romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Petra Gelbart: Média dávají prostor nesprávným odborníkům, kteří k pandemii nemají co mluvit

2.11.2020 10:15

Petra Gelbart pochází ze smíšené romsko-české rodiny. Narodila se v České republice, v deseti letech se s rodinou  přestěhovala  do USA. Dnes učí na univerzitě v New Jersey předmět o vztahu hudby a mozku, věnuje se  muzikoterapii a pracuje jako hudební kurátorka RomArchivu, digitálního vzdělávacího archivu romské kultury.

Během jarního období koronavirové pandemie onemocněla a na sociálních sítích sdílela s lidmi své zkušenosti, popisovala situaci a průběh opatření v New Yorku.   

„S manželem a třemi dětmi žijeme v epicentru současné pandemie, kousek od nemocnice, kde na nemoc Covid-19 každý týden umírají tucty lidí. Před měsícem to nikdo vůbec netušil. Pracovala jsem mimo jiné jako muzikoterapeutka v léčebně dlouhodobě nemocných, a ačkoli jsem od začátku března upravila způsob a četnost fyzického kontaktu s pacienty, žádná zvláštní opatření zavedená nebyla, natož používání rukavic nebo roušek. V New Yorku se na koronavirus testoval a dodnes testuje jen malý zlomek nakažených, a v té době tu údajně byla nemocných jen hrstka. Ačkoli jsem onemocněla 10. března, diagnózu Covid-19 jsem dostala o víc než týden později, když už se mi špatně dýchalo kvůli zápalu plic,” napsala  v článku pro Romano voďi o průběhu nemoci COVID-19. 
 
Průběh pandemie sleduje i v České republice a má za to, že média dávají prostor nesprávným odborníkům. 

„Bohužel česká média dávají prostor nějakému zubaři, nějakému kardiologovi. Prostě lidem, kteří k tomu vlastně nemají vůbec mluvit. Akorát se chtějí zviditelnit, možná z toho mají nějaký zisk. A ta většina těch správných lékařů, vědců, ten prostor vlastně nedostala. Trochu ho dostávají až teď, když je situace opravdu špatná. Takže mi je líto, že se tady médiím nedá věřit, co se týká  názorů odborníků,” říká  pro ROMEA TV.  

Informace od vlády považuje za chaotické, ty zásadní přitom lidem podle ní chybí. Upozorňuje také na mnoho nesmyslných zpráv a hoaxů, které kolují nejen na sociálních sítích. 

„Když se zeptám kohokoliv z  vědců na které jsem napojená, a kteří z toho nemají žádný finanční zisk, tak odpoví, že to nebo to na Facebooku je blbost. Ty stejné historky, třeba o tom, že spousta lidí jde na testy a přijde jim zpráva, že jsou pozitivní i když na testech nakonec ani nebyli. Tohle samé kolovalo v Americe,  kde poté byly tisíce a tisíce mrtvých. Takže bohužel, nemůžeme věřit ani těm rádoby osobním příběhům,” přibližuje  pro ROMEA TV Petra Gelbart.

Přečteno: 1069x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo