnice, kde na nemoc Covid-19 každý týden umírají tucty lidí. Před měsícem to nikdo vůbec netušil. Pracovala jsem mimo jiné jako muzikoterapeutka v léčebně dlouhodobě nemocných, a ačkoli jsem od začátku března upravila způsob a četnost fyzického kontaktu s pacienty, žádná zvláštní opatření zavedená nebyla, natož používání rukavic nebo roušek. V New Yorku se na koronavirus testoval a dodnes testuje jen malý zlomek nakažených, a v té době tu údajně byla nemocných jen hrstka. Ačkoli jsem onemocněla 10. března, diagnózu Covid-19 jsem dostala o víc než týden později, když už se mi špatně dýchalo kvůli zápalu plic,” napsala  v článku pro Romano voďi o průběhu nemoci COVID-19. 
 
Průběh pandemie sleduje i v České republice a má za to, že média dávají prostor nesprávným odborníkům. 

„Bohužel česká média dávají prostor nějakému zubaři, nějakému kardiologovi. Prostě lidem, kteří k tomu vlastně nemají vůbec mluvit. Akorát se chtějí zviditelnit, možná z toho mají nějaký zisk. A ta většina těch správných lékařů, vědců, ten prostor vlastně nedostala. Trochu ho dostávají až teď, když je situace opravdu špatná. Takže mi je líto, že se tady médiím nedá věřit, co se týká  názorů odborníků,” říká  pro ROMEA TV.  

Informace od vlády považuje za chaotické, ty zásadní přitom lidem podle ní chybí. Upozorňuje také na mnoho nesmyslných zpráv a hoaxů, které kolují nejen na sociálních sítích. 

„Když se zeptám kohokoliv z  vědců na které jsem napojená, a kteří z toho nemají žádný finanční zisk, tak odpoví, že to nebo to na Facebooku je blbost. Ty stejné historky, třeba o tom, že spousta lidí jde na testy a přijde jim zpráva, že jsou pozitivní i když na testech nakonec ani nebyli. Tohle samé kolovalo v Americe,  kde poté byly tisíce a tisíce mrtvých. Takže bohužel, nemůžeme věřit ani těm rádoby osobním příběhům,” přibližuje  pro ROMEA TV Petra Gelbart.

Přečteno: 870x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo